Уроки розвитку мовлення 4 клас - 2016
УРОК 2. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ «КАРТОПЛЯ»
Мета: навчати учнів писати переказ тексту, складати план до тексту, послідовно передавати свої думки; розвивати вміння встановлювати логічні зв'язки; розвивати мовлення, мислення, пам'ять, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, гостинність, щедрість, щирість та повагу до історії нашого народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок —
Нас закликає до навчання.
Ми поспішаєм на урок
І знову йдемо в світ пізнання.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
Гра «Загубився птах»
Який птах загубився?
Який птах не з’явився?
Знаю, що птах вихвалявся,
Що на С він називався.
Як його звуть?
(Соловей, сорока, сойка, синиця, снігур, сова, сокіл, сич)
— З кожним словом складіть речення.
2. Гра «Конструктор». Робота в парах
— Сконструюйте речення і складіть текст.
АШНА КЛОАШ
ашНа клоаш — онав. аЗ ошколю еливикй адс і оргод. орГод аздаисли інуч вочоаим. аНоклов ошкил опасилди ленки, пили, ерзуеб, оргонибу. ілБя охвуд од ошкли опасилди ущік ротняд, агабто ютльапнві ат ніших івкітв. иМ юлибом воюс кошлу і шапиєсямо юен.
НАША ШКОЛА
Наша школа — нова. За школою великий сад і город. Город засадили учні овочами. Навколо школи посадили кленки, липи, березу, горобину. Біля входу до школи посадили кущі троянд, багато тюльпанів та інших квітів. Ми любимо свою школу і пишаємося нею.
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення мети та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо писати переказ тексту, навчатися визначати тему тексту, складати до нього план.
— Розгадайте кросворд і дізнайтеся, про що говоритимемо на уроці.
1. Маленька, червоненька,
Із хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска)
2. Сидить панна у світлиці
молода, червонолиця.
Хто до неї завітає —
вітамінами вгощає. (Морква)
3. В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Буряк)
4. Хто хустиночку свою
Влітку покриває
І по двадцять хустин
На голівці має? (Капуста)
5. На городі в нас грядки,
На грядках — рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі... (огірки).
6. Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґадзині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі. (Помідор)
7. Сидить Марушка
В семи кожушках.
Хто її роздягає,
Той сльози проливає. (Цибуля)
8. Без рук, без ніг,
А в’ється, як батіг. (Квасоля)

— Перед нами — слово картопля. Придумайте якомога більше назв овочів, фруктів, ягід на кожну букву цього слова.
К — капуста, квасоля, кукурудза, кавун;
А — ананас, абрикос, апельсин, айва;
Р — ріпа, редька, редис;
Т — томат, топінамбур;
О — огірок, ожина;
П — помідор, перець, персик;
Л — лимон, лайм;
Я — яблуко.
2. Робота над прислів'ями
— Прочитайте прислів’я та приказки, з’єднуючи їх частини.

3. Розповідь учителя
— Здавалося б, що цікавого можна розповісти про картоплю? Звичайний собі овоч, що в Україні називають «другим хлібом». А чи знаєте ви, що до Європи картопля вперше потрапила 430 років тому? 1586 року англієць Томас Херріот привіз із Колумбії до себе на батьківщину першу картоплю. Англійці вважають, що саме вони першими скуштували картоплю і зробили її надбанням європейської кухні.
Відомо, що картоплю почали вперше вирощувати близько 5 тисяч років тому. У ті часи вона відігравала важливу роль у житті індіанців західних областей Південної Америки.
У середині XVI ст. іспанці привезли бульби картоплі до Європи. У Франції наприкінці XVIII ст. картопляні квіти носили у волоссі, робили з них букети. У Німеччині вирощували картоплю на клумбах перед палацами. Про те, що у картоплі можна їсти лише бульбу, багато хто спочатку навіть не здогадувався. Селяни намагалися їсти її плоди, що нагадували зелені ягоди. Вони були не лише не їстівними, але й отруйними.
За часів Петра І перший лантух картоплі було завезено до Росії. В Україні її вперше посадили 1805 року в Харківській губернії. Запорізькі козаки знали картоплю, але як трофей, який вони здобували в походах.
