Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008

Різноманітність тварини
Земноводні (3 год.)
Різноманітність земноводних. Роль земноводних у екосистемах, їх значення для людини. Охорона зеленоводних

Освітні цілі: вивчити різноманітність земноводних, розглянути їх значення та охорону; вчити учнів працювати з додатковою літературою при підготовці до уроку; виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.

Обладнання: 1. Карта півкуль.

2. Таблиці: «Різноманітність земноводних», «Рідкісні земноводні».

3. Завдання для міні-груп.

4. Малюнки земноводних.

5. Магнітофон, запис голосів земноводних.

Хід уроку

І. Вивчення нового матеріалу.

Вступне слово вчителя. Повідомлення теми, мети уроку. Подорож наша буде проходити на надзвуковому лайнері, який через декілька секунд приземлиться на станції «Дослідницькій». А це ми побуваємо на інших станціях, де дізнаємося про поширення, різноманітність значення і охорону земноводних.

1. Станція «Дослідницька».

Вчитель: Клас Земноводні поділяється на ряди:

Самостійна робота з підручником.

Завдання: прочитати тему «Різноманітність земноводних» у підручнику і дати характеристику:

Перша міні-група — Ряд Безногі земноводні.

Друга міні-група — Ряд Хвостаті земноводні.

Третя міні-група — Ряд Безхвості земноводні.

Після роботи з підручником учні дають характеристику, називають представників трьох рядів земноводних.

Про те, де поширені ці тварини, ми дізнаємося на наступній станції.

2. Станція «Географічна».

Чисельність і різноманітність земноводних особливо значна в тропіках, які відзначаються великою вологістю і відносно сталою високою температурою. В напрямку до полюсів кількість видів земноводних зменшується. У сухих і, особливо, сухих та холодних районах земної кулі мало амфібій. Земноводних немає у тих зонах, де немає бодай тимчасових водойм, тому що їхні яйця, як правило, не можуть розвиватися без води. Але є тварина, яка мешкає в Сибіру, на Камчатці, Сахаліні і Курильських островах. Тварина ця називається сибірським кутозубом.

Кутозуб, на відміну від інших земноводних, досить легко переносить низькі температури, навіть нульова не змушує його ховатись. На зимівлю кутозуби вирушають, коли вже наближаються справжні сибірські морози. Тоді вони залазять у стовбури напівзогнилих дерев, у ямки і тріщини в землі. Іноді тріщини бувають глибокі і кутозуб опиняється в зоні вічної мерзлоти. Тріщини нерідко заливає вода, заповнюють пісок і глина. Потім усе замерзає і замуровує кутозуба не тільки на зиму, а й на багато років.

Зараз перед нами виступлять вчені-герпетологи з різних континентів. Вони розкажуть про земноводних, які живуть на їхньому континенті.

Перший герпетолог Київського університету розповідає про земноводних, які живуть в Європі, в Україні.

Хвостаті земноводні: плямиста саламандра; звичайний, карпатський та гребінчастий тритони; протей.

Безхвості земноводні: зелені і бурі жаби (жаба озерна, гостро-морда і трав'яна жаби); часникова жаба; звичайна ропуха; квакша; червоночеревна та жовточеревна кумки.

(Звучить запис голосів земноводних; демонстрація малюнків, таблиць. Розгляд малюнків підручника.)

Професор з Нью-Йорка розповідає про цікавих земноводних Північної та Південної Америки: амбістому і аксолотля (хвостаті земноводні). Розповідь про безхвості земноводні: піпу суринамську; дереволази і листолази, які є надзвичайно отруйними; жабу-агу, свистунів.

Герпетолог із Кенії розповідає про безхвостих земноводних: шпорцеву жабу, африканську жабу голіафа.

Виступ професора з Токіо, який розповідає про велетенську саламандру.

Представник із Австралії розповідає про пустельну австралійську жабу — живе в пустелях центральної Австралії. Тіло її кулеподібно роздувається від переповнення водою. Воду тварина запасає у великих підшкірних порожнинах тіла. Місцеві жителі відшукують цих жаб у пустелі і використовують їхні запаси питної води.

3. Станція «Історична».

Земноводні відомі людині з давніх-давен. Величезну роль у нашому житті і житті нашої планети відіграють жаби, яких людина зневажає. Ще в Біблії описано про одну із кар на Єгипет — нашестя жаб (зачитати епізод з Біблії).

