Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 2. СВІТЛОВІ ЯВИЩА
УРОК № 16. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 1. СВІТЛОВІ ЯВИЩА. ДЖЕРЕЛА Й ПРИЙМАЧІ СВІТЛА. ШВИДКІСТЬ ПОШИРЕННЯ СВІТЛА. СВІТЛОВИЙ ПРОМІНЬ І СВІТЛОВИЙ ПУЧОК. ЗАКОН ПРЯМОЛІНІЙНОГО ПОШИРЕННЯ СВІТЛА. СОНЯЧНЕ ТА МІСЯЧНЕ ЗАТЕМНЕННЯ
Мета уроку: сформувати уявлення про світло, джерела світла, прямолінійне поширення світла; навчити пояснювати утворення тіні, напівтіні, сонячного та місячного затемнень; показати практичне значення набутих знань; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: різні джерела світла, фотографії місячних та сонячних затемнень, блискавок; текст літературних або поетичних творів, у яких описується явище затемнень (наприклад, «Слово о полку Ігоревім»); демонстрування утворення тіні та напівтіні; фотографії сонячних променів крізь хмару (ілюстрація виконання закону прямолінійного поширення світла).
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: динамічна схема сонячних та місячних затемнень.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Аналіз контрольної роботи № 1.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що таке світло?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
✵ Означення світла.
✵ Джерела та приймачі світла.
✵ Швидкість світла.
✵ Закон прямолінійного поширення світла.
✵ Утворення тіні та напівтіні.
✵ Утворення сонячного та місячного затемнень.
Опорний конспект
Світлові явища |
Випромінювання |
Поширення |
|
Відбивання |
|
Заломлення |
|
Поглинання |
|
Дисперсія |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
✵ Наведіть приклади природних та штучних, теплових та холодних джерел світла.
✵ Якими прикладами можна проілюструвати прямолінійне поширення світла?
✵ Як отримати тінь та напівтінь?
Задачник №№
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Вивчити §__ , вивчити конспект.
✵ Розв’язати вправу письмово.
✵ Розв’язати завдання №№ задачника.
✵ Розпочати підготовку навчального проекту № 2. додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть у літературі інформацію про сонячні затемнення (як часто виникають у цьому місці Землі, коли повні або часткові затемнення відбувалися у вашому місті).