Усі уроки інформатики 7 клас - 2016
ТЕМА 1. ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ
Урок 1. ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ ТА ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В КАБІНЕТІ ІНФОРМАТИКИ ТА ІКТ. ПОШТОВА СЛУЖБА ІНТЕРНЕТУ. ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА ТА ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ. ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА ПОШТОВОЇ СКРИНЬКИ. СТВОРЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ СКРИНЬКИ
Цілі:
- навчальна: повторення правил поведінки в кабінеті інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій; формування понять електронний лист, електронна скринька; формування вмінь створювати електронну скриньку за алгоритмом та реєструвати її на сервері електронної пошти, використовуючи інтерфейс;
- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; формування навичок та вмінь створювати електронну скриньку за алгоритмом; планування діяльності; формування вмінь аналізувати та робити висновки;
- виховна: виховання інформаційної культури учнів; формування вмінь дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: журнал інструктажів з техніки безпеки у кабінеті інформатики, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики, пам'ятки «Техніка безпеки та правила поведінки в кабінеті інформатики та ІКТ», навчальна презентація, підручник, зошит.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Повторення правил поведінки в кабінеті інформатики
На кожному столі лежить пам'ятка «Техніка безпеки та правила поведінки в кабінеті інформатики та ІКТ». Учні самостійно повторюють матеріал.
Робота в парах. Взаємоопитування
1. Як слід сидіти за комп'ютером?
2. Як поводитися біля комп'ютера?
3. Чого не можна робити за комп'ютером?
4. Що ви повинні зробити, якщо під час уроку відчули запах диму?
5. Що потрібно зробити, якщо у вас погіршилось самопочуття під час роботи за комп'ютером?
6. Чи дотримують правил техніки безпеки учні, які гуртом забігають до кабінету?
7. Чи можна спробувати самотужки полагодити комп'ютер?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Розповідь учителя
— Цього навчального року ви продовжите вивчення дуже цікавого та важливого предмета — інформатики.
Згадаймо, від яких слів утворилося слово «ІНФОРМАТИКА». (ІНФОРмація + автоМАТИКА) = ІНФОРМАТИКА)
У попередніх класах ви вже навчилися працювати з об'єктами операційної системи комп'ютера, з графічними, текстовими та мультимедійними даними, знаходити відомості в Інтернеті, складати алгоритми для виконавця Рудий кіт.
На уроках інформатики в 7-му класі ви продовжите ознайомлення з послугами Інтернету, навчитеся користуватися електронною поштою. Для виконавця алгоритмів ви будете складати алгоритми з повторенням і розгалуженням. Ви ознайомитеся з поняттям моделі та навчитеся розробляти інформаційні моделі, створювати та використовувати електронні таблиці, будувати діаграми та інше.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке електронна пошта, як створюється електронна пошта, як зареєструвати електронну скриньку на поштовому сервері. Тож пориньмо разом у світ інформації.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бліцопитування
1. Який комп'ютер називають сервером?
2. Що таке обліковий запис користувача? Для чого його створюють?
3. Які служби Інтернету ви знаєте? Яке їх призначення?
— Ми з вами на цьому уроці і в подальшому будемо працювати за певним орієнтиром, який називають план, тобто це ті питання, які сьогодні розглядатимуться на уроці.
План вивчення теми
1. Поняття про поштову службу Інтернету.
2. Створення та реєстрація електронної поштової скриньки на поштовому сервері.
3. Вміст електронної поштової скриньки.
1. Поняття про поштову службу Інтернету
Потреба людини в швидкому та надійному отриманні повідомлень сприяла розвитку різноманітних засобів для забезпечення цього процесу. Останніми роками із цією метою почали використовувати канали супутникового зв'язку та комп'ютерні мережі, телефонний зв'язок став мобільним, традиційне листування поступово замінило електронне.
Для користування електронною поштою необхідні різні засоби: комп'ютерні пристрої і мережі, спеціальні програми й відповідні правила (протоколи), за якими здійснюватиметься обмін електронними листами.

Інформатичний словничок
Електронна пошта (e-mail) — це служба Інтернету, призначена для пересилання комп'ютерними мережами повідомлень (електронних листів) від деякого користувача одному чи групі адресатів.
Листування електронною поштою схоже на звичайне.
— Спробуємо разом з'ясувати послідовність дій під час листування як звичайною поштою, так і електронною? Для цього побудуємо таблицю.
Учитель роздає таблицю, де учням необхідно заповнити пропуски, слухаючи розповідь учителя.
Робота в зошиті
Послідовність дій під час листування (для вчителя)
|
ЗВИЧАЙНА ПОШТА |
ЕЛЕКТРОННА ПОШТА |
|
|
Дії відправника листа |
||
Написати текст листа |
Написати текст листа |
|
Підписати конверт: кому, куди, від кого |
Указати адресу електронної поштової скриньки одержувача |
|
Опустити листа в поштову скриньку |
Відправити листа |
|
|
Дії поштової служби |
||
Переслати листа з поштової скриньки відправника до поштової скриньки одержувача |
Переслати листа з електронної поштової скриньки відправника до електронної поштової скриньки одержувача |
|
|
Дії одержувача листа |
||
Вийняти листа з поштової скриньки |
Відкрити електронну поштову скриньку |
|
Відкрити лист |
Відкрити листа |
|
Прочитати листа |
Прочитати листа |
|
Послідовність дій під час листування (для учня)
ЗВИЧАЙНА ПОШТА |
ЕЛЕКТРОННА ПОШТА |
|
Дії відправника листа |
|
Написати текст листа |
Написати текст листа |
Опустити листа в поштову скриньку |
Відправити листа |
|
Дії поштової служби |
|
Переслати листа з електронної поштової скриньки відправника до електронної поштової скриньки одержувача |
|
|
Дії одержувача листа |
|
Вийняти листа з поштової скриньки |
|
Відкрити листа |
|
Прочитати листа |
|
Розповідь (до таблиці)
— Для електронного листування потрібно мати електронну скриньку для листів. Електронна скринька має електронну адресу, так само як ви маєте поштову адресу свого місця проживання.
Під час звичайного листування спершу необхідно підготувати лист, покласти його в конверт, зазначити адресу отримувача листа та адресу відправника. Під час електронного листування це роблять за допомогою спеціальної програми. Написаного листа зазвичай опускають у поштову скриньку, а електронний лист відправляють на поштовий сервер, що забезпечує надсилання всіх листів за відповідною адресою. Звичайні листи надходять до поштової скриньки адресата. Електронний лист приймають на той поштовий сервер, де адресат має свій обліковий запис. Для доступу до електронної поштової скриньки необхідно мати логін — ім'я користувача та пароль, які схожі на ключ до поштової скриньки, до якої поштар вкидає листа. Лист пишуть мовою, зрозумілою адресату. А в конверт можна вкласти фотографії, листівки, малюнки, інші документи. Аналогічно приєднують різні файли до електронного листа.
Інформатичний словничок
Поштовий сервер — це комп'ютер і відповідне програмне забезпечення, за допомогою якого підтримують роботу електронної пошти.
Розповідь учителя з елементами демонстрування
Найпростішим способом отримання власної електронної поштової скриньки є використання одного з безкоштовних сервісів, наприклад:

Прийом «Мозкова атака»
Назвіть переваги та недоліки електронного листування порівняно зі звичайною поштою.
Кожна електронна поштова скринька має свою унікальну адресу.
Інформатичний словничок
Адресу електронної поштової скриньки утворюють з імені користувача, під яким його зареєстровано на сервері електронної пошти, та адреси сервера, розділених символом @.
Ім'я, яке користувач вибирає для себе під час реєстрування на поштовому сервері, називають логіном.

2. Створення та реєстрування електронної поштової скриньки на поштовому сервері
Розповідь з елементами демонстрування
— На різних серверах поштової служби створення поштової скриньки та робота з електронними листами здійснюється дещо по- різному, але загальні підходи однакові.
Для користування послугами електронної пошти потрібно зареєструватися на сервері поштової служби — створити обліковий запис користувача.
Інформатичний словничок
Сукупність даних, які забезпечують ідентифікацію користувача під час звертання до ресурсів сервера, називається обліковим записом, або екаунтом (іноді вживають термін акаунт)
Для цього на головній сторінці сайту кожної поштової служби є гіперпосилання Реєстрація.
Учитель демонструє на екрані або інтерактивній дошці головні сторінки поштових серверів FREEMAIL i Gmail.
Після його вибору відкривається сторінка із запитаннями, на які повинен відповісти користувач.
