Усі уроки інформатики 7 клас - 2016
ТЕМА 5. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ КОМПЕТЕНТНІСНИХ ЗАДАЧ
Урок 27-28. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ КОМПЕТЕНТНІСНИХ ЗАДАЧ
Цілі:
- навчальна: формування в учнів уявлень про розв'язування задач компетентнісного змісту; формування предметної ІКТ-компетентності;
- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; розвиток вмінь та навичок розв'язувати задачі компетентнісного змісту;
- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.
Тип уроку: формування практичних знань та вмінь.
Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.
ІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Розв'язування компетентнісної задачі. Робота за комп'ютером
Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.
✵ Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
✵ Примітка. На наступні 2 уроки: на першому уроці — у програмному середовищі графічного редактора, на другому уроці — у програмному середовищі табличного редактора, додому — завдання створити підсумковий документ у текстовому редакторі.
Задача 2. У маленької мешканки Тернополя день народження:
їй виповнюється 6 років. Вона хоче запросити друзів (разом із сестрою до 10 осіб) на свято до ресторану, що (крім іншого) спеціалізується на дитячих святах. Вона звернулася до тебе по допомогу. Потрібно:
✵ створити запрошення на свято;
✵ обрати сценарій свята;
✵ пласти меню;
✵ обчислити вартість проведення свята.
Результати виконання завдання оформити у текстовому редакторі з поетапним описом роботи та обґрунтувань свого вибору сценарію свята та приблизного дитячого меню. Всі створені документи розташувати в одній теці під назвою Ваше прізвище, заархівувати та відправити електронною поштою на адресу, вказану вчителем.
Вказівки до виконання
1. Вказати, з допомогою яких програм ви можете створити запрошення на свято.
2. Які дані необхідно знати для створення запрошення на свято?
3. Створити запрошення в середовищі графічного редактора:
✵ визначити перелік необхідних інструментів;
✵ подати план створення зображення;
✵ визначитись з текстом на запрошенні.
4. Обрати сценарій свята із запропонованих на сайті сімейного ресторанчику, якщо такі є. Обґрунтувати вибір сценарію.
5. Обрати меню з урахуванням віку дітей.
6. Обґрунтувати, чому саме таке меню обрано.
7. Створити електронну таблицю, у якій на одному аркуші:
✵ подати дитяче меню з цінами страв;
✵ обчислити загальну суму витрат на 10 дітей та 2 дорослих батьків;
✵ обчислити загальну суму витрат на організацію свята.
8. Створити відповідну діаграму для візуалізації результатів.
9. Проаналізувати результати виконаної роботи.
10. Створити підсумковий документ у середовищі текстового редактора, у якому описати:
✵ план створення запрошення;
✵ які інструменти було використано під час виконання завдання; У обґрунтування вибору сценарію свята та приблизного дитячого меню;
✵ результати своїх розрахунків таблицею;
✵ результати розрахунків діаграмою;
✵ результати виконаної роботи.
11. Усе створене розташувати в одній теці з назвою Ваше прізвище, заархівувати та відправити електронною поштою на адресу, вказану вчителем.
Критерії оцінювання виконання завдання
1. Учень зрозумів умову завдання, взявся за виконання завдання, визначив, які дані він використовуватиме, — 1 бал.
2. Учень уміє планувати свою роботу під час виконання завдання — учень визначив, які програмні засоби він використовуватиме для виконання завдання, склав план створення запрошення — 1 бал.
3. Учень уміло використовує можливості графічного редактора— створено запрошення, використані максимально й доцільно можливості графічного редактора — 2 бали.
4. Учень уміє оцінювати відомості та дані, які він має,— учень правильно шукає відомості у базі даних сайту закладу, вибирає ресурси згідно зі сформульованими чи запропонованими критеріями — 1 бал.
5. Учень уміє обґрунтовувати вибір — учень порівнює і зіставляє відомості, вибирає меню та ґрунтовно доводить, чому саме такий вибір він зробив, — 1 бал.
6. Учень уміє створювати електронні таблиці — створено електронну таблицю для даних щодо меню — 1 бал.
7. Учень уміє використовувати табличний процесор — правильно проведено обчислення — 1 бал.
8. Учень уміє обґрунтовувати вибір візуалізації подання результату — правильно визначено, яку діаграму доцільно побудувати — 1 бал.
9. Учень уміє робити висновки щодо спрямованості наявних відомостей на розв'язування конкретного завдання — правильно проаналізовано, зроблено й обґрунтовано висновки щодо організації свята дня народження — 1 бал.
10. Учень правильно обирає засіб для розв'язування завдання та подання даних— правильно вказано програмне забезпечення, яким користувався учень, — 1 бал.
Критерії аналізу підсумкового документа (по 2 бали за кожний пункт)
1. Учень уміє структурувати потрібні дані для пошуку розв'язання — потрібні дані подано у доступному для сприйняття й аналізу вигляді.
2. Учень пояснює критерії добору даних і результатів— вказано чіткі критерії добору результатів.
3. Подано наочну форму порівняння результатів — тип діаграми відповідає завданню.
4. Структуровано документ з метою підвищення переконливості висновків — презентація містить правильний зміст, чітку, логічну структуру, посилання на Інтернет-ресурси.
5. Документ оформлено акуратно та з дотриманням усіх вимог до нього — вдало підібрано елементи оформлення (шрифт, тло, графіка, слайди презентації не перевантажені матеріалом).
6. Враховано особливість призначення презентації — мова, грамотність, логічність побудови.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Метод «Недописана теза»
Учитель пропонує учням дописати речення.
✵ Мені вдалося....
✵ Мені сподобалося..
✵ Мені не вдалося
✵ Мені не сподобалося ....
✵ Я сумніваюся ....
✵ Я змінив би ....
✵ Мені було на уроці ...
За підсумками виконання повністю задачі вчитель обов'язково оцінює учнів та виставляє оцінки до журналу.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Створити підсумковий документ у текстовому редакторі.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.