Усі уроки інформатики 7 клас - 2016

ТЕМА 1. ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ

Урок 2. НАДСИЛАННЯ, ОТРИМАННЯ, ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ. ОПЕРАЦІЇ НАД ПАПКАМИ ТА ЛИСТАМИ. ВКЛАДАННЯ ФАЙЛІВ

Цілі:

- навчальна: формування вмінь працювати з електронними повідомленнями: створювати, надсилати, отримувати, вилучати й роздруковувати повідомлення, вказувати тему повідомлення, відповідати на повідомлення й перенаправляти їх, працювати з вмістом папок поштової скриньки (переміщувати папки, переміщувати повідомлення з однієї папки до іншої, відновлювати вилучені повідомлення, очищувати поштову скриньку);

- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; формування навичок та вмінь працювати з електронними повідомленнями та вмістом папок поштової скриньки; формування вмінь планувати свою діяльність, аналізувати та робити висновки;

- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Фронтальне опитування

1. Що таке електронна пошта?

2. Яка роль поштового сервера під час створення та використання електронної поштової скриньки?

3. Із чого утворена адреса електронної поштової скриньки?

4. Як створити електронну поштову скриньку?

5. Якою буде адреса електронної поштової скриньки користувача в імені junior, що створена в поштовій службі FREEMAIL?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— Сьогодні на уроці ми продовжуємо подорож світом електронного листування і дізнаємося, як працювати з електронною скринькою, як створювати та надсилати електронні листи та які дії можна виконувати з отриманими листами.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

1. Робота з електронною скринькою.

2. Створення, надсилання та відкривання електронних листів.

3. Дії, які можна виконувати з отриманими листами (вкладання файлів, відповідь на листи, перенаправлення листів, друкування тексту листа).

4. Операції над папками та листами.

Розповідь з елементами демонстрування

1. Робота з електронною скринькою

Учитель під час розповіді демонструє на екрані основні дії з електронною поштою.

— Для листування з друзями потрібно дізнатися їхні електронні адреси й написати їм листа.

Спочатку слід під'єднатися до Інтернету та зайти на головну сторінку поштового сервера. Після введення логіна й пароля та натискання кнопки Увійти ви потрапите до власної електронної скриньки.

Учитель на екрані демонструє основні елементи вікна електронної скриньки.

— У вікні, що відкриється, відобразяться адреса електронної скриньки й вказівки для роботи з електронними листами. Усі листи, що зберігаються у скриньці користувача, впорядковані в папках Вхідні, Відправлені, Чернетки, Видалені тощо.

У робочому полі вікна міститься список заголовків листа, що зберігаються у вибраній папці. Заголовок листа містить ім'я відправника, тему, дату й час відправлення та його обсяг. Ці відомості дають змогу одержувачеві відразу дізнатися про зміст електронного листа, не відкриваючи його. Заголовки нових непрочитаних листів відображаються жирним шрифтом. Ліворуч від заголовків кожного листа розташовані прапорці , за допомогою яких можна позначати листи, з якими слід виконати певні дії — видалити, позначити як прочитані чи непрочитані тощо.

2. Створення, надсилання та відкривання електронних листів

— Щоб створити та надіслати нове повідомлення, слід застосувати вказівку Написати листа. При цьому відкривається вікно поштового повідомлення, що має службову частину й робоче поле. Службова частина містить кілька полів, заповнення яких нагадує підписування конверта.

Учитель демонструє на екрані елементи вікна електронної скриньки під час створення електронного листа.

— У вікні або на панелі, що відкрилися, потрібно заповнити поля, розміщені в заголовку листа:

Кому — увести адресу електронної поштової скриньки одержувача листа.

Тема — увести слово або кілька слів, що коротко пояснюють зміст вашого листа.

Частина вікна або панелі, що розміщена нижче від заголовка, призначена для введення тексту листа.

Після заповнення всіх полів і написання тексту листа потрібно вибрати кнопку Надіслати. Ваш лист буде надіслано до поштової скриньки адресата.

