Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ. ДІЄСЛОВО
УРОК № 24 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета:
□ навчальна: формувати мовленнєво-комунікативні вміння усно складати твори-описи зовнішності людини в художньому стилі; удосконалювати вміння розуміти логіку викладу, визначати тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення;
□ розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів; підвищувати мовленнєву культуру семикласників, розширювати світогляд учнів;
□ виховна: виховувати шанобливе ставлення до людей.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
А люди є, як сонечко привітні,
Навколо випромінюють тепло.
Вони душею щирі і тендітні,
Вони, як в спеку, чисте джерело.
Є люди життєрадісні, гарячі,
Кипить у них енергія в душі.
Вони таку веселу мають вдачу,
А ти їх осудити не спіши.
Є люди добрі, вміють співчувати
І допоможуть, виручать з біди.
Але при цьому будуть ще й мовчати,
З людьми такими в світ за очі йди.
Є люди гарні, дуже симпатичні,
Всього в них в міру: доброти й тепла.
Вони веселі і реалістичні,
Ніколи не тримають в серці зла.
Надія Красоткіна
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Комунікативний практикум
ü Як ти розумієш слова епіграфа?
ü Яких людей описує автор?
ü Чому поет стверджує, що гарні люди — це ті, хто не тримають в серці зла?
ü Які є типи мовлення?
ü Назви особливості опису як типу мовлення.
ü Які є стилі мовлення?
ü У чому особливості художнього стилю?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
► Прочитайте два тексти з описом батька та матері. Визначте тип та стиль мовлення.
Текст 1
Батько... Скільки крилося в ньому багатства!
Багато бачив я гарних людей, але такого, як батько, не бачив. Голова в нього була темноволоса, велика і великі розумні очі, тільки в очах чомусь завжди було повно смутку: тяжкі кайдани неписемності й несвободи, увесь у полоні сумного і весь, у той же час, з якоюсь внутрішньою високою культурою думок і почуттів.
Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Тіло біле, без єдиної цяточки, і волосся блискуче, хвилясте, руки широкі, щедрі. Жарт любив, точене, влучне слово. Такт розумів і шанобливість.
Одне, що в батька було некрасиве,— одяг. Ну такий носив одяг негарний, такий безбарвний, убогий! Неначе нелюди зухвалі, аби зневажити образ людини, античну статую укрили брудом і лахміттям. І все одно був красивий,— стільки крилося в ньому багатства. Косив він чи сіяв, гукав на матір чи діда. Чи посміхався до дітей. Чи бив коня, чи самого нещадно били поліцаї,— однаково. І коли він, покинутий усіма на світі вісімдесятилітній старий, стояв на майданах безпритульний, і люди вже за старця його мали, подаючи йому копійки, і тоді був прекрасний.
Із нього можна було писати лицарів, богів, апостолів. Великих учених чи сіятелів,— він годився на все. Багато наробив він хліба. Багатьох нагодував, урятував од води. Багато землі переорав. Поки не звільнився від свого смутку... (За О. Довженком)
Текст 2
Мати про все дбає, пам’ятає,
Готовить тисячі утіх.
Вона як ангел-хоронитель,
Змете з дороги зло і гріх...
Мама — це тепле, лагідне й добре слово, нам відоме з дитинства. Матуся з перших хвилин нашого життя віддає все своє тепло до останньої краплини. Її любов до дитини безмежна й щира. Ніхто так не любить, як любить мати своє дитя. Мама завжди гарна й чарівна, немов перша весняна квіточка. Її лагідне слово зцілює хворого, дарує щастя й радість. Материнська посмішка порівняна хіба що з теплим промінням сонця. А хіба є що краще за материнський поцілунок?
Придивляюсь до своєї мами й захоплююсь її вродою. Очі нені випромінюють доброту, і такі голубі, ніби небо, «мов проліска синього цвіт». На вигляд вони сумні, але скільки ласки й любові в них.
Волосся кольору стиглої пшениці. Вітер розвіває його, і ненька стає схожою на розквітлу квіточку. Обличчя кругле з кирпатим маленьким носиком, з рожевими медовими вустами.
