Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008

Різноманітність тварини
Членистоногі (7 год.)
Заочна мандрівка. Різноманітність комах. Ряди комах з повним перетворенням. Роль комах у природі та житті людини

Освітні цілі: ознайомити учнів із характерними ознаками комах з повним перетворенням та їхньою різноманітністю, визначити значення цих комах у природі та житті людини.

Основні поняття і терміни: клас, ряд, повне перетворення, двокрилі, перетинчастокрилі, твердокрилі (жуки), лускокрилі (метелики), блохи.

Обладнання: колекція комах, гербарій комахозапильних рослин, таблиця «Тип Членистоногі, клас Комахи».

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

І. Вивчення нового матеріалу.

Станція «Географічна».

(Розповідь вчителя.)

Комахи складають найчисельнішу групу серед всього тваринного світу, в якій нараховується понад мільйон окремих видів. Проте насправді їх набагато більше. Про це свідчать факти, що навіть у добре вивчених країнах Європи й Америці щорічно виявляються нові, раніше не описані, види комах. А природа тропічних країн, де комах особливо багато, поки що недостатньо досліджена. Вчені гадають, що насправді на Землі існує півтора мільйона видів різних комах. А якщо врахувати, що багато видів комах зустрічаються у значних кількостях, то можна сказати, що велика частина тваринного життя на материках і островах представлена саме комахами.

Станція «Біологічна ».

Вчитель ставить проблемні запитання:

Чому комахи поширені скрізь? Чому 70 % загальної кількості видів тварин, що населяють земну кулю, — це комахи?

Учні, щоб відповісти на це запитання, пригадують, які особливості будови та процесів життєдіяльності зумовлюють таку розповсюдженість комах.

А саме: різноманітність умов їх існування (на поверхні землі, в грунті, мілких прісних водоймах, глибоких морях і печерах, горах на голих скелях, повітрі на висоті кілька кілометрів).

Тіло вкрите щільним, хітиновим покривом, який утворює зовнішній скелет; скелет захищає організм від різних шкідливих впливів зовнішнього середовища.

Велика плодючість (хатня муха відкладає за один раз 100—150 яєць і може повторювати це через 2—4 дні. Загальна її плодючість становить 600—700 яєць за життя. Потомство однієї самки, за умови, шо личинки, лялечки та дорослі мухи не будуть гинути до кінця літа, досягла б 5 трильконів (5000000000000).

Комахи їдять все: більшість із них гризе корені, листя, гілки, насіння, квітки; комахи-хижаки нападають один на одного, поїдаючи дрібних тварин; деякі пристосувались до живлення кров’ю хребетних тварин, їдять шерсть тканини, віск тощо.

Вчитель ставить проблемне запитання:

Чому комахи з повним перетворенням більш поширені, ніж з неповним?

Учні обдумують запитання і з допомогою вчителя висловлюють таку думку:

При повному перетворенні розвитку комахи проходять чотири стадії, кожна з яких має певне значення: личинка — це період інтенсивного живлення і росту; життя дорослого жука — пристосування до навколишнього середовища; це пристосування усуває конкуренцію між різними стадіями за їжу, що сприяє процвітанню виду.

Станція «Таксономічна».

Вчитель демонструє таблицю, називаючи різних представників комах з повним перетворенням. Ставить запитання до класу:

Яка відмінність цих комах?

Висновки учнів. Ряди комах із повним перетворенням відрізняються між собою особливостями будови крил та ротових органів.

Учні, опрацювавши запропоновану вчителем літературу, повідомляють про значення комах у житті людини.

Багато видів жуків ушкоджують культурні рослини. В Україні поширені колорадський жук, травневий хрущ, жуки-короїди, жуки-зернівки.

Значна кількість хижих жуків використовується людиною для боротьби зі шкідливими комахами. Сонечка вирощують для знищення попелиць, а великих зелених жуків-красотілих — для знищення гусені.

Гусінь багатьох видів метеликів (білана капустяного, ріпниці, яблуневої молі, золотогузки, шовкопряда кседопарка) переважно рослиноїдна, тому завдає шкоди рослинам. Гусінь хатньої молі живиться хутряними виробами, пережовуючи їх, а гусінь деяких інших видів молі псує борошно та інші харчові продукти.

Тутовий і дубовий шовкопряди здавна розводяться людиною для отримання шовку.

Багато бджіл та джмелів — чудові запилювачі. (Учні розглядають гербарії комахозапильних рослин, відзначають пристосованість цих рослин до запилення комахами.) Медоносна бджола виробляє мед — винятково корисний продукт живлення. Людина широко використовує віск у парфумерії, медицині, для виготовлення фарб, лаків тощо.

У біологічному методі боротьби використовують різноманітних їздців, личинки яких паразитують в яйцях, личинках та лялечках різних видів шкідливих комах.

Шкідлива чорна садова мурашка, оскільки охороняє і поширює попелиць, солодкими виділеннями яких живиться, а також фараонова мурашка, що завдає шкоди продуктам харчування.

Кровососні комарі — переносники багатьох хвороб, малярійні комарі розповсюджують малярію, інші — різні види лихоманки.

Хатня муха, сірі, зелені та сині мухи поширюють збудників дизентерії, черевного тифу, туберкульозу, поліомієліту, яйця гостриків, аскарид та інших паразитичних червів.

Гедзі і мухи-жигалки завдають шкоди людині та свійським тваринам своїми укусами і здатні переносити збудників таких небезпечних захворювань, як сибірська виразка та туляремія. Личинки оводів розвиваються під шкірою, в кишечнику або носоглотці свійських тварин, чим завдають значної шкоди.

Станція «Екологічна»

Жуки — необхідні компоненти природних угруповань. Так, жуки, що живляться рештками тварин і рослин, відіграють важливу роль у природі як санітари та ґрунтоутворювачі. Різноманітні жуки-гнойовики та їхні личинки живляться послідом тварин, а грабарки — їхніми трупами.

Жуки бувають надзвичайно красиві й великі за розмірами, наприклад, занесений до червоної книги України жук-олень.

Багато великих метеликів приваблюють своєю красою, наприклад, махаон, що зустрічається переважно на Поліссі та в Лісостеповій зоні.

Значні групи комах (наприклад, Лускокрилі, Двокрилі, Перетинчастокрилі, деякі Твердокрилі) з’являються у процесі спільної еволюції з квітковими рослинами як запилювачі. Оскільки більшість видів сучасних Покритонасінних є ентомофільними, то ці комахи відіграють виняткову роль у відтворенні рослин.

Рослиноїдні комахи за сумарною біомасою в багато разів перевищують усіх інших тварин, що живляться рослинами, тому поїдають основну частину рослинного приросту.

Хижі та паразитичні комахи є природними регуляторами чисельності тварин, за рахунок яких вони дивляться. У свою чергу комахи є основою живлення хребетних тварин.

II. Усвідомлення навчального матеріалу. Перегляд кадрів діафільму «Клас Комахи».

III. Підведення підсумків. Мотивація оцінок на уроці.

IV. Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit