Економічний аналіз
ЧАСТИНА II.
УПРАВЛІНСЬКИЙ АНАЛІЗ
4. АНАЛІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ І ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА
4.2. Аналіз основних фондів підприємства
4.2.1. Завдання, напрямки і джерела аналізу
При сучасному високому технічному рівні промислового виробництва величина і прогресивність основних виробничих фондів, їх технічний стан значною мірою визначають потенційні можливості промислового виробництва, його потужність.
З цього твердження випливає потреба в аналізі забезпеченості виробництва основними фондами, їх технічного стану і використання, а також оцінку їх впливу на зростання обсягу продукції і виконання плану виробництва.
Основними завданнями аналізу є:
— забезпеченість основними фондами підприємства і його структурних підрозділів — відповідність величини, складу і технічного рівня фондів потребам в них;
— виконання завдання зі зростання і оновлення основних фондів;
— технічний стан основних фондів;
— ступінь використання основних фондів і факторів, що впливають на її рівень;
— оцінка ступеня використання виробничої потужності, площ та устаткування;
— стан невиробничих основних фондів — зміни в забезпеченості працівників житлом, дитячими установами, поліклініками, спортивними спорудами тощо.
У відповідності з цими завданнями аналіз основних фондів проводиться в таких напрямках:
— структура основних фондів;
— наявність стан і рух основних фондів;
— використання основних фондів, виробничих потужностей, площ і обладнання;
— резерви збільшення випуску продукції та підвищення рівня інших показників за рахунок кращого використання засобів праці.
Інформаційною базою аналізу є статистична звітність форма № 11-03 «Звіт про наявність та рух основних засобів, амортизацію (знос)» — річна; форма № 1 «Баланс»; форма № 5 «Примітка до річної фінансової звітності» — річна; статистичні звітності з виробництва і праці; паспорт окремих видів устаткування та інші внутрішньовиробничі документи.