МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 17
Тема. Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками
Мета: на основі вмінь додавати й віднімати дроби з однаковими знаменниками та зводити дроби до НСЗ, сформувати уявлення про алгоритм додавання і віднімання дробів з різними знаменниками, розпочати роботу з формування вмінь використовувати названі алгоритми (у найпростіших випадках)
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
@ Зошити збираються на перевірку
II. Актуалізація опорних знань
@ Якщо на попередніх уроках була проведена відповідна робота (див урок 15, 14), а також були добре відпрацьовані навички зведення дробів до НСЗ, сприйняття алгоритму додавання і віднімання дробів з різними знаменниками не буде викликати труднощів у учнів Тому під час усної лічби достатньо ще раз розв'язати типові пропедевтичні завдання
Усні вправи
1. Обчисліть а)
; б)
; в)
; г)
; д)
; е)
; ж)
; з)
.
2. Скоротіть дріб:
;
;
;
;
.
3. Знайдіть НСЗ для дробів:
і
;
і
;
і
;
і
.
4. Якщо ціле поділено на 12 рівних частин, яким числом позначається одна така частина, дві; три частини?
5. На скільки
більше за
? Яку частину цілого становить разом
і
частини цілого?
III. Формування нових знань
@ Викладення нового матеріалу вчитель робить на свій розсуд або за підручником, або пропонує учням самостійно опрацювати розділ.
Якщо підготовка учнів достатня, то під час обговорення (це можна запропонувати у формі роботи в групах) розв'язання задач учні доходять висновку, як знайти суму (різницю) дробів з різними знаменниками. По завершенні цієї роботи можна записати конспект 11.
Конспект 11 Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками: 1) Знайти НСЗ (НСК(b, d)). 2) Виконати додавання/віднімання дробів з однаковими знаменниками. 3) Якщо сума/різниця — скоротний дріб — скоротити. 4) Якщо сума/різниця — неправильний дріб, то виділити цілу частину. Приклад: 1) 2) 3) |
@ П. 3) і 4) конспекту краще записати після розв'язування прикладу!).
IV. Формування вмінь
@ На цьому уроці тільки розпочинається робота з формування вмінь додавати і віднімати дроби з різними знаменниками, тому бажано на урок підібрати різноманітні завдання (приклади на «+» і «-», рівняння, найпростіші задачі), що передбачають додавання і віднімання правильних дробів. Також учителю слід звернути увагу на необхідність дотримання певних форм запису (див. конспект).
Розв'язування вправ
І рівень (усно)
1. Обчисліть:
;
.
2. Знайдіть НСЗ для дробів:
і
;
і
;
і
;
і
;
і
;
і
;
і
;
і
.
II рівень (письмові вправи)
1. Обчисліть: а)
+
; б)
+
; в)
+
; г)
+
.
2. Замініть десятковий дріб звичайним і виконайте дії: а) 0,3 +
; б) 0,25 +
; в) 0,36 –
; г)
– 0,45.
3. Знайдіть пропущені числа.

4. Знайдіть значення виразу: а)
; б)
; в)
.
5. Знайдіть значення виразу: а)
; б)
; в)
.
6. Розв'яжіть рівняння: а)
; б)
; в)
.
7. Маса однієї деталі
кг, а другої — на
кг менше. Знайдіть масу другої деталі.
8. За перший день заасфальтували
км дороги, за другий — на
кг менше. Скільки кілометрів дороги заасфальтували за два дні?
Додаткові вправи
1) Замість * поставте знаки «+» і «-», щоб рівності стали правильними: а)
; б)
; в)
.
2) Використовуючи кожну з цифр 1, 2, 3, 4 по одному разу, складіть такі дроби, щоб їх сума була
.
V. Підсумки уроку
Чи правильно виконано додавання (віднімання) дробів?
;
;
;
;
;
;
;
.
Усі «неправильні» варіанти слід обговорити.
VI. Домашнє завдання
1. Обчисліть: а)
; б)
; в)
; г)
.
2. Знайдіть значення виразу: а)
; б)
; в)
; г)
; д) 0,25 +
; е)
.
3. Розв'яжіть рівняння: а)
; б)
; в)
.
4. Площа однієї ділянки
га, а другої — на
га більше. Знайдіть площу другої ділянки.
5. Запишіть десятковим дробом:
;
;
;
;
;
.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.

; НСЗ (3; 4) =12.
; НСЗ (3; 6) = 6.
; НСЗ (12; 8) = 24