Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 3. МЕХАНІЧНІ ТА ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ
УРОК № 39. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ПІДГОТОВКА ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Мета уроку: систематизувати, узагальнити знання учнів з вивченої теми, за потреби провести корекцію знань; розвивати вміння аналізувати умову задачі, грамотно їх оформлювати; провести міжпредметні зв'язки з біологією (медициною), музикою; розвивати інтерес учнів до вивчення фізики; показати учням практичну значущість набутих знань.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок розв'язування задач.
Обладнання та наочність: збірки задач, малюнок до експерименту на Женевському озері з вимірювання швидкості звуку.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: аудіозаписи луни в горах, чоловічого та жіночого співу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що називають хвилею? Механічною хвилею? Електромагнітною хвилею?
✵ Що називають довжиною хвилі?
✵ Чому дорівнює швидкість електромагнітної хвилі?
✵ Порівняйте швидкість механічної хвилі в газах, рідинах, твердих тілах.
✵ Поясніть природу відмінності швидкості механічної хвилі в газах, рідинах, твердих тілах.
✵ Як обчислити довжину механічної хвилі? Електромагнітної хвилі?
✵ Порівняйте частоту та довжину хвилі чоловічого та жіночого голосів. У чому причина відмінності з точки зору будови зв’язок голосового апарату людини?
✵ Який експеримент проводили на Женевському озері з вимірювання швидкості звуку?
✵ Назвіть порядок різних видів випромінювання на шкалі електромагнітних хвиль.
✵ Порівняйте частоти та довжини хвиль різних видів випромінювання на шкалі електромагнітних хвиль.
✵ У чому полягає принцип радіозв’язку?
✵ Що називають модуляцією? Детектуванням?
IV. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
1. Відстань до перешкоди, яка відбиває звук, становить 136 м. Через який проміжок часу людина почує луну? Швидкість звуку в повітрі дорівнює 340 .
2. Довжина звукової хвилі в повітрі для найнижчого чоловічого голосу становить 430 см, а для найвищого жіночого голосу — 25 см. Визначте частоту коливань цих голосів.
3. На відстані 2136 м від спостерігача вдаряють молоточком по рейці залізниці. Спостерігач, приклавши вухо до рейки, почув звук на 2,93 с раніше, ніж той прийшов у повітрі. Визначте швидкість звуку в сталі. Швидкість звуку в повітрі дорівнює 340 .
4. Радіолокатор працює на хвилі довжиною 15 см та випромінює імпульси з частотою 4 кГц. Тривалість кожного імпульсу — 2 мкс. На якій найбільшій відстані радіолокатор може визначити ціль? Скільки коливань міститься в одному імпульсі?
5. Станція працює на довжині хвилі 30 м. Скільки коливань несучої частоти відбувається протягом одного періоду звукових коливань із частотою 5 кГц?
Задачник №№
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §§ ___.
✵ Розв’язати завдання №№____задачника.
✵ Виписати у блокнот формули з вивченої теми.
✵ Підготуватися до контрольної роботи № 3.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Чому у філармонії та в театрах звуки музичних інструментів, співу та голосів чутно набагато краще, ніж, наприклад, у цеху заводу або у спортивній залі?
Для записів учителя