Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ І. МАГНІТНІ ЯВИЩА
УРОК № 8. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета уроку: формувати навички учнів використовувати набуті знання під час розв'язування задач; розвивати логічне мислення учнів, уміння аналізувати умову задачі; показати учням практичну значущість отриманих знань.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: урок формування навичок розв'язування задач.
Обладнання та наочність: демонстрування досліду Ерстеда, взаємодії провідників зі струмом; електромагніти, амперметри та вольтметри, електродвигун.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: дія магнітного поля на провідник зі струмом.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ У чому полягає гіпотеза Ампера?
✵ Що показав дослід Ерстеда?
✵ Як взаємодіють два провідника зі струмом?
✵ Що таке сила Ампера?
✵ Як розрахувати силу Ампера?
✵ Сформулюйте правило лівої руки для знаходження напрямку дії сили Ампера.
✵ Поясніть принцип дії електровимірювальних приладів різних систем. Назвіть систему електровимірювальних приладів (демонструються класу).
✵ Який принцип дії електричного двигуна?
✵ Яке перетворення енергії відбувається в електричному двигуні?
IV. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
1. За допомогою рисунка поясніть принцип дії гучномовця.
1 — кільцевий Ш-подібний магніт;
2 — котушка;
3 — дифузор
2. Доведіть, що два паралельних провідника, по яких струм тече в одному напрямку, притягуються. Підказка: зобразіть магнітні поля провідників і застосуйте правило лівої руки для визначення напрямку дії сили Ампера.
3. Як збільшити магнітне поле котушки зі струмом?
4. Обчисліть силу, яка діє на провідник довжиною 120 см у магнітному полі з індукцією 0,5 Тл під час проходження по провіднику струму 2 А. Поле та струм взаємно перпендикулярні.
5. У якому випадку з наведених на рисунках магнітне поле не діє на провідник зі струмом?
6. На якому рисунку зображене однорідне магнітне поле?
7. Визначте індукцію магнітного поля, у якому на провідник із довжиною активної частини 10 см діє сила 50 мН. Сила струму в провіднику дорівнює 5 А. Поле та струм взаємно перпендикулярні.
Задачник №№
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §__.
✵ Розв’язати вправу________письмово. Розв’язати завдання №№_______задачника.
✵ Підготуватися до самостійної роботи № 1.
додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Сила струму в горизонтальному провіднику довжиною 10 см та масою 5 г дорівнює 2 А. Визначте індукцію магнітного поля, у яке треба помістити провідник зі струмом, щоб сила Ампера врівноважила силу тяжіння. Зробіть рисунок, на якому зобразіть напрямок ліній індукції магнітного поля.
Для записів учителя