Назва картоплі також здолала довгий шлях. Італійське «трюфель» стало першою назвою цих бульб. З італійської мови це слово перейшло до німецької, де набуло форми «картофель». Від німецького походить польське та українське «картопля».
Картоплю недарма вважають другім хлібом. З картоплі можна приготувати безліч різних смачних страв, наприклад: картопля-фрі, картопляники, деруни, картопля варена, смажена, вареники з картоплею тощо.
Картопля для українців — основний продукт харчування. Не менш важливу роль картопля відіграє в раціоні інших народів світу. На думку вчених, ця високоурожайна культура — продукт харчування майбутнього. Існує понад 50 сортів картоплі.
4. Вправа «Телефон»
— Розкажіть сусідові по парті, що цікавого ви дізналися про картоплю.
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ
1. Ознайомлення з текстом (читає вчитель)
КАРТОПЛЯ
Улітку ми живемо на дачі. Моя мама дуже любить квіти. Вона посадила їх біля будинку. Раптом серед квітів зійшла звичайна картопля. Ось «любителька прекрасного»! Шкода висмикувати! Матуся почала доглядати за нею.
Загадкова картопля росла. Вона відцвіла, пожовкла. Незабаром батько з цього куща картоплі накопав цілий кошик картоплин. Повний кошик картоплі стояв на ґанку. Мама вирішила зварити картоплю до обіду. Раптом прибіг наш пес Куцик. Я дав йому найбільшу картоплину. Він швидко її згриз. Я дав собаці другу картоплю. Куцик відніс її під кущ і зарив глибоко в землю.
Я зрозумів, хто посадив картоплю ранньої весни! А ви здогадалися?
— Визначте тему й головну думку тексту.
2. Змістовий аналіз тексту
— Де відбуваються події?
— Чим захоплюється матуся?
— Що раптово виросло серед квітів?
— Скільки картоплі накопав батько з куща?
— Як звали цуцика?
— Яку картоплю отримав цуцик?
— Що зробив Куцик з другою картоплею?
3. Мовленнєвий аналіз тексту
— Чому матуся не висмикнула картоплю?
— Хто ж посадив загадкову картоплю?
— Як можна було назвати цей текст? («Садовод Куцик», «Любителька прекрасного», «Запасливий Куцик»)
— Чому картоплю назвали «любителькою прекрасного»?
— Чому Куцик зарив у землю другу картоплю?
4. Добирання синонімів
— Доберіть синоніми до слів.
Цуцик — песик, собака, Куцик, він.
Раптом — раптово, несподівано.
Доглядати — турбуватися.
5. Повторне слухання тексту. Складання плану
— Назвіть дії, що послідовно відбуваються у тексті.
Посадила, зійшла, стала доглядати, відцвіла, пожовкла, накопав, вирішила зварити, прибіг, згриз, відніс, зарив.
План
1. Мама посадила квіти.
2. Зійшла картопля серед квітів.
3. Мама доглядає картоплю.
4. Батько зібрав повний кошик картоплі.
5. Куцик-садовод.
6. Переказ тексту
7. Словникова робота
— Вставте пропущені букви.
Ж..вемо
д..глядати
пос..дила
зага..кова
к..ртопля
відцв..ла
пр..красного
нак..пав
в..смикувати
вир..шила
— Розкрийте дужки.
(Б)літку, (на)дачі, (за)нею, (від)цвіла, (на)ганку, (до)обіду, (при)біг, (з)гриз, (під)кущ, (в)землю.
8. Повторне читання тексту учителем
— Скільки частин у тексті?
— Назвіть зачин; основну частину; кінцівку.
— Скільки абзаців?
— Напишіть переказ тексту. Користуйтеся опорними словами.
Зачин |
Влітку, біля будинку, звичайна картопля, «любителька прекрасного», шкода висмикувати, доглядати |
Основна частина |
Загадкова, відцвіла, кошик, на ганку, до обіду, раптом, згриз, глибоко в землю |
Кінцівка |
Зрозумів, ранньої весни |
9. Написання переказу
10. Перевірка написаного. Виправлення помилок
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над чим ми працювали на уроці?
— Що нового дізналися про картоплю?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Проілюструвати складений переказ.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.