РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 58

Тема. Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника


Мета: продемонструвати учням тісний морфологічний зв’язок прикметника з іменником, вчити визначати відмінок прикметника у реченні за допомогою відмінкової форми іменника; розвивати мовні вміння, словарний запас учнів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 222

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Провідміняй іменники разом з прикметниками. Виділи закінчення прикметників. Визнач їх рід.

Ясний день, ясна усмішка, ясне небо.

Картка 2

Провідміняй прикметники разом з іменниками. Визнач число і познач закінчення прикметників.

Хоробрі воїни, мужні бійці.

Картка 3

Спиши речення. Познач закінчення прикметників з основою на твердий приголосний. Визнач відмінок прикметників.

Грамотний — видющий і на все тямущий. Мудрим ніхто не родився, а навчився. Ранній пар родить пшеничку, пізній — мет- личку. Дружній череді вовк не страшний. З добрим дружись, а лихих стережись.


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Вставте закінчення, визначте відмінок прикметників.

Нахиляє дуб висок___

серед пишн___ долини

віти дуж___ і висок___

до червон___ калини.

(Б. Грінченко)

Запропонувати дітям звірити з сусідом результати своєї роботи. Можливе виникнення суперечностей при визначенні відмінків прикметників, особливо слів дужі, високі. Якщо проблема не виникає, вчитель сам створює її.

— Як же нам розв’язати цю проблему?


III. Оголошення теми і мети уроку

— Не завжди закінчення прикметників можуть підказати відмінок. Значить, необхідно знайти інший спосіб визначення відмінків прикметників. Цим ми й будемо займатися сьогодні на уроці.


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Творча робота (з дошки)

— Визначте відмінок прикметників та іменників у кожному стовпчику.

Родючого (?)                   пронизливим (?)                    зимовою (?)

вітром (?)                        поля (?)                          погодою (?)

— Спробуйте поєднати іменники з прикметниками таким чином, щоб утворилось словосполучення. Визначте головне слово у словосполученнях.

— Що цікавого помітили? (Відмінки іменників і прикметників збігаються.)

— А чи можна до іменника в орудному відмінку приєднати прикметник у родовому?

— Про що це свідчить?

— А як це може нам допомогти при визначенні відмінка прикметника?

— Звірте наші висновки із правилом на с. 113.

2. Хвилинка чистопису

Батьківщина — це й наші пісні.

— Звірте свою роботу із зразком на с. 113.

— Підкресліть буквосполучення, які у вас вийшли не дуже добре.

— Спробуйте їх прописати каліграфічно (п’ять разів).

— Знайдіть підмет і присудок. Що цікавого помітили? (Присудок виражений іменником.) Визначте відмінки іменників.

— Поширте речення прикметниками.

— Як ви думаєте, у якому відмінку стоять ці прикметники? Чому?


V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота за варіантами

I варіант — вправа 223 (1, 2); II варіант — вправа 224 (1, 2).

Завдання 224 (3, 4) опрацювати колективно.

2. Вибірковий диктант

— Виберіть із речень і запиши словосполучення «іменник + прикметник». Визначте рід, число і відмінок прикметників.

Від щирого слова світ радіє. На похиле дерево і кози скачуть. Хто чисте сумління має — спокійно спати лягає. Чужим добром не забагатієш. Доброму слову ціни немає. У дірявому глеку вода не втримається.

— Розкажіть, як ви визначали відмінок прикметників.

— А що цікавого помітили? (Збігаються ще рід і число.)

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання


VI. Підсумок уроку

Тест із самоперевіркою (з дошки)

1. Відмінок прикметника залежить від:

а)    закінчення;

б)    іменника, з яким він пов’язаний;

в)    від кінцевого приголосного основи.

2. Щоб визначити відмінок прикметника, треба:

а)    подивитись на закінчення;

б)    поставити питання;

в)    визначити відмінок іменника, з яким він пов’язаний.

— Обміняйтесь зошитами. Перевірте.

— Обговоріть результати роботи.

— Хто хоче оприлюднити результат своєї роботи?

— Що ми навчилися робити сьогодні на уроці?


VII. Домашнє завдання

Правило на с. 113, вправа 225, повторити словникові слова.