Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄПРИКМЕТНИК

УРОК № 31 ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ

Мета:

□ навчальна: поглибити знання учнів про дієприкметники; розвивати вміння розрізняти активні та пасивні дієприкметники; навички правопису дієприкметників; відпрацювати вміння творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу; формувати вміння знаходити дієприкметники в тексті;

□ розвивальна: розвивати пам'ять, увагу, самостійність, уміння працювати у групі, творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях; навички складання монологічного висловлювання;

□ виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення української мови.

Внутрішньопредметні зв'язки: культура мовлення, синтаксис, орфографія, лексикологія.

Міжпредметні зв'язки: стилістика, мова, література, українознавство.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

► Накресліть у зошитах таблицю і заповніть першу колонку, написавши, яких результатів ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, якої мети плануєте досягти.

Очікування

Результат



ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Розподільний диктант

► Запишіть дієприкметники у дві колонки: активні — пасивні.

синтаксичний розбір

► Зробіть синтаксичний розбір речення та морфологічний розбір слів.

Тихі 3 сутінки поволі почали 3 спускатися з поблідлого 3 неба (М. Старицький).

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Лінгвістичне дослідження

► Проаналізуйте приклади, наведені в таблиці. Зробіть висновок про творення активних і пасивних дієприкметників.

Активні дієприкметники

Пасивні дієприкметники

керувати → керу|ють → керу- + -юч- = керуючий

лежати → леж|ать → леж- + -ач- = лежачий

посивіти → посиві|ти → посиві- + -л- = посивілий

бити → би|ти → би→ + -т- = битий.

принести→ принес|ти + -ен- = принесений

Робота з підручником

Вивчення теми «Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників».

Словотворча робота

► Утворіть від дієслів пасивні дієприкметники, запишіть їх, виділіть у них суфікси.

Зразок: Створити — створений.

Сказати, принести, закрити, почати, перетерти, сформулювати, перебити, вимовити, забути, здути.

► Утворіть від дієслів активні дієприкметники, запишіть їх, виділіть у них суфікси.

Зразок: Світліють — світліючий.

Червоніють, жевріють, зростають, плачуть, читають, сплять, бовваніють, дрижать, ваблять.

Творче конструювання. Робота у групах

Група 1

► Від наведених дієслів утворіть активні дієприкметники теперішнього часу. Два з них самостійно введіть у речення.

Виконують, зростають, лежати, розквітнути, жевріти.

Група 2

► Від наведених дієслів утворіть активні дієприкметники минулого часу. Два з них самостійно введіть у речення.

Пожовкнути, почорніти, просвітліти, змокріти.

Група 3

► Від наведених дієслів утворіть пасивні дієприкметники. Два з них самостійно введіть у речення.

Створити, загоїти, побудувати, сформулювати, закрити, почати, мити, перетерти.

Робота з текстом

► Прослухайте уважно текст. Визначте головну думку, тип мовлення, стиль. Придумайте назву.

Зранку світить яскраве сонце на блакитному чистому небі. Сніг переливається різнобарвною веселкою, легкий морозець. У такий день приємно стати на лижі й піти до зимового казкового лісу. Тут надзвичайно тихо. Таємниче стоять ялини, закутані в теплу білу шубу зі снігу. Дмухнув легкий вітерець, з найближчою гілки осипався сніг. Пролетіла велика ворона і змахнула сніг на доріжку.

Здається, усе завмерло навколо, але це оманливе враження. Десь на верхівці сосни метушиться білка, далеко прошмигнув заєць-біляк. Зима диктує свої закони, але життя не зупиняється ні на хвилину, мешканці лісу зайняті своєю повсякденною роботою.

У нас під вікном росте горобина. Вона помітно розгойдується під натиском вітру. Раптом її обліпила зграя снігурів. Вони діловито розсілися на гілках, озирнулися на всі боки й стали клювати яскраві соковиті ягоди. Дерево велике, яскраво-червоних кетягів достатньо, тому птахи не метушаться, усім вистачає. Снігурі наклювалися вдосталь і вип’яли яскраво-червоні грудки, як на виставці. Напевно, вони чекали команди ватажка. Відпочивши після ситного обіду, птахи відлетіли (З журналу).

► З першого абзацу тексту випишіть дієприкметник, визначте його розряд.

► Запишіть перше речення тексту, вставте в нього дієприкметник.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вибіркова робота

► Випишіть дієприкметники, визначте їхній розряд та відмінок, поясніть, як вони утворені.

1. Вгорі цвіте блакить, усіяна хмарками (В. Сосюра). 2. Гарячі, пожовклі від болю стелились листки восени (Д. Павличко). 3. Жовтіє туга двох листків промерзлих, прибитих вітром із чужого саду (Б. Олійник). 4. А дрімаючій смереці лісова пожежа сниться (Д. Павличко). 5. Руді стежки роз’їдені дощами (Л. Костенко). 6. Жаліються комусь оголені баштани (В. Сосюра). 7. Спить трактор надворі, накритий дощами й тишею (І. Драч).

Самостійна робота

► Провідміняйте дієприкметники. Виділіть закінчення. Читаючий учень, усміхнений учитель.

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творча лабораторія

► Складіть твір-мініатюру «За що я люблю зиму?», використавши дієприкметники.

► Прослухайте кілька творів своїх однокласників. Під час прослуховування випишіть використані дієприкметники, визначте їхній розряд.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

► Поверніться до таблиці, накресленої на початку уроку. Зробіть висновок, чи справдилися ваші очікування.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Виконайте вправу з підручника.

► Складіть два речення з дієприкметниками. Провідміняйте один із дієприкметників.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit