Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008
II частина
Ссавці. Клас Ссавці (7 год.)
Загальна характеристика класу Ссавці. Особливості будови та життєдіяльності ссавців
Освітні цілі: ознайомити учнів із особливостями зовнішньої та внутрішньої будови; виявити спільні і відмінні риси ссавців і плазунів: продовжити формування вміння працювати з підручником.
Основні поняття та терміни: залози: потові, сальні, пахучі, молочні залози; хутро, ость, вібріси, підшерстя, волосяні сумки, кігті, нігті, копита, діафрагма, грудна і черевна порожнини, диференціація зубів, передротова порожнина, кишечник, сечовий міхур, нирки, сечовивідні протоки, сіра речовина, ехолокація, слухові кісточки, орган рівноваги.
Обладнання: опудало білки; таблиці «Клас Ссавці. Собака», «Клас Плазуни»; малюнки ссавців; вологий препарат «Внутрішня будова щура»; моделі головного мозку хребетних.
Структура уроку, основний зміст і методи роботи
І. Вивчення нового матеріалу.
1. Загальна характеристика класу Ссавці. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням малюнків із складанням схеми.)
а) Чисельність — приблизно 5000 видів, в Україні — 100 видів.
б) Середовище існування: грунтове, водне, наземноповітряне.
в) Ознаки: високорозвинена нервова система, волосяний покрив, розвинені шкірні залози, кінцівки розташовані під тулубом, зуби диференційовані, мають корені, теплокровні, вигодовлюють малят молоком матері, живородіння, у середньому вусі знаходяться три слухові кісточки, мають зовнішнє вухо — вушна раковина.
г) Поділ ссавців на групи.
д) Розміри ссавців (вовчок лісовий — 85—116 мм, інгурка — 15 см, маса — 200 г, кит — 22 м, маса — 150 тонн).
2. Особливості зовнішньої будови собаки. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням таблиці і складанням схеми.)
Органи на голові: рот, ніздрі, очі, вуха, вібріси — органи дотику.
б) Покрив тіла:
З верхнього шару шкіри розвиваються кігті, нігті, копита.
3. Особливості будови скелета ссавців. (Самостійна робота з підручником і складанням схеми.)
а) Скелет голови поділяється: на лицеву частину (верхня і нижня щелепи, на яких є зуби) і мозкову частину (черепна коробка). У ссавців є вторинне кісткове піднебіння.
Зуби диференційовані на: різці, ікла, кутні і містяться в альвеолах (спеціальних лунках у щелепах).
До лопаток приростають рудиментарні воронячі кістки.
У парнокопитних і непарнокопитних ключиці рудиментарні або взагалі відсутні і передні кінцівки рухаються лише в одній площині, паралельній поздовжній осі тіла.
4. Особливості мускулатури собаки. (Розповідь учителя.)
М’язи диференційовані, добре розвинені м’язи спини, кінцівок та їхніх поясів, міжреберні м’язи, жувальні м’язи. Особливою ознакою ссавців є наявність куполоподібного м’яза — діафрагми, яка відокремлює грудну порожнину від черевної.
5. Органи грудної і черевної порожнини. (Розповідь учителя з використанням таблиці.)
6. Системи внутрішніх органів ссавців. (Самостійна робота учнів з підручником, вологим препаратом і таблиці.)
а) Травна система, її функції. (Бесіда з елементами розповіді учителя та використанням таблиці.)
Травна система у ссавців характеризується більшою складністю: у ротовій порожнині є язик, зуби і слинні залози; їжа перетирається і змочується і частково перетравлюється; через глотку, стравохід їжа надходить у шлунок, де продовжується її перетравлення. У більшості ссавців шлунок однокамерний, а у травоїдних тварин — чотирикамерний (рубець, сітка, книжка, сичуг).
Спочатку їжа потрапляє з ротової порожнини у рубець і сітку, тоді відригується через стравохід у ротову порожнину, де прожовується, потім знову проковтується у книжку. Травлення закінчується у сичугу. Зі шлунка їжа надходить у кишечник, який складається з відділів: тонкого (починається — дванадцятипалою кишкою) товстого кишечника та прямої кишки. Протоки травних залоз (печінки, підшлункової) впадають у дванадцятипалу кишку. Довжина кишечника залежить від характеру їжі.
б) Дихальна система, її функції. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням таблиці.)
Дихальні шляхи: носова порожнина, гортань, трахеї, бронхи.
Легені. Бронхи заходять у легені і розгалужуються на дрібні бронхіоми, які закінчуються дрібними міхурцями — альвеолами.
в) Кровоносна система, її значення (Бесіда).
Кров тече безперервним потоком по кровоносних судинах (артеріях, венах, капілярах) та серцю. Серце — чотирикамерне (два шлуночки і два передсердя), від якого беруть початок мале і велике кола кровообігу.
Артеріальна і венозна кров не змішується.
Кровоносна система — замкнена.
г) Видільна система, її функції. (Розповідь учителя з використанням таблиці.)
Видільна система складається з парних нирок, сечовивідних протоків та сечового міхура.
ґ) Нервова система та органи чуття. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням моделі і таблиці.)
Основні відділи нервової системи хребетних: спинний мозок, головний мозок — більших розмірів за рахунок переднього мозку (кора півкуль) і мозочка. Краше розвинена сіра речовина. Кора переднього мозку вкрита борознами або звивинами, які збільшують його поверхню.
Органи чуттів ссавців добре розвинені. Органи слуху: зовнішнє вухо (вушна раковина і зовнішній слуховий прохід), середнє вухо (слухові кісточки: молоточок, коваделко, стременце), внутрішнє вухо. Кажани здатні до ехолокації (вловлювати ультразвуки, які самі видають).
Органи нюху: носова порожнина, носові раковини, носовий лабіринт, де є нюхові рецептори.
Органи озору: очі, які мають дві повіки, третя — рудиментарна. Гострота зору залежить від умов життя.
Органи смаку: смакові сосочки, чутливі клітини на поверхні язика.
Органи рівноваги представлені трьома напівкольоровими каналами, поєднаними з внутрішнім вухом.
Органи дотику у ссавців є вібріси та чутливі клітини в шкірі тварин. У ссавців добре розвинені інстинкти і безумовні рефлекси. Основою нервової діяльності є умовні рефлекси.
II. Закріплення знань учнів.
Заповнення учнями табличці.
Системи внутрішніх органів ссавців та їх функції
Системи органів |
Органи, що їх утворюють |
Функції |
III. Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника. Завершити заповнювати таблицю