Усі уроки інформатики 7 клас - 2016
ТЕМА 3. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ І РОЗГАЛУЖЕННЯМ
Урок 9. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ. СКЛАДАННЯ ТА ВИКОНАННЯ АЛГОРИТМІВ ІЗ ПОВТОРЕННЯМ У ВИЗНАЧЕНОМУ НАВЧАЛЬНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ВИКОНАВЦЯ АЛГОРИТМІВ
Цілі:
- навчальна: формування вмінь складати та розрізняти алгоритми з повторенням;
- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; розвиток вмінь та навичок складати та виконувати алгоритми з повторенням у навчальному середовищі;
- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Інформатична розминка
1. Які базові структури алгоритмів використовують під час побудови алгоритмів?
2. Які бувають висловлювання? Наведіть приклади.
3. Де використовують висловлювання? Наведіть приклади.
4. Як створюють складені висловлювання? Коли використовують складені висловлювання? Наведіть приклади.
5. Як визначають істинність висловлювань? Наведіть приклади.
6. Чим умовні висловлювання відрізняються від інших?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Відстрочена відгадка»
1. Для чого в алгоритмах використовують структуру повторення?
2. Як можна розрізняти повторення?
3. Як створити циклічний алгоритм визначення кількості повторень у середовищі Скретч?
4. Як реалізувати цикл із невідомою кількістю повторень у середовищі Скретч?
Відповідь на ці запитання ви отримаєте під час вивчення нової теми.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення теми
1. Використання в алгоритмах структури повторення.
2. Алгоритм із повторенням.
3. Створення алгоритмів із повторенням у середовищі Скретч.
Розповідь з елементами демонстрування
1. Використання в алгоритмах структури повторення
Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.
— У природі можна спостерігати процеси, які не раз повторюються. Так, наприклад, щодня сонце сходить над горизонтом і заходить за горизонт, щомісяця можна бачити на небосхилі одне й те саме змінення фаз місяця, щороку сонце проходить через одні й ті самі сузір'я Зодіаку та інше.
Інформатичний словничок
Алгоритм, у якому передбачено багаторазове виконання одного й того самого набору команд, називають циклічним.
— Кожний із вас бере участь у циклічних процесах. Так, у школі протягом одного семестру щотижня в одні й ті самі дні відбуваються одні й ті самі уроки згідно з розкладом. Кожного робочого дня в школі уроки й перерви тривають протягом одних і тих самих інтервалів часу.
Наведені приклади можна подати циклічними алгоритмами, оскільки в кожному з них повторюються деякі дії. Кількість повторів може бути різною, але скінченною. Для опису циклічних алгоритмів використовують алгоритмічну структуру повторення.
Інформатичний словничок
Повторення — базова алгоритмічна структура. Призначена для організації багаторазового виконання вибору команд.
— Вираз «багаторазове виконання» означає, що команди будуть виконувати скінченну кількість разів.
2. Алгоритм із повторенням
Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.
— Кількість повторень у циклічних алгоритмах може бути або заздалегідь відомою, або ні, тому розрізняють повторення з визначеною та невідомою кількістю повторень. Якщо кількість повторень заздалегідь не відома, то для припинення циклу задають деяку умову, яка й забезпечує скінченність виконання команд, що повторюються.
Команди циклу з визначеною кількістю повторень будуть повторюватись до досягнення потрібної кількості повторень. Наприклад, алгоритм побудови квадрата, у якому 4 рази потрібно повторювати дії «нарисувати сторону», «повернути за годинниковою стрілкою на 90», можна подати графічно.

Цикл повторення з невідомою кількістю повторень передбачає перевірку деякої умови, як, наприклад, в алгоритмі забивання цвяха в дошку.

— Припинення виконання команд циклу відбудеться у випадку, коли висловлювання «цвях не забито» є істинним: цвях можна забивати як з першого чи другого разу, так і через скінченну кількість повторень, аж поки цвях не буде забито.
3. Створення алгоритмів із повторенням у середовищі Скретч
Учитель під час розповіді демонструє на екрані кроки побудови алгоритму з повторенням у середовищі Скретч.