Моя мама найдобріша, наймиліша в усьому світі. Ніколи не скривдить, кожного пожаліє, скаже тепле слово. Важкий у мене характер, не вмію себе стримувати. Буває наговорю матусі неприємних слів, бачу, як в очах її забринять сльози. Соромно мені робиться, дуже прикро, що ранив її серденько, прошу вибачення. І як не боляче неньці, та не тримає вона зла, зможе й пригорнути, і поцілувати.
Іноді здається мені, що вона сувора зі мною. Та то тільки зовні так. Підійду до мами, прихилю голову, куди й подінеться її суворість. Я вдячний мамі, що її вимогливість допомагає мені краще вчитися, виховувати в собі силу волі, охайність.
Моя мама для мене ніколи не постаріє. Навіть якщо їй буде сто років. А коли вона стане старенькою, і в неї не буде сили, то я доглядатиму й любитиму її ще більше (З творів учнів).
Бесіда за змістом почутого
► Підберіть заголовки до текстів. Визначте тип і стиль мовлення.
ü Визначте основну думку текстів.
ü Що в текстах вас вразило найбільше?
ü Який текст вам сподобався більше? Чому?
ü Назвіть особливості опису зовнішності.
ü Які художні засоби використовують автори текстів?
Термінологічний практикум
► Дайте визначення термінів «епітет», «порівняння», «метафора», «уособлення».
Робота у групах
► Попрацюйте в групах, виконайте завдання.
Група 1
Доберіть слова, що можна використати під час опису постаті, ходи людини.
Група 2
Доберіть слова, що можна використати під час опису обличчя, очей, погляду людини.
Група 3
Доберіть слова, що можна використати під час опису брів, носу, губів людини.
Група 4
Доберіть слова, що можна використати під час опису волосся людини.
Група 5
Які індивідуальні особливості людини можна відмітити під час опису зовнішності?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Складання робочих матеріалів для твору
► Доповніть таблицю прикладами, які ви підібрали, працюючи в групах.
Назва |
Характеристика |
|
Обличчя |
кругле, продовгувате, худорляве, повне, бліде, рум’яне, ніжне, тендітне, бліде, засмагле, смагляве; з ледь запалими щоками |
|
Очі |
сірі, карі, сині (блакитні), сірувато-блакитні, чорні, ясні, великі, малі, продовгуваті, виразні; великі; втомлені; гарні; спокійно-серйозні; ледь примружені; холодні; великі; веселі; прозорі; пронизливі; ясні, як зорі. |
|
Погляд |
задумливий, уважний, байдужий, щирий, зацікавлений, допитливий, гострий, ласкавий |
|
Брови |
чорні, ледь помітні, тонкі, широкі, крилаті, як шнурочки, рухливі, тремтливі |
|
Ніс |
великий; довгий; картоплиною; короткий; кирпатий; рівний |
|
Губи |
прямі, повні; рожеві; чітко окреслені; міцно стиснуті, усміхнені |
|
Волосся |
русяве, темно-русяве, каштанове, чорне, пшеничне, довге і блискуче, коротке, пряме, хвилясте голова в кучерях, як у золотому вінку; давно не стрижене; закручене кільцями; кучма поріділого, але ще буйного, закучерявленого сивого волосся |
|
Постать |
висока; низька, середнього зросту, атлетичної статури, вузькоплеча; збита; кругленька; легка; міцна; мініатюрна; невисока; повненька; присадкувата; гнучка; струнка; ставна; сухорлява; тендітна; тоненька; яскрава |
|
Одяг |
чистий, охайний, брудний, старий строгий; яскравих тонів; молодіжний; однотонна; сірувато-темна сукня |
Усний твір-опис
► Складіть усний твір-опис зовнішності людини на основі особистих вражень.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Заслуховування декількох учнів
Рефлексія
► Оцініть роботу свою та однокласників на уроці.
► Зробіть висновок, яких помилок слід уникати під час складання твору-опису.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Виконайте вправу за підручником.
► Складіть усний твір-опис зовнішності своїх батьків.