Щоб прочитати отриманого листа, слід спочатку вибрати ім'я папки, у якій міститься лист, наприклад папки Вхідні, після чого вибрати рядок листа у списку листів. Відкриється вікно з умістом вибраного електронного листа.

У центральній частині вікна відображається вміст листа, над ним логін відправника та тема листа, праворуч — дата та час отримання листа.

3. Дії, які можна виконувати з отриманими листами (вкладання файлів, відповідь на листи, перенаправлення листів, друкування тексту листа)

Розповідь з елементами демонстрування

Для того щоб вкласти до електронного листа файл, що зберігається на носії даних, потрібно під час створення листа вибрати кнопку, призначену для додавання файлів. Наприклад, у поштовій службі FREEMAIL— це кнопка Файл в ділянці Додати заголовка листа. Після цього буде відкрито вікно Відкриття файлу, у якому можна вибрати для вкладання до листа один або групу файлів. Після вкладання файлів дані про них відображаються в ділянці листа.

Файл, помилково вкладений до електронного листа, можна видалити з нього, поки листа не було надіслано. Для цього слід вибрати гіперпосилання Видалити. Після завершення підготовки листа та вкладання файлів листа можна надсилати.

На сторінці отриманого листа, що містить вкладені файли, відображаються дані про вкладені файли: значок або ескіз зображення, ім'я та розмір файлу.

Вкладений до електронного листа файл можна зберегти на носії даних вашого комп'ютера.

Зображення, текстові документи та файли деяких інших типів, що вкладені до електронних листів, можна переглядати без їх збереження на ваш комп'ютер. Для цього потрібно вибрати гіперпосилання Дивитись або значок файлу.

На лист, що ви отримали, можна відповісти, вибравши гіперпосилання Відповісти, що розміщено на сторінці отриманого листа. Після його вибору відкривається створення нового листа.

Використовуючи вказівку Відповісти, не потрібно заповнювати службову частину у вікні поштового Повідомлення — вона заповнюється автоматично:

✵ у полі Кому вставляється адреса отримувача, оскільки це відповідь на отриманий лист;

✵ перед назвою теми з'являється слово Re, яке вказує на те, що це відповідь.

Текст листа, на який дається відповідь, можна не видаляти або видалити частково й написати відповідь перед або під ним.

Електронні листи можна не тільки відправляти, а й перенаправляти.

Для того щоб отриманий лист переслати іншим адресатам, необхідно обрати гіперпосилання Переслати, що розміщено на сторінці отриманого листа. У заголовку листа, що пересилають, автоматично заповнюється поле Тема. Перед темою отриманого листа додаються символи Fw:. Як і під час відповіді, у тексті листа, що пересилають, буде повторено вміст отриманого листа, перед яким вставлено дані про його відправника та дату відправлення. Текст, що пересилають, можна редагувати, доповнювати власними коментарями.

Якщо до комп'ютера приєднано принтер, зміст отриманого листа можна надрукувати. Для цього слід відкрити потрібний лист і виконати вказівку Інші дії → Друкувати.

4. Операції над папками та листами

Як ви вже знаєте, під час створення електронної поштової скриньки в ній автоматично створюються папки Вхідні, Чернетки, Надіслані, Спам і Видалені. Усі листи, які надходять, зберігаються у папці Вхідні. Якщо у папці листів багато, то таке зберігання може бути незручним, оскільки складно знайти потрібний лист.

Для впорядкування листів в електронній поштовій скриньці можна створювати власні папки. Для цього в різних поштових службах використовують різні елементи керування, наприклад гіперпосилання Керування папками або подібні. Під час створення папки потрібно ввести її ім'я та підтвердити виконання операції вибором кнопки Створити або подібної.

Ім'я нової папки буде відображено в списку папок у лівій частині сторінки.

Для того щоб перемістити листа в потрібну папку, слід установити позначку прапорця в рядку листа та в списку Перенести до або подібному вибрати ім'я папки, до якої потрібно перемістити листа. Якщо позначити кілька листів, то всі їх буде перенесено до вибраної папки.

Електронний лист, який ви не хочете зберігати, можна видалити.

