Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄПРИКМЕТНИК
УРОК № 30 АКТИВНІ Й ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ
Мета:
□ навчальна: поглибити знання учнів про дієприкметники; дати поняття про активні та пасивні дієприкметники; формувати навички розпізнання активних та пасивних дієприкметників;
□ розвивальна: розвивати мовне чуття, увагу, пам'ять, уміння працювати самостійно;
□ виховна: виховувати загальнолюдські цінності, екологічну культуру.
Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, синтаксис, орфографія.
Міжпредметні зв'язки: стилістика, українознавство.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Граматичний розбір
► Зробіть синтаксичний розбір речення. Випишіть дієприкметник та визначте його морфологічні ознаки.
Мальовниче місто привабило поета своєю історією, наповненою подіями та іменами відомих людей 4.
Лінгвістичне дослідження
► Порівняйте дієприкметники у двох стовпчиках.
Гарцюючий вершник Прочитаний (учнем) вірш
посивілий чоловік зрошена (дощем) трава
Висновок. Активні дієприкметники виражають ознаку предмета за дією, тобто означуваний дієприкметником предмет діє сам або перебуває в певному стані. Пасивні дієприкметники виражають ознаку предмета за стосунком до дії, тобто пов’язаний з дієприкметником предмет підлягає дії іншого предмета.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником
► Ознайомлення з параграфом «Активні й пасивні дієприкметники».
Творча робота
► Запишіть словосполучення з дієприкметником.
► Визначте розряд кожного дієприкметника.
Який літає — ... (літаючий)
Які крокують — ... (крокуючі)
Який розтав — ... (розталий)
Які посивіли — ... (посивілі)
Яка співає — ... (співаюча)
Яке розсипали — ... (розсипане)
Який виконали — ... (виконаний)
Яку занесли — ... (занесена)
Який перемили — ... (перемитий)
Яку згадують — ... (згадувана)
Робота з таблицею
► Заповніть таблицю.
Дієприкметники |
Означають |
Мають суфікси |
Приклади |
Активні |
|||
Пасивні |
Розподільна робота
► Запишіть дієприкметники у дві колонки: 1 — активні, 2 — пасивні.
Скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, знаючий, стиснений, бажаючий, перемігший, бажаний, знижений, почервонілий, напоєний, зрубаний, рубаючий.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
► Прослухайте уважно текст. Визначте основну думку, тип мовлення, стиль.
ЗАЧАРОВАНИЙ ЛІС
Тиша оповила землю, укриту снігом. Заколисаний хуртовинами, одягнутий у теплу снігову шубу, спить ліс. Дрімають ялини й сосни, чітко виділяючись своїм темно-зеленим вбранням на білизні снігу, очікують на тепло гаї й переліски. Мріють про весну опушені білим хутром берези й осики, клени і липи, граби і дуби.
У зимову пору відпочивають лісові рослини. Сховані під шаром снігу, вони готуються до весни і не замерзають навіть у найлютіші морози. Ґрунт у лісі, прикритий листям, а потім снігом, може й зовсім не замерзати або промерзнути лише на невелику глибину. Земля й рослини вриті снігом, наче м’якою ковдрою. Підстилка з опалого листя взимку поступово перегниває і виділяє тепло. Тому й вода в ґрунті не замерзає (За А. Волковою).
► З тексту випишіть дієприкметники, визначте їх розряд та граматичні ознаки.
► Поясніть розділові знаки в реченнях першого абзацу.
Моделювання
► Перебудуйте речення, увівши в них дієприкметники.
1. Рано починається весна. 2. Починають її жайворонки. 3. Ніхто не знає, де вони зимують. 4. Але степу не покидають. 5. Тільки пригріє сонце, а вони вже й заспівали. 6. Це найніжніші співці весни.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тестова робота
► Виконайте тести з теми «Дієприкметник».
1. Що означає дієприкметник?
А Ознаку;
Б дію;
В ознаку предмета за дією або станом;
Г предмет.
2. Укажіть рядок, у якому всі слова — дієприкметники:
А заговорити, улюблений, сміливий;
Б розгорнутий, написаний, розквітлий;
В мальовничий, стиглий, певний;
Г замислившись, опалий, найлютіший.
3. Укажіть рядок, у якому правильно перераховані морфологічні ознаки дієприкметника:
А число, відмінок, вид, відміна, час;
Б рід, число, вид, час;
В рід, число, відмінок, вид, час;
Г рід, число, час.
4. Що означають пасивні дієприкметники?
А Ознаку предмета за дією;
Б що пов’язаний з дієприкметником предмет підлягає дії іншого предмета;
В ознаку;
Г дію.
5. Укажіть рядок, у якому усі дієприкметники — активні:
А думаючий, принесений;
Б опалий, вкритий;
В бажаючий, відпочиваючий;
Г битий, керуючий.
6. Укажіть рядок, у якому усі дієприкметники — пасивні:
А розсипаний, занесений;
Б бажаючий, відпочиваючий;
В опалий, вкритий;
Г битий, керуючий.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «знайди дієприкметник»
► Відгадайте загадки. Назвіть дієприкметники, укажіть їх розряд.
1. Чого не було й не буде, а назване людьми. 2. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, осінню стрижене. 3. У лісі рощене, з лісом рівняється, а лісу не бачить. 4. Чорне сукно залізло у вікно. 5. Повернуте до сонця золоте донце. 6. Скручена, зв’язана, на кілок посаджена, по подвір’ю гуляє.
Ключ: 1. Пташине молоко. 2. Поле. 3. Серцевина в дереві. 4. Ніч. 5. Соняшник. 6. Мітла.
Рефлексія
► Закінчіть речення:
Мені подобається виучувана тема, тим ... Я добре розібрався в ... У мене виникають труднощі ...
► Оцініть свою роботу на уроці.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Виконайте вправу з підручника.
► Складіть лінгвістичну казку про активній й пасивні дієприкметники.