Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ І. МАГНІТНІ ЯВИЩА
УРОК № 7. ЕЛЕКТРОВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ
Мета уроку: більш глибоко ознайомити учнів з проявами дії сили Ампера, пояснити принцип дії електровимірювальних приладів різних систем; звернути увагу учнів на переваги та недоліки приладів різних систем; показати практичну значущість отриманих знань; розвивати інтерес учнів до вивчення фізики.
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: амперметри та вольтметри, плакати зі схемами будови електровимірювальних приладів.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: динамічна модель роботи електровимірювальних приладів різних систем.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що називається силою Ампера?
✵ Як знайти напрямок дії сили Ампера?
✵ Визначте напрямок дії сили Ампера.
✵ Як діє магнітне поле на рамку зі струмом?
✵ Вкажіть напрямок обертання рамки зі струмом у магнітному полі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
✵ Прилади магнітоелектричної системи.
✵ Прилади електромагнітної системи.
✵ Прилади електродинамічної системи.
Опорний конспект
Прилади магнітоелектричної системи |
|
Принцип дії |
Взаємодія магнітного поля постійного магніту зі струмами у провідниках обмотки рухомої котушки. В амперметрів і вольтметрів вимірювальні механізми в принципі однакові. Їхня відмінність полягає лише в електричному опорі рамок. В амперметра опір рамки значно менший, ніж у вольтметра |
Переваги |
✵ Шкала вимірювального приладу рівномірна; ✵ застосовуються для вимірювання постійних струмів і напруг; ✵ мають високий клас точності; ✵ споживають мало енергії; ✵ аперіодичніть |
Недоліки |
✵ Непридатність до роботи в полях змінного струму; ✵ чутливість до перевантажень; ✵ захищені від впливу зовнішніх магнітних полів; ✵ залежність від температури оточення |
Прилади електромагнітної системи |
|
Принцип дії |
Ґрунтується на взаємодії магнітного поля котушки з рухомим феромагнітним осердям. Внаслідок цієї взаємодії осердя втягується в котушку і рухома вісь повертається на деякий кут під дією обертального моменту, пропорційного квадрату сили струму |
Переваги |
✵ Простота конструкції, дешевизна; ✵ механічна стійкість (надійність); ✵ можуть використовуватись у колах як постійного, так і змінного струму; ✵ системи можуть безпосередньо вимірювати значні струми (до 300 А) та напруги (до 600 В); ✵ здатність витримувати короткочасні перевантаження |
Недоліки |
✵ Менша точність порівняно з приладами магнітоелектричної системи; ✵ нерівномірність шкали; ✵ досить велика споживана потужність; ✵ недостатня аперіодичність; ✵ залежність показів від впливу зовнішніх магнітних полів |
Прилади електродинамічної системи |
|
Принцип дії |
взаємодія магнітних полів, створених рухомою і нерухомою котушками зі струмом |
Переваги |
Придатні для роботи в колах змінного струму |
Недоліки |
✵ Поступаються за точністю вимірювальним механізмам електродинамічної системи; ✵ не можуть бути застосовані для вимірювань постійного струму; ✵ на роботу впливають зовнішні магнітні поля |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
✵ Який принцип дії приладів магнітоелектричної системи?
✵ Який принцип дії приладів електромагнітної системи?
✵ Який принцип дії приладів електродинамічної системи?
✵ У чому полягає принципова відмінність амперметра від вольтметра?
Задачник №№
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Вивчити §__, вивчити конспект.
✵ Розв’язати вправу_______письмово. Розв’язати завдання №№ ______задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
З’ясуйте, які ще системи електровимірювальних приладів, крім розглянутих, застосовуються. Який принцип їх дії?