Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 7. ПРО КОРИСНІ ТА ШКІДЛИВІ МІКРОБИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. МОДЕЛЮВАННЯ ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ЕПІДЕМІЇ ГРИПУ
Мета: дати учням поняття про корисні та шкідливі мікроорганізми; розповісти про основні чинники зниження і посилення захисних сил організму; формувати уявлення школярів про інфекції, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом; вчити дотримувати правил поведінки під час епідемії ГРВІ та грипу; виховувати бажання турбуватися про своє здоров'я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Що означає «бути охайною людиною»?
— Як ви вважаєте, чи можна сказати, що ви охайні?
— Пригадайте, які поради стосовно одягу і взуття вам дають батьки. Чи завжди ви до них дослухаєтеся і виконуєте їх?
— Чому важливо одягатися відповідно до погоди?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про мікроби, що спричинюють хвороби.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 28-31)
— Що таке мікроби? Як їх можна побачити?
— Де знаходяться мікроби?
— Розгляньте фотографії на с. 28. Хто такий Антоні ван Левенгук?
— Який винахід зробив цей відомий голландський учений?
— Які бувають мікроби?
— Наведіть приклади корисних мікробів.
— Які продукти виготовляють за допомогою молочнокислих бактерій?
— Як називають шкідливі мікроби і хвороби, що вони спричинюють?
— Як передаються хвороботворні мікроби?
— Яке явище називають епідемією?
— Розгляньте малюнки на с. 29. Як запобігти виникненню епідемії?
— Що означають слова «організм має імунітет»?
Запам’ятайте! Імунітет — це захист організму від інфекцій. Здоровий спосіб життя посилює імунітет.
— Розгляньте малюнки на с. 30. Завдяки чому підвищуються захисні сили організму?
— Яка найпоширеніша інфекційна хвороба, спричинена вірусами?
— Як затримати «хвороботворний десант»?
2. Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі,
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 32)
1) Для допитливих.
— Як удома власноруч приготувати йогурт?
2) Розгадування ребусів.
Хвороба, грип.
3) Робота в групах. Складання правил поведінки під час епідемії грипу,
Правила поведінки під час карантину
1) Часто мий руки з милом.
2) Користуйся індивідуальним посудом і рушником.
3) Уживай більше фруктів та овочів, пий більше соків і вітамінних напоїв.
4) Не провідуй хворих на грип. Поговори з другом по телефону.
5) Захворів — не виходь з дому і виконуй поради лікаря.
Запам’ятайте! Відчувши симптоми застуди, залишайтеся вдома і виконуйте поради лікаря.
Дотримуйте правил безпечної поведінки під час карантину.
2. Читання вірша Лесі Вознюк «Мікроб»
Усім відомо, що в хвороб у друзях вірус і мікроб.
Я подивлюсь у мікроскоп на безсоромний той мікроб.
Чому нахабисько малий такий кусючий, хижий, злий?
Не будь мікроб таким дрібним, я швидко впорався б із ним, майстерно за один з хвостів впіймати спритника зумів.
Поставив би в куток мікроб, щоб всім жилося без хвороб.
— Що ви дізналися про мікробів з вірша Лесі Вознюк?
— Поясніть, як інфекція потрапляє в організм.
— Якими хворобами можна заразитися контактним шляхом?
— Чому потрібно мити руки перед їдою?
— Чому потрібно прикривати рота, коли кашляєш або чхаєш? Запам’ятайте! Довкола нас живуть мікроби та віруси. Є корисні і шкідливі мікроби та віруси. Найчастіше інфекція потрапляє в організм повітряно-крапельним або контактним шляхом.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Які бувають мікроби?
— Для чого використовують корисні мікроби?
— Як називаються хвороби, що спричиняють мікроорганізми?
— Як мікроби можуть потрапити до організму людини?
— Які заходи профілактики інфекційних захворювань слід уживати?
— Що слід робити, щоб не захворіти на грип?
— Які правила захисту членів родини від грипу ви запам’ятали?