Вчені проводять багато дослідів з жабами. Ці земноводні були постійним об’єктом дослідження знаменитого французького фізіолога і патолога Клода Бернара (1813—1878). І як вважають, саме йому належала думка про відкриття пам’ятника жабам. Так вчені віддячили своїм безсловесним помічникам — жабам за участь в багатьох важливих дослідженнях і наукових відкриттях.

Ще один пам’ятник жабам був поставлений приблизно 20 років тому в Токіо. Коли чисельність жаб, що послужили науці, досягла у Японії 100000 особин, студенти-медики звели їм пам'ятник.

4. Станція «Промислова».

На цій станції ми дізнаємося про значення земноводних у житті людини. На дошці схема.

Значення земноводних

У природі є ланкою в ланцюгу живлення

У медицині експериментальні тварини

Зменшують чисельність комах, в їжу

Розповідь вчителя про значення земноводних у житті людини.

У деяких країнах Європи, Азії, Америки, Африки та Австралії жаб споживають у їжу. Ставкову жабу здавна так і називають — їстівною. Її відловлюють у природі або розводять на спеціальних фермах. В Азії як їстівну розводять тигрову жабу. В Японії вживають в їжу велетенську саламандру. В Африці в їжу використовують жабу голіафа.

Жаби здавна були лабораторними тваринами, на яких навчалися багато поколінь медиків. Завдяки цьому було зроблено безліч відкриттів. Земноводних широко використовують як зручний об’єкт для експериментів в біології та медицині, зокрема у дослідах по відновленню пошкоджених або втрачених органів. У вивченні цих життєво важливих процесів особливо перспективними є хвостаті земноводні (тритони), які мають найбільшу здатність до регенерації.

Земноводні є також зручним об'єктом для дослідів по пересаджуванню органів.

Останнім часом земноводних почали використовувати як джерело видобування отрути для виготовлення ліків. З навколовушних залоз однієї особини зеленої ропухи дістають 58 мг сухої отрути, з якої можна виготовити 30—60 доз ліків, що посилюють дихання і кровообіг людини.

Земноводні зменшують чисельність комах. Так, тритони знищують у великій кількості комарів, які надокучають людині і тваринам, переносять збудників багатьох небезпечних захворювань. Протягом доби один тритон знищує 18—20 личинок комарів.

Значну користь сільському і рибному господарствам дають кумки і ропухи. Кумки поїдають у лісах і на луках багато личинок бабок, листогризів, жуків-плавуниів, пильщиків, довгоносиків, попелиць.

Ропухи полюють на комах. Вони живляться переважно комахами, які є шкідниками сільськогосподарських культур (довгоносики, дротяники, хрущі, листогризи), і шкідливими слимаками.

У ряді країн жаби успішно акліматизовані і дають неабияку користь. Жабу-агу з Південної Америки завезли на Гавайські, Філіппінські острови, Ямайку та до Нової Гвінеї для знищення на цукрових плантаціях личинок травневих хрущів.

Око жаби не вловлює деталі істоти, що рухаються: ніг, крил і т. д. Воно сприймає контури рухомої комахи і реагує на неї. Така вибірковість ока жаби зацікавила вчених. У лабораторіях деяких країн стали створювати його електронні аналоги.

Принцип вибіркової здатності ока жаби зацікавила спеціалістів певних галузей народного господарства. Звернули на нього увагу і конструктори автоматів. Вони використали цей принцип для сортування листів. Сортування листів за адресами на поштампах доручили автоматові. Для полегшення його роботи введено цифрову шестизначну індексацію.

Жаби чутливо реагують на найменші зміни в атмосфері. Цю їхню особливість давно використовують африканські племена, яким важливо знати, коли почнеться сезон дощів, щоб вчасно підготувати до нього житла і посіви.

Перед сезоном дощів деревні жаби виходять з води і вилізають на дерева для метання ікри.

Люди здавна помітили: озерні жаби виходять на берег — бути дощу. В школі або в себе в квартирі ви можете зробити «живий барометр» і з його допомогою проводити цікаві і корисні спостереження.