Учитель демонструє на екрані або інтерактивній дошці вигляд сторінок з формами для реєстрації облікових записів користувача на найпоширеніших серверах поштових служб FREEMAIL i Gmail.
— Під час реєстрації користувач вибирає для себе логін і пароль, уводить інші дані, потрібні для створення та захисту поштової скриньки. Уведені логін і пароль у подальшому власник скриньки буде використовувати для доступу до неї. Пароль потрібний для захисту поштової скриньки від доступу сторонніх осіб, тому його слід тримати в таємниці.
— Учні, запам'ятайте, що для захисту своєї електронної скриньки потрібно дотримувати таких правил:
1. Під час реєстрування вказувати надійний пароль. Наприклад, ненадійними паролями є такі, які використовують малу кількість символів, дублюють частину логіна, вказують на ім'я користувача чи інші персональні дані — номер телефона, дату народження тощо.
2. Нікому не повідомляти свій пароль.
3. Під час реєстрування інших скриньок використовувати нові паролі.
За успішного проходження реєстрації буде створено поштову
скриньку із зазначеною адресою, доступ до якої можна отримати шляхом введення відповідного логіна і пароля, які були обрані під час реєстрування. На нову скриньку з поштового сервера може бути надіслано першого листа з повідомленням про успішне створення скриньки та деякі поради для роботи з електронною поштою.
3. Вміст електронної поштової скриньки
Учитель на екрані чи інтерактивній дошці демонструє основні складові електронної поштової скриньки.
— Вигляд вікна електронної поштової скриньки відрізняється на різних серверах поштової служби, але всі вони мають подібні об'єкти.
Зазвичай у лівій частині вікна розміщено гіперпосилання, використовуючи які можна відкрити папки, що призначені для зберігання листів. У поштовій скриньці автоматично створюються такі папки:
✵ Вхідні.
✵ Чернетки.
✵ Відправлені (Надіслані).
✵ Спам.
✵ Видалені (Кошик).
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Яке призначення має електронна пошта?
2. Що спільного і відмінного між звичайною поштою й електронною?
3. Назвіть поштові служби Інтернету, які ви знаєте.
4. Як записують адресу електронної пошти? Наведи приклади.
5. У чому полягає сутність реєстрації користувача на поштовому сервері?
Працюємо вдвох
Учитель об'єднує учнів у групи, або учні добровільно об'єднуються за власним бажанням.
1. Обговоріть, як подати спільне та відмінне між роботою зі звичайною поштою й електронним листуванням у вигляді таблиці. Доберіть критерії порівняння. Заповніть таблицю, розподіливши між собою обов'язки.
2. Обговоріть алгоритм створення поштової скриньки на поштовому сервері. Називайте кожну команду алгоритму по черзі. Подайте створений алгоритм у вигляді схеми.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота за комп'ютером
Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, який діти виконують за комп'ютером.
✵ Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Завдання. Зареєструйте власну електронну скриньку на поштовому сервері mail.ukr.net.
1. Відкрий браузер і до рядка адреси введи адресу поштового сервера mail.ukr.net/
2. На головній сторінці поштового сервера вибери посилання Реєстрація. Через деякий час за наявності зв'язку з Інтернетом на екрані відобразиться анкета для заповнювання.
3. Введи бажане ім'я користування. Натисни кнопку Перевірити. Якщо користувач із такою адресою вже зареєстрований, зміни адресу і ще раз перевір доступність вибраного імені користувача.
4. Заповни інші обов'язкові поля анкети й вибери за власним бажанням пароль.
5. Ознайомся з Умовами використання скриньки та Угодою про конфіденційність.
6. Натисни кнопку Реєстрація.
7. Адресу й пароль твої нової поштової скриньки занотуй у зошит або власний блокнот.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Учні отримують картки, на яких за допомогою червоної ручки позначають те, що вони не навчилися робити, а зеленою — те, що вміють робити.
✵ Я можу пояснити, для чого використовують електронну пошту.
✵ Я можу пояснити, що таке електронний лист.
✵ Я можу навести приклади різних поштових сервісів.
✵ Я можу пояснити, які частини має адреса електронної пошти.
✵ Я можу навести приклади адрес електронної пошти.
✵ Я вмію реєструвати поштову скриньку на сервері електронної пошти.
За підсумками уроку вчитель може виставити оцінки за роботу учнів під час заняття.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.