Усі уроки інформатики 7 клас - 2016

ТЕМА 5. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ КОМПЕТЕНТНІСНИХ ЗАДАЧ

Урок 25-26. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ КОМПЕТЕНТНІСНИХ ЗАДАЧ

Цілі:

- навчальна: формування в учнів уявлень про розв'язування задач компетентнісного змісту; формування предметної ІКТ-компетентності;

- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; розвиток умінь та навичок розв'язувати задачі компетентнісного змісту;

- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— Перебуваючи в інформаційному суспільстві, кожному з вас необхідно не лише орієнтуватись в океані інформації, а й організовувати своє життя таким чином, щоб за найменших витрат часу, сил і засобів отримувати від своєї діяльності найбільшу віддачу. Будемо цього вчитися, розв'язуючи практичні компетентнісні задачі.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

1. Поняття про розв'язування задач у різних галузях діяльності людини.

2. Алгоритм розв'язування задач.

Розповідь з елементами демонстрування

1. Поняття про розв'язування задач у різних галузях діяльності людини

Учитель під час розповіді демонструє на екрані презентацію.

— У школі ви часто розв'язуєте задачі. Найчастіше це відбувається на уроках математики, де задача містить певне завдання, яке потрібно виконати шляхом обчислень або розв'язування рівнянь.

Однак з інших навчальних предметів, як і в повсякденному житті, ви розв'язували задачі, що часто не передбачали обчислень. Наприклад:

1. Підготуйте театралізований фрагмент вертепу. Використайте у своєму виступі колядки й щедрівки, які вивчали на уроках української літератури або музичного мистецтва.

2. Визначте, які із зображених електроприладів належать до нагрівальних.

3. Складіть план і напишіть за ним твір-опис тварини, яка живе в лісах чи степах України, спочатку в художньому, а потім у науковому стилі. До творів доберіть заголовки.

4. Створіть у різних формах подання інформаційні моделі об'єкта квітка з точки зору художника та письменника.

5. Визначте, які шви використано в аплікації.

6. Створіть вітальну листівку до свята.

Усі вищеперелічені задачі різні за складністю, за предметною галуззю, засобами, які слід використати для їх розв'язування, отриманими результатами тощо.

Спільним для них є те, що кожна з цих задач містить проблему, яку потрібно проаналізувати та розв'язати.

Певні навчальні задачі називають компетентнісними. Мета цих задач — сформувати в людини уміння використовувати здобуті знання на практиці. Значну частину подібних задач не обмежено предметною галуззю одного навчального предмета, адже передбачено застосування знань з інших галузей. Наприклад, задача на створення творів-описів тварин передбачає використання знань не тільки з предметної галузі «українська мова», але як мінімум ще з однієї — «природознавство».

Зазвичай компетентнісні задачі передбачають пошук і вибір додаткових відомостей у різноманітних джерелах — друкованих (словники, довідники, підручники, енциклопедії, атласи, періодичні видання тощо) та електронних (комп'ютерні програми навчального призначення, електронні енциклопедії на оптичних носіях і в Інтернеті, веб-словники, електронні карти тощо).

2. Алгоритм розв'язування задач

Учитель під час розповіді демонструє на екрані презентацію.

— Під час розв'язування задач, незалежно від їх складності та предметних галузей застосування, слід дотримувати такого алгоритму:

1. Виконати змістовний аналіз формулювання задачі (виділення умови, даних, потрібних для розв'язування задачі, кінцевих результатів).

2. Знайти необхідні відомості.

3. Побудувати інформаційну модель.

4. Вибрати засоби опрацювання даних.

5. Опрацювати дані.

6. Подати результати розв'язування задачі.

IV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

«Запитання - відповідь»

1. Що ви розумієте під поняттям «задача»?

2. Який алгоритм розв'язування задач?

3. Які дії виконують на етапі змістовного аналізу формулювання задачі?

4. На підставі чого визначають, які матеріали та відомості потрібні для розв'язування задачі?

5. У яких формах може бути подано інформаційну модель задачі?

6. Що впливає на вибір засобів опрацювання даних?

7. Які дії виконують на етапі опрацювання даних?

8. Від чого залежить вид подання результатів задачі?

9. Які засоби опрацювання даних з використанням комп'ютерів ви вивчили в 7-му класі?

V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Розв'язування компетентнісної задачі. Робота за комп'ютером

Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.

Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Примітка. Подана задача розрахована на 2 академічні години. У задачі № 1 учень працює на першому уроці в програмному середовищі табличного процесора, на другому уроці — у програмному середовищі редактора презентацій.

