Усі уроки інформатики 7 клас - 2016

ТЕМА 6. ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ

Урок 29. ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ

Цілі:

- навчальна: формування в учнів уявлень про навчальні проекти; формування предметної ІКТ-компетентності;

- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; розвиток умінь та навичок створювати навчальні проекти відповідно до плану;

- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— Люди різних професій планують та виконують проекти. Ви також уже реалізовували проекти з інформатики у 5-6 класах. Але вам були пропоновані ідеї проектів, контрольний список його виконання, зразки тощо. Тобто ви виконували проекти під керівництвом учителя. Самостійна робота над проектом за допомогою вчителя та однокласників — тривалий та відповідальний процес.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

1. Особливості проектів.

2. Планування проекту.

3. Захист проекту.

Розповідь з елементами демонстрування

1. Особливості проектів

— Реалізацію більшості сучасних навчальних проектів важко уявити без використання комп'ютерних програм. Вони можуть стати в пригоді учневі на різних етапах роботи над проектом відповідно до алгоритму розв'язування задач:

✵ змістовий аналіз формулювання задачі (визначення мети та завдань проекту);

✵ створення інформаційної моделі (розробка плану реалізації навчального проекту);

✵ пошук необхідних матеріалів і відомостей;

✵ вибір засобу подання результатів навчального проекту;

✵ захист проекту.

Розгляньмо етапи роботи над проектом на прикладі проекту «Типи рослинних угруповань нашої місцевості», одним з етапів якого є розробляння схеми маршруту одноденного походу. Загальна характеристика проекту

Клас: 7.

Навчальний предмет (предмети): природознавство, біологія, географія, інформатика.

Розділи або теми програм із цих предметів:

- Природознавство, біологія — Рослинні угрупування.

- Географія — Топографічні карти.

- Інформатика — Текстовий процесор, Графічний редактор, Мультимедіа, Редактор презентацій, Моделювання.

Термін здійснення: тиждень.

Хто залучений: усі учні 7-го класу.

- Перелік інформаційних джерел, що плановано використати.

- Атлас рослинності України.

- Довідники-визначники рослин.

- Топографічна карта регіону.

- Матеріали Інтернету тощо.

Перелік комп'ютерних програм, які пропоновано використати

Текстовий процесор, графічний редактор, засіб перегляду зображень, редактор презентацій, табличний процесор, браузер, поштовий клієнт.

Перелік обладнання та матеріальних засобів, потрібних для реалізації проекту: фотокамера, туристичне обладнання, проектор, екран, комп'ютер.

Форма подання результатів: комп'ютерна презентація.

У навчальних проектах аналіз умови задачі є фактично визначенням мети і завдань проекту.

2. Планування проекту

— Для наочності подання всіх завдань проекту та подальшого планування реалізації кожного з них доцільно створити інформаційну модель проекту, наприклад, з використанням карти знань і відповідної програми.

На основі завдань розробляють план реалізації проекту. Залежно від складності та тривалості проекту його план може бути коротким і схематичним або детальним і різноплановим.

План реалізації проекту має передбачати пошук потрібних відомостей. На наступному етапі реалізації проекту необхідно опрацювати отримані результати для підтвердження наявності певних рослинних угрупувань і визначення представників угрупувань, що в них ростуть.

Результат виконання проекту потрібно подати у вигляді презентації про виявлені та досліджені рослинні угрупування.

Презентація або інший документ, у якому підбито підсумки виконання проекту, повинні містити матеріали про результативність проекту — досягнення (не досягнення) мети, яку ставили на початку проекту, та якість реалізації відповідних завдань.

3. Захист проекту

— Завершальним і дуже важливим етапом роботи над проектом є його публічний захист, у ході якого відбувається презентація результатів реалізації проекту. Важливим є не тільки вміст власне презентації, але й чітке та зрозуміле подання відомостей про проект:

✵ назва та мета проекту;

✵ засоби, методи й шляхи, що були вибрані для реалізації проекту;

✵ які труднощі та проблеми трапилися учасникам проекту на шляху його реалізації;

✵ результати проекту;

✵ висновки, зроблені за результатами проекту;

✵ чи досягнуто мети проекту.

Під час підготовки захисту проекту користуйтеся нижченаведеними рекомендаціями щодо проведення презентації з використання інформаційно-комунікаційних технологій.

1. Недоцільно озвучувати весь текст, розміщений на слайдах презентації. Слухачі вміють читати самостійно. Використовуйте текст на слайдах як план виступу.

2. У презентації обов'язково повинні мають бути ключові слова й поняття. Саме вони допоможуть слухачеві краще сприймати здобуту інформацію.

