Усі уроки інформатики 7 клас - 2016

ТЕМА 3. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ І РОЗГАЛУЖЕННЯМ

Урок 8. БАЗОВІ АЛГОРИТМІЧНІ СТРУКТУРИ: СТРУКТУРИ ПОВТОРЕННЯ ТА РОЗГАЛУЖЕННЯ. ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ІСТИННІ ТА ХИБНІ ВИСЛОВЛЮВАННЯ. УМОВНЕ ВИСЛОВЛЮВАННЯ «ЯКЩО - ТО»

Цілі:

- навчальна: продовження формування знань про поняття висловлювання; формування вмінь розрізняти істинні та хибні висловлювання, базові алгоритмічні структури;

- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; розвиток вмінь та навичок розрізняти істинні та хибні висловлювання, базові алгоритмічні структури;

- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— У 5 класі ви вже ознайомилися з поняттям «алгоритм». Протягом 9 уроків ми з вами будемо більш детально знайомитися з різними алгоритмами, навчимося їх будувати у різних програмних середовищах. А сьогодні відповімо на запитання, як створюють алгоритми, що називають висловлюванням, якими бувають висловлювання, що таке умовне висловлювання.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення теми

1. Базові алгоритмічні структури.

2. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання.

3. Умовне висловлювання «Якщо — то».

Розповідь з елементами демонстрування

1. Базові алгоритмічні структури

Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.

— Під час розв'язання прикладних задач із різних предметних галузей часто створюють алгоритми. При цьому кожну задачу можна подати у вигляді послідовності окремих підзадач або команд. Наприклад, необхідно зберегти текст у MS Word.

— І таку деталізацію окремих підзадач можна продовжувати, поки не буде одержано набір вказівок, кожну з яких зможе виконати вибраний виконавець. У такому разі говорять, що під час розв'язування задачі використовують метод уточнення алгоритму згори вниз.

Опис кожної підзадачі (команди) здійснюється з використанням базових алгоритмічних структур. З їх допомогою можна подати будь-який алгоритм.

— Структури повторення та розгалуження мають відповідне графічне подання, з яким ми ознайомимося під час вивчення матеріалу на наступних уроках. Але в загальному вигляді їх також можна подати у вигляді окремої підзадачі.

Для запису умов в алгоритмах з повторенням та розгалуженням використовують висловлювання.

2. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання

Бліцопитування

1. Що ви можете сказати про твердження «Київ — столиця України»?

2. Що ви можете сказати про твердження «2+2 = 5»?

Розповідь з елементами демонстрування

Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.

Інформатичний словничок

Висловлювання — це речення, яке містить твердження про певний об'єкт або про зв'язки між об'єктами.

✵ Висловлювання може бути істинним або хибним.

✵ Висловлювання формулюють розповідними реченнями.

✵ Висловлювання вважається істинним, якщо воно відповідає реальній ситуації, і хибним, якщо не відповідає.

— Спробуйте навести приклади істинних та хибних висловлювань.

— Чи будуть вважатися ці речення висловлюваннями? (Ні, тому що вони не є розповідними.)

1. Чи впаде завтра сніг?

2. Піднеси число 2,3 до третього степеня.

3. Скільки тобі років?

4. Учень 7-го класу.

5. Розгорни книгу!

В описі алгоритмів з повторенням і розгалуженням для запису умов використовують висловлювання, які подають графічно.

3. Умовне висловлювання «Якщо — то»

Учитель під час розповіді демонструє на екрані слайди презентації.

— Складені висловлювання утворюються із простих за допомогою сполучників якщо і то та встановлюють, що одна подія чи стан є підставою або умовою для іншої події чи стану. Наприклад: «Якщо горить червоне світло світлофора, то дорогу переходити не можна».

Це складене висловлювання утворено з двох простих: засновку — «Якщо горить червоне світло світлофора» та висновку — «то дорогу переходити не можна». Таке висловлювання називається висловлюванням з логічним слідуванням, або умовним висловлюванням.

Два умовних висловлювання можна подати у вигляді «Якщо — то — інакше».

IV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування

1. Що таке висловлювання?

2. Які висловлювання називають істинними, а які — хибними?

3. Чому висловлювання «Якщо — то» і «Якщо — то — інакше» називають умовними?

4. Як перевірити, істинним чи хибним є умовне висловлювання «Якщо — то — інакше»?

Гра «Висловлювання — не висловлювання»

Учитель об'єднує учнів у пари.

Правила гри

1. Один учень формулює твердження, яке є висловлюванням, інший визначає, чи є надане речення висловлюванням.

2. Далі учень має визначити, чи воно істинне.

3. Виграє той із пари, хто перший дасть правильну відповідь.

V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

Робота за комп'ютером

Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.

Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Складіть алгоритм для Рудого кота, щоб він намалював зображення, наведене нижче. Збережіть створений проект у своїй папці з іменем завдання Алгоритм_1_Прізвище та перешліть на електронну пошту вчителя інформатики.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Учні отримують картки, на яких червоною ручкою позначають те, що вони не навчилися робити, а зеленою — те, що вміють робити.

✵ Я розумію, як створюють алгоритми.

✵ Я можу пояснити, що таке висловлювання.

✵ Я розрізняю істинні та хибні висловлювання.

✵ Я можу навести приклади істинних і хибних висловлювань.

✵ Я можу сформулювати умовні висловлювання «Якщо — то — інакше».

За підсумками уроку вчитель може виставити оцінки за роботу учнів під час заняття.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника.





Перша публікація: 01/01/2016

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.