— У середовищі Скретч також можна складати алгоритми із циклами (повтореннями). Для цього в системі команд виконавців є спеціальні команди.
Усі мови програмування мають такі спеціальні вказівки (оператори) для розгалуження залежно від виконання певної умови. У категорії Керувати середовища Скретч.
Зокрема, для організації в алгоритмі циклу з лічильником можна використати команду
яка розміщена в групі Керувати. її вибір призводить до виконання вказаної кількості разів команд, які є всередині блока. Зрозуміло, що кількість повторень команд тіла циклу можна змінювати.
Наприклад, виконавши наведений алгоритм, що містить цикл, Рудий кіт нарисує орнамент.
Тіло циклу запропонованого алгоритму містить команди рисування квадрата і повороту виконавця на 60°. Повторюватиметься це тіло циклу 6 разів. Тому отриманий орнамент утворений із шестиквадратів, кожний наступний з яких повернуто відносно попереднього на кут 60°.

Звертаю вашу увагу, що в тілі циклу алгоритму малювання орнаменту дві команди
повторюються 4 рази поспіль. Тому цей алгоритм можна записати коротше, використовуючи в тілі циклу ще одну команду циклу. Новий вигляд цього алгоритму наведено на рисунку. Цикл Повторити 6 називається зовнішнім, а цикл Повторити 4 — внутрішнім, або вкладеним. Кожне подальше виконання зовнішнього циклу буде відбуватися лише після того, як завершиться чергове виконання внутрішнього.
У кінці зовнішнього циклу є команда
Кут повороту в ній дорівнює саме 60°, тому що цей кут, помножений на кількість повторень циклу (6), дає 360°, що відповідає повороту повним колом.
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Які ситуації у твоєму повсякденному житті можна описати за допомогою алгоритмічної структури повторення?
2. Наведіть приклади. Чи заздалегідь відома кількість повторень, які необхідно виконати?
3. Як у середовищі Скретч реалізувати повторення команд визначену кількість разів?
4. Структуру повторення якого виду можна створити за допомогою команди Завжди?
5. Як зупинити виконання команди Завжди?
6. Чим відрізняється команда Завжди від команди Повторити К?
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота за комп'ютером
Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.
✵ Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
✵ Примітка. Про виконання кожного із завдань повідомляти вчителя підняттям руки.
1. Запустіть програму Скретч.
2. Розмістіть Рудого кота посередині Сцени.
3. Розмістіть в області скриптів алгоритм, наведений на рисунку.

4. Виконайте алгоритм.

5. Змініть значення в командах, щоб отримати інші орнаменти:
1) Установіть кількість повторень зовнішнього циклу 30, кут повороту 12°.

2) Виконайте змінений алгоритм.

3) Установіть кількість повторень зовнішнього циклу 60, кут повороту 6°.

4) Виконайте змінений алгоритм.

Отримайте різні орнаменти, змінюючи кількість повторень зовнішнього циклу і кут повороту.
6. Розмістіть в області скриптів алгоритм, наведений нижче.

7. Проаналізуйте, чим цей алгоритм відрізняється від попередніх.
8. Виконайте алгоритм.

9. Збережіть створений проект у свої папці під назвою Алгоритм_ Повторення.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Учні отримують картки, на яких червоною ручкою позначають те, що вони не навчилися робити, а зеленою — те, що вміють робити.
✵ Я можу розрізняти лінійні та циклічні алгоритми.
✵ Я можу навести приклади структури повторення в алгоритмах із навколишнього життя та навчальної діяльності.
✵ Я умію виконувати алгоритми з повторенням з навчальної діяльності та побуту.
✵ Я можу дібрати команди для реалізації алгоритмічної структури повторення в середовищі Скретч.
✵ Я вмію складати та виконувати циклічні алгоритми в середовищі Скретч.
За підсумками уроку вчитель може виставити оцінки за роботу учнів під час заняття.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника. Підготуватися до практичної роботи
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.