МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 94
Тема. Множення і ділення раціональних чисел
Мета: встановити рівень засвоєння програмних знань та вмінь, набутих учнями протягом вивчення теми «Множення та ділення раціональних чисел».
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель знайомить учнів з умовами та вимогами до виконання завдань контрольної роботи.
II. Умови тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1. Виконайте дії: а) -5,8 · (-6,5); б) 37,26 : (-9,2); в) 5·
; г) -1
:
.
2. Виконайте дії (36,67 + 2,9 · (-3,8)) : (-5,7) + 2,5.
3. Обчисліть найзручнішим способом · (-0,76) - 2,74 ·
.
4. Спростіть вираз: а) -5b · 2,4с; б) -4х + 11у + 35х - 38у; в) -7(а - 4) + 6(6 - а).
5. Розв'яжіть рівняння (15у + 24)(3y - 0,9) = 0.
6. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) 0,5(1,6x - 6,4y) - 2,4(1,5x + y), якщо х = 3, у = -4,5;
б) , якщо m = -10, n = -0,1.
Додаткова вправа
7. Розв'яжіть рівняння: 0,6(х + 7) - 0,5(х – 3) = -6,8.
Варіант 2
1. Виконайте дії: а) 4,6 · (-2,5); б) -25,344 : (-3,6); в) -1·
; г) 1
:
.
2. Виконайте дії (15,54 : (-4,2) - 2,5) · 1,4 + 1,08.
3. Обчисліть найзручнішим способом -0,77 · -
· 2,83.
4. Спростіть вираз: а) -8а - 2,5b; б) 23а + 1,8b – 32a - 2,4b; в) -6(х - 3) + 2(х - 5).
5. Розв'яжіть рівняння (5y + 7)(2у - 0,4) = 0.
6. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) 1,5(-2,4a + 3,8b) - 1,6(2,5a - b), якщо а = 2, b = -3;
б) , якщо p = -10, m = 0,1.
Додаткова вправа
7. Розв'яжіть рівняння 0,3(х - 2) - 0,2(х + 4) = -2,9.
III. Розв'язання і відповіді
Варіант 1
1. а) 37,7; б) -4,05; в) -6; г) .
2. .
3. · (-0,76) - 2,74 ·
=
(-0,76 - 2,74) =
·(-3,5) = -
= -3.
4. а) -12bс; б) 31x - 27у; в) -13a + 64.
5. -1,6; 0,3.
6. а) 0,5(1,6х - 6,4у) – 2,4(1,5х + y) = 0,8х - 3,2y – 3,6х – 2,4y = -2,8х – 5,6y.
Якщо х = 3, у = -1,5, то -2,8·(+3) - 5,6·(-1,5) = -8,4 + 8,4 = 0.
б) = -2m + n + 3,2m – 18n = 1,2m – 17n.
Якщо m = -10, n = -0,1, то 1,2·(-10) – 17·(-0,1) = -12 + 1,7 = -10,3.
7. 0,6х + 4,2 - 0,5х + 1,5 = -6,8; 0,1х + 5,7 = -6,8; 0,1х = -12,5; х = -12,5 : 0,1; х = -125.
Варіант 2
1. а) -11,5; б) 7,04; в) 1; г) -
.
2. .
3. -0,77 · -
· 2,83 =
· (-0,77 - 2,83) =
· (-3,6) = -1,6.
4. а) -20аb; б) -9а -0,6b; в) -4х + 8.
5. -1,4; 0,2.
6. a) l,5(-2,4a + 3,8b) - 1,6(2,5a - b) = -3,6a + 5,7b - 4a + 1,6b = -7,6a + 7,3b.
Якщо а = 2, b = -3, то -7,6 ·2 +7,3 · (-7,6) = -15,2 - 55,48 = 70,68.
б) = -3p + m + 2,4p – 16m = -0,6p – 15m.
Якщо p = -10, m = 0,1, то -0,6 · (-10) – 15 · (0,1) = 6 - 1,5 = 4,5.
7. 0,3х - 0,6 - 0,2х - 0,8 = -2,9; 0,1х - 1,4 = -2,9; 0,1х = -1,5; х = -1,5 : 0,1; х = -15.
IV. Підсумки уроку
Якщо дозволить час, можна перед збиранням зошитів (або попередити про це на початку уроку) попросити записати відповіді на чернетки і оголосити, давши короткі пояснення, правильні відповіді.
V. Домашнє завдання
Можна запропонувати розв'язати завдання тематичної контрольної роботи іншого варіанту або ж завдання підвищеної складності на цю ж тему:
1. Обчисліть: а) ; б)
; в)
; г)
.
2. Знайдіть значення виразу: a) -(2a - 3b) + (7a - 8b), якщо а = 0,2, b = -0,2;
б) 1x ·
· (-4), якщо х =
.