3. Говоріть голосно, чітко, повільно, щоб усі присутні могли почути. Намагайтеся виступати виразно, емоційно.

4. Під час виступу звертайтеся до аудиторії.

5. Робіть паузи в місцях відповідних знаків пунктуації у тексті виступу. На місці коми роблять коротку паузу, тире — трохи довшу, крапку — найдовшу паузу.

6. Використовуйте указку лише за потреби, не варто розмахувати нею протягом усієї презентації. Рух указки відвертає увагу аудиторії.

7. Не кладіть руки в кишені та не схрещуйте їх на грудях. Це ознака скутості, невпевненості.

8. Щоб важливі моменти виступу краще запам'яталися, важливо повторити їх у кінці презентації.

IV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

«Запитання - відповідь»

1. Чим відрізняються навчальні проекти від інших?

2. Які етапи реалізації проекту?

3. Для чого складають план проекту?

4. У яких формах може бути подано план проекту?

5. Як визначити перелік відомостей, які потрібно знайти для здійснення проекту?

6. На підставі чого роблять висновки про результативність того чи іншого проекту?

7. У яких формах може бути подано результати виконання проекту?

8. Що впливає на вибір комп'ютерних програм для опрацювання матеріалів проектів?

9. Для чого здійснюється публічний захист проекту?

10. Що зазвичай відображається в презентації за результатами проекту?

V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Робота над проектом. Робота за комп'ютером

Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.

Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Учитель пропонує учням теми для навчальних проектів. Теми проектів сформовані відповідно до навчальних програм інших предметів. Учень може вибрати і свою тему.

Тема. Україна і Африка

Навчальний предмет, розділ: Географія (материки і океани). Африка.

Мета: дослідження зв'язків України з країнами Африки.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: програми для роботи в Інтернеті, редактор карт знань.

Форма подання результатів проекту: презентація.

Тема. Африка і Австралія: спільне і відмінне

Навчальний предмет, розділ: Географія (материки і океани). Африка. Австралія.

Мета: складання порівняльної характеристики двох континентів Африки та Австралії за географічним положенням і природними зонами.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: програми для роботи в Інтернеті, текстовий процесор.

Форма подання результатів проекту: текстовий документ.

Тема. Ця важка робота

Навчальний предмет, розділ: Фізика. Механічна робота та енергія.

Мета: дослідження й орієнтовне визначення значень величини роботи, яку виконує учень 7 класу під час перенесення різних тіл протягом одного дня навчання.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: табличний процесор, редактор презентацій.

Форма подання результатів проекту: презентація.

Тема. «На кожну людину, навіть на партійну, тисне атмосферний стовп у двісті чотирнадцять кіло» (І. Ільф, Є. Петров «Золоте теля»)

Навчальний предмет, розділ: Фізика. Взаємодія тіл. Сила.

Мета: перевірка справедливости висловлювання Остапа Бендера про тиск атмосфери на людину.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: табличний процесор, редактор презентацій.

Форма подання результатів проекту: презентація.

Тема. Раз, два, три, чотири, п'ять. Зараз я іду шукать! (майстерність маскування)

Навчальний предмет, розділ: Біологія. Процеси життєдіяльності тварин.

Мета: дослідження наявності засобів маскування у тварин нашої місцевості.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: програми для перегляду та редагування фотографій, редактор презентацій.

Форма подання результатів проекту: презентація з фотографіями тварин та описом засобів маскування.

Тема. Птахи нашої місцевості

Навчальний предмет, розділ: Біологія. Різноманітність тварин.

Мета: складання міні-довідника птахів нашої місцевості.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: програми для перегляду та редагування фотографій, текстовий процесор.

Форма подання результатів проекту: текстовий документ з фотографіями й описами птахів.

Тема. Південна Америка — унікальність природи

Навчальний предмет, розділ: Географія (материки і океани). Південна Америка.

Мета: складання карти розміщення об'єктів природної спадщини ЮНЕСКО в Південній Америці.

Комп'ютерні програми, що пропоновано використати в проекті: програми опрацювання графічних зображень, текстовий процесор.

Форма подання результатів проекту: графічне зображення карти з позначеними об'єктами природної спадщини ЮНЕСКО.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Метод «Недописана теза»

Учитель пропонує учням дописати речення.

✵ Мені вдалося...

✵ Мені сподобалося.

✵ Мені не вдалося ...

✵ Мені не сподобалося ...

✵ Я сумніваюся ...

✵ Я змінив би ...

✵ Мені було на уроці ...

За підсумками виконання проекту вчитель вибірково оцінює учнів та виставляє оцінки до журналу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Працювати над обраною темою проекту. Підібрати необхідні матеріали для виконання проекту.





Перша публікація: 01/01/2016

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.