Розробки уроків - Інформатика 4 клас - 2016
ВИСЛОВЛЮВАННЯ. АЛГОРИТМИ З РОЗГАЛУЖЕННЯМ І ПОВТОРЕННЯМ
Урок 21. ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ІСТИННІ ТА ХИБНІ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
Цілі:
навчальна: повторити вивчене в 3 класі про висловлювання, види висловлювань; розвивати вміння розрізняти істинні та хибні висловлювання, утворювати їх;
розвивальна: розвивати увагу, вміння робити висновки, пам'ять, словниковий запас, логічне мислення;
виховна: виховувати інтерес до інформатики, повагу до думки інших людей, самостійність у роботі.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп'ютери, підручники, малюнок для роботи в парах.
Програмне забезпечення: «Скарбниця знань».
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Задача
Є два селища, що розташовані недалеко одне від одного. Мешканці одного селища завжди кажуть лише правду, а мешканці іншого завжди брешуть. І ті, й інші ходять одне до одного в гості. Яке одне запитання потрібно задати перехожому, щоб дізнатися, у якому селищі ви зараз перебуваєте?
Відповідь. Потрібно запитати: «Ви прийшли в це селище в гості?». Якщо пролунає відповідь «Так», то це селище брехунів, а якщо відповідь «Ні» — селище, де завжди кажуть правду.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
✵ Яким терміном можна охарактеризувати повідомлення, новину?
✵ Мешканці одного селища завжди говорили правду. Які це висловлювання?
✵ Якими повідомленнями обмінювалися мешканці іншого селища?
✵ Якими ще можуть бути висловлювання?
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Хвилинка-цікавинка (див. додаток 1)
Робота з підручником: ___________________________________
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла
І летять, летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
По сніжку, як по перині,
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить,
Під ногами він скрипить.
Щоб сніжну гірку збудувати,
Треба спинку прогинати.
А тепер всі на санчатах
В ліс поїдьмо до зайчаток.
Зайченята дружно грають,
Під ялинкою стрибають.
А лисичка виглядає,
Зараз зайчика впіймає.
Доки звірі наші грали,
Руки в нас позамерзали.
Погріємо?
А тепер на лижі стали
І додому всі помчали.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Гра «Заміни слово»
Істинне висловлювання легко перетворити на хибне, замінивши в ньому будь-яке слово на інше. І навпаки, хибне висловлювання стане істинним, якщо замість одного слова поставити інше. Зараз ми з вами пограємо в таку гру. Хтось із вас буде називати хибне висловлювання, а інші повинні змінити в ньому одне слово так, щоб воно перетворилося на істинне.
(Наприклад: Ми навчаємося в 5 класі. — Ми навчаємося в 4 класі.)
Робота за комп'ютером
Інструктаж учителя
— Сьогодні ви будете працювати з програмою «Скарбниця знань». Вам потрібно буде відрізнити істинні висловлювання від хибних. Знайти потрібну програму можна за таким маршрутом: Скарбниця знань → 3 клас → Логіка → Істинні та хибні твердження.
Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютерами
Гра «Істинне чи хибне?»
✵ У кабінеті інформатики можна бігати.
✵ Натискати можна на всі кнопки та клавіші.
✵ Не забудь перевірити усі дроти та роз’єми.
✵ Спину тримай прямо.
✵ Не нахиляйся близько до монітора.
Практична робота за комп’ютерами
Вправи для очей
✵ Коливальні рухи очима горизонтально праворуч-ліворуч, потім ліворуч-праворуч.
![]()
✵ Коливальні рухи очима вертикально вгору-вниз, потім вниз-вгору.
![]()
✵ Інтенсивне стискання очей у швидкому темпі.
![]()
✵ Кругові обертальні рухи очима праворуч-ліворуч, потім ліворуч-праворуч
![]()
✵ Кругові обертальні рухи очима праворуч, потім ліворуч, ніби викреслюючи цифру 8, яка лежить на боку.
![]()
✵ Часті кліпання очима без зусиль і напруги.
![]()
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Знайди істинні висловлювання»
✵ Висловлювання — це повідомлення, новина, відомості.
✵ Висловлювання можуть бути істинними або хибними.
✵ Висловлювання «Сьогодні 8 Березня» — істинне.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.