Математика. 1 клас. І семестр
розробки уроків
ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 1. ВСТУП. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ, СФОРМОВАНИХ У ДОШКІЛЬНИЙ ПЕРІОД. ВЗАЄМНЕ РОЗМІЩЕННЯ ПРЕДМЕТІВ У ПРОСТОРІ І НА ПЛОЩИНІ. ПІДГОТОВЧІ ВПРАВИ ДО НАПИСАННЯ ЦИФР
Мета: познайомити дітей з предметом математика; закріпити уявлення про розташування предметів на площині та в просторі з використанням слів ближче, далі, зліва, справа, внизу, вгорі, ліворуч, праворуч, між, під, над, на, попереду, позаду, поруч. Розвивати увагу; виховувати інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВСТУПНА БЕСІДА
— Сьогодні у вас перший урок математики. Це цікава і важлива наука. Говорять, що математика — це королева наук, гімнастика для розуму.
Вивчати математику допоможе вам підручник, який називається «Математика».
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення з підручником
— Візьміть до рук підручник і розгляньте його. Ця книжка — ваш перший підручник з математики. Звісно, що ви потоваришуєте з нею.
— Чим вона розпочинається? Насамперед ви бачите обкладинку. Це обличчя (або одяг) книги, це те, що зовні вирізняє її з-поміж інших книжок.
— Про що розповідає обкладинка підручника «Математика»?
— Чи подобається вам малюнок на ній?
— Хто мандруватиме разом із вами країною Математика?
— Порахуйте, скільки всього тварин?
— Перегорніть обкладинку,— побачите аркуш паперу, що з’єднує її зі сторінками,— форзац. Форзаців — два.
— Що зображено на першому форзаці?
— Це математичне містечко. Чому його так назвали?
— Що зображено на другому форзаці? Про що розповідають ці малюнки?
— Розгляньте наступні сторінки — титульну сторінку та її зворот. Про що ви дізналися?
— На третій сторінці підручника вміщено звернення до читача.
Учитель читає звернення авторів підручника на с. 3, ознайомлює учнів з умовними позначеннями, що є у підручнику.
— Про що розповіли автори підручника?
— Чого вони вам бажають?
— Що означають умовні позначення?
2. Робота за підручником (с. 4-5)
Завдання 1
— Хто намальований? Порахуйте, скільки тварин?
— Хто ближче? Хто — далі? Хто — зліва? Хто — справа?
Завдання 2
— Що робить півник?
— Кого він намагається побачити?
— Скільки звірят?
— Кого побачив півник у бінокль?
— Кого не побачив?
Завдання 3
— Що ви бачите?
— Де це відбувається?
— Хто виступає на арені цирку?
— Опишіть малюнок, використовуючи слова: у, на, під, над, внизу, попереду, позаду, зліва, справа, між, за.
Завдання 4
Робота в зошиті. Письмо паличок за зразком.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за предметними малюнками
— Які предмети на дошці виставлені ліворуч? Які — праворуч?
— Порахуйте спочатку кошенят, а потім — цуценят.
Учитель виставляє три ряди грибочків.
— Скільки грибочків у кожному рядку?
— Скільки грибочків у верхньому рядку?
— Скільки у нижньому?
— Скільки грибочків у третьому згори рядку?
2. Гра на увагу «День, ніч»
— Запам’ятайте тварин на кораблику. «Ніч» — заплющте оченята. (Учитель прибирає 1 малюнок.) «День» — розплющте оченята. Яка тварина зникла?
3. Гра «Склади узор»
У дітей лежать три круги — зелений, жовтий, червоний і два квадрати — синій, оранжевий.
Робота виконується під диктовку вчителя.
— Покладіть кружечки так, щоб угорі був червоний круг, а жовтий — між червоним і зеленим. Праворуч від жовтого круга покладіть синій квадрат, ліворуч — оранжевий квадрат.
— Вийшла квіточка.
— Подивіться, як розташовані кружечки.
— Який колір угорі? по центру? внизу?
— Де можна побачити одночасно всі ці три кольори? (На світлофорі)
— Що позначає червоний колір? жовтий? зелений?
4. Вправа на закріплення
— Підніміть угору праву руку, ліву. Торкніться парти лівим коліном, правим. Встаньте і поверніться праворуч, ліворуч.
— Хто сидить від вас праворуч, ліворуч?
Учитель ставить на стіл Буратіно. Біля його правої ноги кладе кубик, а біля лівої — м’яч.
— Що розташоване праворуч від Буратіно? Що — ліворуч?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Діти, пригадаймо, які завдання ми виконували на уроці?
— Ми рахували? Ми грали? Малювали?
— Вам сподобався урок? Тоді до нових зустрічей в країні Математика.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.