Задача 1. Родина із трьох осіб — батьки та дитина 12 років — планує подорожувати до різних міст України. Потрібно визначити, подорож яким транспортом буде дешевшою — потягом чи автомобілем, обґрунтувати вибір транспорту й маршруту. Необхідні дані знайти в Інтернеті для маршрутів: Київ — Львів, Київ — Одеса, Київ — Харків та моделі машини, наприклад ToyotaPrius1.8. Побудувати діаграму, на якій відобразити вартості поїздки до вказаних міст автомобілем і потягом. Зробити висновки (рекомендації) щодо подорожей. Створити презентацію із результатами досліджень та висновками.

Вказівки до виконання

1. Вказати, які дані для розв'язання задачі вам потрібно знайти.

2. Вказати URL-адреси використаних пошукових служб.

3. Вказати ключові слова для пошуку потрібних відомостей.

4. Вказати URL-адреси сайтів, на яких знайшли необхідні дані.

5. Створити й використати електронну таблицю, у якій на одному аркуші:

✵ вказати відстань між містами, норму витрат пального та його ціну;

✵ кількість квитків та їхні ціни;

✵ обчислити суму, яку витратить сім'я для подорожі:

- автомобілем;

- купейним і плацкартними вагонами Укрзалізниці.

6. Вказати, яку діаграму доцільно побудувати для порівняння результатів.

7. Зробити висновки щодо найдешевшої подорожі.

8. Визначити кількість слайдів презентації. Яких?

9. Описати, які програми використано для виконання завдань.

Критерії оцінювання виконання завдання

1. Учень зрозумів умову завдання, взявся до виконання завдання, визначив дані, необхідні для розв'язання задачі, — 1 бал.

2. Учень уміє формулювати критерії відбору даних для пошуку — вказано URL-адреси однієї або кількох пошукових служб, URL- адреси сайтів, на яких знайшли необхідні дані, — 2 бали.

3. Учень уміє здійснювати пошук в Інтернеті— вказано правильно ключові слова для пошуку потрібних відомостей — 1 бал.

4. Учень уміє створювати електронні таблиці — створено правильну електронну таблицю для даних щодо подорожі автомобілем та щодо подорожі потягом — 2 бали.

5. Учень уміє обґрунтовувати вибір візуалізації подання результату — правильно визначено, яку діаграму доцільно побудувати, — 1 бал.

6. Учень уміє знаходити стратегію розв'язування задачі — визначено оптимальну кількість слайдів та доцільне розміщення обґрунтування — 2 бали.

7. Учень уміє робити висновки щодо спрямованості наявних відомостей на розв'язування конкретного завдання — правильно зроблено й обґрунтовано висновки та рекомендації щодо подорожі — 2 бали.

8. Учень правильно обирає засіб для розв'язування завдання та подання даних — правильно вказано програмне забезпечення, яким користувався учень, — 1 бал.

Критерії аналізу підсумкового документа — по 2 бали за кожний пункт

1. Учень уміє структурувати потрібні дані для пошуку розв'язку — потрібні дані подано у вигляді, легкому для сприйняття й аналізу.

2. Учень пояснює критерії добору даних і результатів— вказано чіткі критерії добору результатів.

3. Подано наочну форму порівняння результатів — тип діаграми відповідає завданню.

4. Структуровано документ з метою підвищення переконливості висновків — презентація містить правильний зміст, чітку, логічну структуру, посилання на Інтернет ресурси.

5. Документ оформлено акуратно та з дотриманням усіх вимог до нього (вдало підібрано елементи оформлення (шрифт, тло, графіка), слайди презентації не перевантажені матеріалом).

6. Враховано особливість призначення презентації — мова, грамотність, логічність побудови.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Метод «Недописана теза»

Учитель пропонує учням дописати речення.

✵ Мені вдалося....

✵ Мені сподобалося..

✵ Мені не вдалося

✵ Мені не сподобалося ....

✵ Я сумніваюся ....

✵ Я змінив би ....

✵ Мені було на уроці ...

За підсумками виконання повністю задачі вчитель обов'язково оцінює учнів та виставляє оцінки до журналу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Учитель роздає учням завдання на аркушах.

1. Створіть схему, яка ілюструє класифікацію бактерій за середовищем їх існування. Використайте для цього одну з комп'ютерних програм, яку вивчали в 5-7 класах.

2. Створіть схему, яка показує зв'язок хімії з іншими науками. Використайте для цього одну з комп'ютерних програм, яку вивчали в 5-7 класах.





Перша публікація: 01/01/2016

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.