Усі уроки інформатики 7 клас - 2016

ТЕМА 2. МОДЕЛЮВАННЯ

Урок 6. ЕТАПИ ПОБУДОВИ ІНФОРМАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ. ПОБУДОВА ІНФОРМАЦІЙНИХ МОДЕЛЕЙ

Цілі:

- навчальна: формування вмінь описувати етапи побудови інформаційної моделі та пояснювати алгоритм побудови інформаційних моделей;

- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; формування навичок та вмінь побудови інформаційних моделей за алгоритмом відповідно до основних етапів її побудови;

- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Фронтальне письмове опитування

Учитель пропонує учням виконати завдання на аркушах.

Завдання. Заповніть пропуски в схемах (кожна правильна відповідь 6 балів).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з моделями, зокрема дізнаємося, які існують етапи створення інформаційної моделі, для чого використовують комп'ютерне моделювання, як створювати інформаційні моделі в різних програмних середовищах.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

1. Етапи побудови інформаційної моделі.

2. Комп'ютерне моделювання.

3. Побудова інформаційних моделей у різних програмних середовищах.

Розповідь з елементами демонстрування

1. Етапи побудови інформаційної моделі

Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.

— Подати інформаційну модель можна за допомогою різноманітних засобів. Матеріальний і нематеріальний об'єкт можна розглядати як модель, що дає змогу досліджувати властивості реальногооб'єкта.

Чітких правил створення моделі не існує. Однак завжди потрібно спочатку виконати постановку задачі: визначити мету створення моделі, початкові (вхідні) дані та передбачувані результати, а також виділити основні етапи її створення. Інформаційна модель є обов'язковою під час створення моделі будь-якого типу.

Побудова інформаційної моделі виконується за таким алгоритмом.

2. Комп'ютерне моделювання

— Знакові форми подання інформаційної моделі можуть бути комп'ютерними та некомп'ютерними. Оскільки знакова форма доступна для опрацювання за допомогою комп'ютера, то можна створювати комп'ютерну модель, тобто інформаційну модель, реалізовану за допомогою комп'ютерних програм.

У наш час комп'ютерне моделювання як потужний засіб пізнання світу стало провідною інформаційною технологією в низці наук і галузей практичної діяльності, адже воно допомагає досліджувати явища і процеси в природі та суспільстві.

Моделі, що досліджують за допомогою комп'ютера, можуть описувати досить різноманітні об'єкти, такі як мости, архітектурні споруди, літаки тощо, а також імітувати їх функціонування, перебіг різноманітних процесів, пов'язаних із ними. Дослідження таких моделей дає змогу вивчити властивості багатьох об'єктів, навіть не маючи безпосереднього доступу до них. Це дає можливість суттєво зменшити матеріальні та часові витрати для вивчення властивостей ще не споруджених будинків, мостів, літаків, двигунів тощо.

Крім виконання числових розрахунків, комп'ютерне моделювання дає змогу відтворити явища (наприклад, рух материків, дію землетрусів, народження нової зорі), що в реальних земних умовах людині виконати неможливо. Під час вивчення цих явищ фахівці (фізики, географи, біологи) застосовують комп'ютерні програми, розроблені кваліфікованими програмістами.

Комп'ютерне моделювання має також унікальні можливості для опису й розрахунку експериментів, які небажано виконувати в реальному житті. Маємо на увазі, наприклад, модель ядерного вибуху, пожежі на підприємстві, воєнні дії, зіткнення автомобілів чи потягів тощо. За допомогою комп'ютерного моделювання можна досить точно описати деталі катастроф, катаклізмів та інших небезпечних процесів.

3. Побудова інформаційних моделей у різних програмних середовищах

— Існують різні програми для створення, опрацювання та дослідження інформаційних моделей. Одну й ту саму задачу можна розв'язати, скориставшись різними програмами. Обране програмне середовище дає змогу за певним алгоритмом створювати інформаційну модель. Добір потрібних програм для створення інформаційної моделі залежить від мети її створення, знань й умінь дослідника, призначення обраного комп'ютерного середовища.

V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування

1. Які засоби можна використати для подання інформаційних моделей?

2. Для яких форм подання інформаційних моделей використовують текстові процесори? Наведіть приклади.

3. Для яких форм подання інформаційних моделей використовують графічні редактори? Наведіть приклади.

4. Для яких форм подання інформаційних моделей використовують редактори презентацій? Наведіть приклади.

5. За яким алгоритмом виконують побудову інформаційної моделі об'єкта чи явища?

6. Від чого залежить вибір форми подання інформаційної моделі?

7. Яку форму подання доцільно вибрати для інформаційної моделі, що відобразить дослідження захоплень учнів вашого класу?

Гра «Модель — середовище створення»

Учитель об'єднує учнів у пари.

Один учасник називає об'єкт чи процес, а інший — програмне середовище для його створення. Перший учасник має висловити припущення, чому вказано саме це програмне забезпечення. Після обговорення учасники мають помінятися у парі ролями.

VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Робота за комп'ютером

Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.

Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Завдання. Створіть інформаційну модель служби електронного листування. Форму подання та засіб виберіть самостійно. Документ з поданням моделі збережіть у вашій папці у файлі з іменем Інформаційна модель і розширенням імені, що відповідає вибраному програмному засобу.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Учні отримують картки, на яких червоною ручкою позначають те, що вони не навчилися робити, а зеленою — те, що вміють робити.

✵ Я розумію, як створювати інформаційну модель.

✵ Я можу навести приклади інформаційних моделей.

✵ Я можу описати процес створення інформаційної моделі в середовищі текстового процесора, графічного редактора, редактора презентацій.

✵ Я можу навести приклади інформаційних моделей, створених у різних програмних середовищах.

За підсумками уроку вчитель може виставити оцінки за роботу учнів під час заняття.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника. Підготуватися до практичної роботи.





Перша публікація: 01/01/2016

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.