У деяких поштових службах замість папок використовують мітки листів. Мітки, як і папки, мають імена. Можна групувати листи, що помічені однаковими мітками. На відміну від папок, один лист може бути помічений кількома мітками.

V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

Письмове опитування

Учитель роздає учням аркуші із завданням для виконання.

Завдання. Установіть відповідність між назвами та призначенням папок електронної поштової скриньки.

Назви папок


Призначення папок

1

Вхідні


А

Тимчасово зберігає видалені електронні листи

2

Відправлені


Б

Зберігає незавершені листи, з якими користувач планує продовжити працювати

3

Чернетки


В

Зберігає електронні листи, що надійшли до поштової скриньки користувача

4

Видалені


Г

Містить копії листів, що були відправлені користувачем

Робота в парах

Учитель пропонує учням пограти в гру «Тема листа».

Учні по черзі мають називати одне одному зміст листа та добирають тему для такого листа. Далі вчитель пропонує обговорити, чи однаково було сформульовано тему. Після цього учні мають вибрати тему, яка є більш вдалою для кожного запропонованого змісту листа.

Гра «Дія — алгоритм»

По черзі одному з учасників потрібно називати дію, яку можна виконувати з електронними листами: створювати, отримувати, переглядати, відповідати, пересилати, видаляти, друкувати, а іншому — алгоритм для виконання такої дії.

VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Робота за комп'ютером

Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, який діти виконують за комп'ютером.

Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Вправа 1. Створіть електронний лист — запрошення на відкриття нового торговельного центру, приєднайте до листа файл із його зображенням у форматі .jpg та відправте листа.

Алгоритм виконання вправи

1. Відкрийте вікно браузера, введіть: адресу поштового сервера mail.ukr.net, свій логін і пароль доступу до поштової скриньки та натисніть кнопку Увійти.

2. У вікні поштової скриньки виберіть вказівку Написати листа.

3. Підготуйте лист до свого сусіда, що працює ліворуч від тебе. Запитайте його електронну адресу та введіть її в поле Кому. До поля Тема введіть слово Запрошення. У робочому полі введіть власний текст запрошення з указаною датою та часом відкриття.

4. У розділі Додати натисніть кнопку Файл та виберіть відповідний файл із зображенням ТЦ.

5. Натисніть кнопку Відправити.

Вправа 2. Дайте відповідь на один з отриманих від однокласників електронних листів з подякою за надісланий лист.

Алгоритм виконання вправи

1. Відкрийте сторінку одного з отриманих листів.

2. Виберіть кнопку Відправити.

3. Зверніть увагу на вміст полів Тема та Кому.

4. Уведіть привітання, подякуйте за надісланий лист, напишіть стислу відповідь і підпишіть листа власним прізвищем.

5. Надішліть листа.

Вправа 3. Перешліть один із листів, отриманих від однокласників, вашому вчителеві інформатики.

Алгоритм виконання вправи

1. Відкрийте сторінку одного з листів, отриманих від однокласників чи від когось іншого.

2. Виберіть кнопку Переслати.

3. Зверніть увагу на вміст поля Тема.

4. Уведіть у поле Кому адресу електронної поштової скриньки вашого вчителя інформатики.

5. Додайте коментар на початку листа, зазначивши власне прізвище.

6. Надішліть листа.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Учні отримують картки на яких червоною ручкою позначають те, що вони не навчилися робити, а зеленою — те, що вміють робити.

✵ Я вмію створювати та надсилати електронні листи.

✵ Я можу вказувати тему повідомлення.

✵ Я вмію отримувати та переглядати електронні листи.

✵ Я вмію відповідати на електронні листи та перенаправляти їх.

✵ Я можу вкладати файли в повідомлення, а також зберігати файли з отриманих повідомлень.

✵ Я вмію видаляти й роздруковувати електронні повідомлення.

✵ Я вмію відновлювати видалені повідомлення й очищувати поштову скриньку.

За підсумками уроку вчитель може виставити оцінки за роботу учнів під час заняття.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника





Перша публікація: 01/01/2016

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.