Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ
УРОК 96. ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: вчити учнів застосовувати правило знаходження дробу від числа під час розв'язування практично зорієнтованих завдань; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити географічні знання учнів (Тихий океан);
громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: дроби, чисельник і знаменник дробу, частина цілого числа, ціле число.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
1) Вітання.
Правила в нас барвінкові,
Честі, доброти й любові.
Основне в нас правило яке?
«Люби себе, люби інших, як себе».
2) Психологічна настанова «Сонце».
— Щодня сходить сонце, щоб обігріти всю землю. Всі раді сонечку!
А сонечко, солодко спить.
Почуло воно, що у двері постукали. Розплющило свої очі, а на вулиці темно. Не хочеться вставати.
Сонечко позіхнуло і знову міцно заплющило свої очі.
Але час не чекає. Треба будити землю. Сонечко потягнулося і підвелося з ліжка.
Умило оченята, ротик, щічки.
Взяло гребінець і розчесало свої золоті промінчики.
Промінчики розпрямилися, яскраво засяяли. Сонечко розправило своє платтячко і вийшло на небо.
Вдихнуло свіже повітря і посміхнулося всім.
2. Актуалізація опорних знань
1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Гра «Шифрувальник».
— Розв’яжіть приклади та розташуйте відповіді у порядку зростання; прочитайте отримане слово.

99 |
320 |
720 |
35 000 |
5 |
р |
о |
б |
и |
д |
б) Усне опитування.
— Прочитайте дроби: 5/7, 3/10, 13/40, 25/325, 137/1000.
— Яку частину периметра квадрата становить довжина трьох його сторін?
— Яку частину кілограма становлять 200 г? 600 г?
— Яку частину години становлять 15 хв? 50 хв?
— Скільки грамів становлять 3/5 від 3 кг?
— Маса яблука 300 г. Яка маса 1/3 частини цього яблука?
— У книжці 60 сторінок. Дівчинка прочитала 1/4 книги. Скільки сторінок прочитала дівчинка?
в) Каліграфічна хвилинка.
— Запишіть дріб: три десятих; тридцять сотих; сорок п’ять тисячних.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

— До малюнків підпишіть дроби.
— Який океан займає найбільшу площу Світового океану?
— Що ви знаєте про Тихий океан?
Тихий океан — найбільша частина Світового океану. Окремі його ділянки між островами та виступами суходолу — це моря, які мають свої назви (Японське, Чорне, Берингове).
Тихий океан — це найглибша частина Світового океану. Його середня глибина становить 4300 м, а найбільша — 11 022 м.
Над Тихим океаном часто утворюються урагани — сильні штормові вітри, які супроводжуються сильними зливами й величезними хвилями на поверхні води. Урагани завдають значної шкоди та руйнувань прибережним районам та островам.
— Найцікавіше попереду...
Спочатку ми разом помилуємося вашими глибокими знаннями...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Практична робота
У кошику лежать 20 груш. Петрик узяв 2/5 від цієї кількості. Скільки груш узяв Петрик?
Розв’язання:
Розділимо всі груші на 5 та отримаємо одну п’яту частину всіх груш:
20 : 5 = 4 (гр.)
Далі помножимо отриману кількість на 2 та отримаємо дві п’ятих від загальної кількості:
4 ∙ 2 = 8 (гр.)
— Розгляньте малюнок і розв’язання задачі на знаходження дробу від числа — № 772 (с. 126-127).
— Який можна зробити висновок?
Висновок. Щоб знайти дріб від числа, треба число поділити на знаменник і результат помножити на чисельник.
— Розгляньте та поясніть, як знайшли 5/9 від 64 260 — № 773 (с. 127) (з використанням прийому «Коментування»).
— Яка тема уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)
— А для чого потрібно знати знаходження дробу від числа?
— Де в житті нам знадобляться ці знання?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 127-128).
а) Виконайте обчислення — № 774 (з використанням прийому «Коментування»).
Знайдіть:
![]()
2) Фізкультхвилинка.
3) Тестування.
1. 4/5 від 1 год становить:
а) 48 хв;
б) 30 хв;
в) 20 хв;
г) 80 хв
2. Знайдіть 2/3 від числа 2481.
а) 1234;
б) 827;
в) 1654;
г) 1320
3. Чому дорівнює 2/5 від площі прямокутника зі сторонами 10 см і 2 см?
а) 15 см2;
б) 8 см2;
в) 20 см2;
г) 8 см2;
4. Учні мали обкопати 120 дерев у саду. Першого дня вони обкопали 2/4 від усіх дерев, а другого — 2/6 від усіх дерев. Скільки дерев залишилося обкопати учням?
а) 30;
б) 40;
в) 10;
г) 20.
Перевірка самостійної роботи (самоперевірка)
1 а;
2 в;
3 б;
4 г.
4) Робота в «Географічно-мультиплікаційній» студії.
а) Гра «Моментальне фото».
Запам'ятай та перекажи (робота в парах)
Перша назва Тихого океану була «Великий». Проте в 1520 році впродовж тримісячного плавання водами Тихого океану кораблі мореплавця Фернана Магеллана жодного разу не потрапили в шторм. Тому Магеллан і назвав океан «Тихим». Тихий океан — найбільша і найглибша частина Світового океану. Рослинний і тваринний світ Тихого океану дуже різноманітний. В океані живе близько 10 тисяч видів рослин. Більшість рослин — це водорості. Тут росте ламінарія, яку в побуті називають «морською капустою». Тут росте й найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 метрів. У водах океану відомо понад 2000 видів риб. Налічується понад 6000 видів молюсків; мідії, устриці, кальмари, восьминоги. Він посідає перше місце в світі за виловом риби та морепродуктів. Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100 тисяч видів. Тут водяться кити, дельфіни, тюлені, котики. На дні Тихого океану виявлено багато родовищ нафти і газу.
б) Робота в «Мультіплікаційній» студії.
— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Географія-малятко» тітоньки Сови)
Назва серії |
Стислий опис сюжету |
Посилання на YouTube |
Серія 2. Тихий океан |
Пливемо на кораблі через Тихий океан і дізнаємося, чому він називається «Тихим». І, звичайно ж, на нас чекають веселі пригоди і знайомство з чудо-юдо рибою кит! |
https://www.youtube.com/watch?v=F6wiokevuoU&list=PLkLwod_eIKOWJP45ZYSUd-XEXHm6yCZ0b&index=2 |
в) Хвилинка запитань (робота в парах).
Учні після перегляду ставлять одне одному запитання «Де? Чому? Як?».
— Що цікавого дізналися з цієї серії?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 127, № 775; 776.
2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)
Гра «Продовж речення»
✵ На уроці ми вивчали...
✵ Знання можу використати...
Самооцінювання
— Дівчатка й хлопчики, у вас на картці є лист самооцінки. Оцініть свою роботу.
✵ Я працював (працювала) відмінно, на повну силу своїх можливостей, почувався (почувалася) впевнено і спокійно.
✵ Я працював (працювала) добре, але не в повну силу, відчував (відчувала) невпевненість.
✵ Найактивнішими на уроці були...
Перша публікація: 01/01/2018
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.