Для цього потрібно зробити маленьку дерев’яну драбинку, опустити її в скляну літрову банку з водою і помістити туди гостро- морду або озерну жабу. В суху погоду жаба сидить у воді, захищаючи своє тіло від висихання. В сиру погоду, перед дощем, вона виповзає на поверхню.

Перевірте ці прикмети:

— Жаби стрибають на березі, посилено квакають — протягом півдоби буде дощ.

— Голосно кричать — можна чекати гарної погоди.

— Мовчать або бурчать — перед похолоданням.

— Озерні жаби вилазять на берег — буде дощ.

— Жаби-квакші вилазять на дерево і кущі — протягом доби збережеться ясна, тиха погода.

— Шкіра жаби чорного кольору, — на дощ, жовтуватого відтінку — на погоду.

— Жаби голосно квакають, а потім раптово замовкають — перед похолоданням.

— Багато жаб на стежках — на дощ.

5. Станція «Екологічна».

Земноводні є кормом для деяких тварин, у тому числі хутрових та інших звірів, птахів і навіть риб. Для норки та чорного тхора земноводні становлять третину раціону, а для єнотоподібного собаки — до 65%. Земноводними (дорослими і пуголовками) живляться журавлі, лелеки, качки та інші корисні птахи. Деякі промислові риби (сом, щука, окунь) поїдають жаб, особливо, коли ті зимують у водоймах.

Отже, земноводні є важливою ланкою в природних ланцюгах живлення, вони відіграють значну роль у різних біогеоценозах і взагалі в біосфері.

На магнітній дошці вчитель викладає ланцюг живлення: рослини — комахи — жаби — змії — хижі птахи.

Вилучення якоїсь однієї ланки з цього ланцюга порушує рівновагу в природі, а це призводить до масового розмноження комах- шкідників та інших негативних наслідків.

Чисельність земноводних як примітивних наземних хребетних залежить також від різних абіотичних факторів середовища. Ці тварини вразливі до забруднення навколишнього середовища, зокрема гостро реагують на отрутохімікати. Міжнародна наукова громадськість занепокоєна долею деяких видів земноводних, а тому до третього тому Червоної книги МСОП занесено 37 рідкісних або тих, що перебувають під загрозою знищення, видів земноводних.

(Розповідь про рідкісні земноводні України, демонстрація малюнків.)

II. Закріплення учнями вивченого матеріалу.

Учні працюють в групах за інтересами.

«Любителі кросвордів».

Відгадати чайнворд «Земноводні»

1. Представник безногих земноводних, для якого характерне живородіння (червуга).

2. Представник хвостатих земноводних із яскравим забарвленням: чорне з жовтими плямами; шкірні залози виділяють отруйну речовину (саламандра).

3. Жаба-велетень, що живе в Африці (голіаф).

4. Личинка амбістоми (аксолотль).

5. Корисні тварини. Шкіра цих земноводних горбкувата, містить отруйні залози (ропуха).

6. Акліматизована жаба з Південної Америки на Ямайку (ага).

7. Місто в Європі, де поставлений пам’ятник жабам (Париж).

Група «Екологи»

1. За спостереженням вчених одна трав’яна жаба з’їдає за добу приблизно 7 шкідливих комах. Скільки комах з’їсть жаба за 6 місяців активного життя?

2. Скласти можливі ланцюги живлення: норка, тхір, чорний хрущ, листогриз, жаба ставкова, вуж, орел-змієїд, лелека, трав’яна жаба.

3. Які земноводні є рідкісними в Україні?

Група «Народознавці»

1. Які є народні прикмети визначення погоди за жабами?

2. Відгадай загадку:

— Що то воно: у воді водиться, з хвостиком родиться, а як виростає, хвіст відпадає?

— У зеленому жакеті галасує в очереті, хоч і плавати мастак, а не риба і не рак.

— Ногач-ногатий, окач-окатий з води визирає.

— У болоті плаче, а з болота не вийде.

— По дорозі стрибає, у воді плаває.

3. Біологічне лото.

Скласти прислів’я і приказки за умови, що на одних картках є початок, а на інших — закінчення.

Аби озеро,

Де ті жаби дінуться,

Дмись жабо, не дмись,

Кожна жаба

Коваль коня кує,

Роздайся море,

а найдеться жаба, що буде квакала,

як болото висохне?

а волом не будеш,

а жаба і собі ногу підставляє,

жаба лізе.

III. Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit