Усі уроки фізики 10 клас ІI семестр - Рівень стандарт - 2018 рік
Розділ IV. Електричне поле
УРОК № 105 / IV-12. ЗАСТОСУВАННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ ЕЛЕКТРИЧНОГО ПОЛЯ ДЛЯ ПОТРЕБ ЛЮДСТВА
Мета: 1) сформувати в учнів уявлення про практичне використання знань з теорії електричного поля у практичній діяльності людини: медицині, промисловості, повсякденні; розглянути як негативний вплив електричних полів на живі організми, так і можливості електричних полів у медицині, техніці;
2) розглянути природу електричних полів та їх вплив на здоров'я людини; роль електричних полів у збереженні життя на планеті;
3) узагальнити знання учнів про природні явища, отримані під час вивчення курсів природознавства, фізики;
4) показати пізнаваність світу, діалектичний шлях пізнання — від живого споглядання до абстрактного мислення і від нього до практики; показати важливість знань про природу електричних явищ для формування діалектико-матеріалістичного світогляду і практичної діяльності людини.
Заплановані результати: учні повинні мати уяву про природу електричного поля, приладів, які створюють електричні поля, дію електричного поля на живі організми, розподіл речовини на провідники, діелектрики; учні повинні уміти опрацьовувати наукову інформацію, виділяти головне, систематизувати необхідну інформацію, подавати її у вигляді таблиць, графіків, опорних сигналів тощо, готувати доповіді, захищати свої проекти, висловлювати однокласникам свої зауваження, пропозиції щодо оформлення кінцевих звітів про виконання проектів.
Тип уроку: урок узагальнення матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 0,5 хв
II. ОБГОВОРЕННЯ ПРАВИЛ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ТА ЗАХИСТУ ПРОЕКТІВ, ЇХ ОЦІНЮВАННЯ 2 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель інформує учнів про порядок презентації проектів для захисту перед однокласниками, вимоги чинної програми щодо оцінювання проектів |
Формування самоосвітньої компетентності учнів: оцінювання рівня своїх знань, умінь та навичок |
Учні зіставляють результати своєї роботи з вимогами до оцінювання підготовлених проектів |
III. ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ 40 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель заздалегідь пропонує дослідити наукову проблему, організує учнів класу на прослуховування звіту групи, висловлювання власної думки щодо оцінювання проектної діяльності групи |
Формування експериментальних умінь та навичок, розвиток інформаційної компетентності: пошук необхідної інформації, її перегляд та відбір потрібної, її подання однокласникам; формування соціальної компетентності через роботу в малих групах |
Учні презентують результати своєї роботи над проектом, відповідають на запитання однокласників, оцінюють свій проект та проекти однокласників |
Група 1 «Історія науки»
Питання для підготовки проекту
1. Дослідіть питання «Як давно людству відомі властивості електричного поля і як його властивості використовували у давнину».
2. Проведіть досліди та з’ясуйте, від чого залежить знак електричного заряду, який виникає під час електризації різноманітних речовин.
Обладнання: набір різноманітних тіл для електризації — поліетилен, пластикова лінійка, обгортки для зошитів, шовкова тканина, хутро, ебонітова та скляна палички, електрометр, повітряні кульки, нейлон.
Трибоелектричний ряд
Всі вказані нижче матеріали мають різні характеристики. Коли два з них опиняються в контакті, виникають електростатичні заряди. Чим ближче один до одного розміщуються матеріали в наведеному ряду, тим менші заряди утворюватимуться в результаті контакту цих матеріалів. Матеріал, розташований у трибоелектричному ряду вище, набуватиме позитивного заряду, а розташований нижче — негативного.
Укладіть такий ряд, використовуючи інформацію з таблиці.
Позитивні заряди |
Негативні заряди |
Скло |
Нейлон |
Скло |
Шерсть |
Нейлон |
Алюміній |
Нейлон |
Шерсть |
Скло |
Алюміній |
Рекомендації щодо проведення досліду
Виберіть із запропонованого обладнання тіла, виготовлені з речовин, наведених у таблиці, та перевірте запропонований трибоелектричний ряд.
Який заряд отримає електроскоп, якщо до нього піднести нейлон? Відомо, що нейлон наелектризований тертям об шерсть.
Група 2 «Медики»
Питання для підготовки проекту
1. Дослідіть питання «як давно людство застосовує властивості електричних полів у медицині»?
2. Проведіть досліди щодо впливу електричного поля на живі організми та поясніть результати цих дослідів. Прослідкуйте еволюцію застосування електричних полів у медицині.
Обладнання: підберіть самостійно.
Рекомендації щодо проведення досліду
Функціонування нервової системи живих організмів зумовлено передачею електричних сигналів. Підберіть обладнання та спробуйте виміряти характеристики електричного струму, які виникають у тілі людини.
У сучасній медицині досить широко використовують властивості електричних полів для лікування різноманітних захворювань. Знайдіть необхідну інформацію та підготуйте доповідь з цього питання.
Підготуйте та проведіть віртуальну екскурсію до медичного закладу з демонстрацією застосування медичних приладів та інструментів, у яких використовуються властивості електричних полів.
Група 3 «Біологи»
Питання для підготовки проекту
1. Дослідить питання «як проявляються електричні явища в рослинах?
2. Які прояви електричного струму ми можемо спостерігати в живих організмах?
3. Проведіть досліди
Обладнання: датчики сили струму, напруги цифрової лабораторії «Ейнштейн», комп’ютер, програма Mi Lab.
Наелектризуйте за допомогою гребінця сухе чисте волосся. Спробуйте виміряти за допомогою датчиків лабораторії «Ейнштейн» напругу між точками наелектризованого тіла, поясніть отриманий результат.
Знайдіть інформацію щодо впливу електричних полів на живі істоти, яким чином це проявляється у природі, які дослідження провели вчені і які результати отримали.
Підготуйте та проведіть віртуальну екскурсію до світу живої природи з демонстрацією конкретних прикладів прояву впливу електричних полів (зокрема електричних полів ліній електропостачання) на орієнтацію живих істот у просторі, врожайність тощо.
Група 4 «Техніки»
Питання для підготовки проекту
1. Дослідіть, які фрукти або овочі здатні «виробляти електрику».
2. Проведіть досліди з отримання електричної енергії з «фруктової електрики». З’ясуйте, від чого залежить величина отриманої електрики.
«Фруктова та овочева електрика»
Використовуючи датчики сили струму та напруги цифрової лабораторії «Ейнштейн», дослідіть питання, від чого залежить величина отриманої «електрики» з фруктів, овочів (які підберіть самостійно).
Знайдіть інформацію про використання електричних полів у технологічних процесах та у побуті.
Група 5 «Екологи»
Питання для підготовки проекту
1. Дослідіть питання «Вплив електричних полів на живі організми» та «Як захистится від негативного впливу електричних полів».
2. Знайдіть інформацію про вплив електричного поля на органи та системи людини, електричні процеси, які відбуваються в різних органах та системах людини.
IV. ОЦІНЮВАННЯ ПРОЕКТІВ 2 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель організує після кожного виступу групи обговорення результатів роботи групи та оцінювання підготовленого проекту |
Формування громадянської компетентності: вміння захищати свою думку, самоосвітньої компетентності — розвиток умінь планувати свій виступ, захищати підготовлений проект, спілкуватися з опонентами |
Учні беруть участь в обговоренні недоліків та переваг презентованих проектів, висловлюють свої судження щодо оцінювання проектів |
V. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відповідні параграфи підручника, конспекти уроків, виконати завдання за задачником.