Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Дихання
ДИХАЛЬНА СИСТЕМА
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями будови й основними органами дихальної системи людини, розглянути механізми формування звуків і мови;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів дихальної системи;
- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування дихальної системи для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці із зображеннями органів дихання різних хребетних, таблиця «Органи дихання», моделі гортані й легень, діафільм «Будова й робота органів дихання».
Базові поняття й терміни: дихання, зовнішнє й внутрішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, глотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, бронхіоли, альвеоли, легені, плевра, плевральна порожнина, плевральна рідина.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Яке значення має травна система?
2. Чим можна пояснити особливості будови травної системи?
3. Які захворювання уражають травну систему?
4. Які системи органів є в організмі людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Дихання — сукупність процесів, унаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню й виділення з нього вуглекислого газу.
Внутрішнє дихання — окисні процеси в клітинах, унаслідок яких виділяється енергія.
Зовнішнє дихання — обмін газів між кров’ю й атмосферним повітрям, що відбувається в органах дихання.
Органи дихання
Орган дихання |
Особливості будови |
Виконувані функції |
Носова порожнина |
Простір складної форми, покритий слизовою оболонкою, що містить нюхові рецептори |
Нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання, нюх |
Гортань |
Початковий відділ дихального горла, утворений рухомо сполученими хрящами і прикріпленими до них м’язами і зв’язками |
Забезпечує проходження повітря до трахеї, захищає дихальні шляхи від потрапляння їжі, забезпечує генерацію звуків |
Трахея |
Трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами. Складається з хрящових напівкілець, сполучених зв’язками |
Забезпечує проходження повітря до бронхів |
Бронхи |
Повітропровідні шляхи, що відходять від трахеї. Складаються з хрящових напівкілець. Сукупність бронхів, що багато разів діляться, утворює бронхіальне дерево. Бронхи закінчуються альвеолярними ходами, на стінках яких розташовані альвеоли (легеневі пухирці) |
Забезпечують транспорт повітря між трахеєю й альвеолами, беруть участь у терморегуляції організму |
Легені |
Парні органи дихання. Права легеня складається з трьох часток, а ліва — з двох. На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень, якими проходять бронхи, судини й нерви. Легені вкриті плеврою, що складається з двох листків — зовнішнього і внутрішнього. Між ними розташована плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною |
Забезпечують газообмін між кров’ю й атмосферою |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Що таке дихання?
2. Що таке зовнішнє дихання?
3. Що таке внутрішнє дихання?
4. Які функції виконує носова порожнина?
5. Опишіть будову легень.
Самостійна робота учнів
1. Поясніть, чому великі організми не мають трахейної системи дихання. (Довжина трахеї у великих організмів має бути дуже великою. Але в цьому випадку неможливо забезпечити обмін використаного і свіжого повітря під час дихання)
2. Чому легені людини більш пристосовані до життя на суходолі, ніж легені амфібій і рептилій? (Легені людини мають більш складну будову й велику площу дихальної поверхні)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