Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО
УРОК 94. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА І ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНОЮ, ПОРІВНЯННЯ ЧАСТИН
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: провести роботу над помилками, допущеними у контрольній роботі; вчити учнів позначати і порівнювати частини; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: закріпити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (Харківщини);
громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: дроби, частина цілого числа, ціле число.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Звучить музика-релакс.
— Діти, уявіть, що настало літо, розцвіло безліч квітів на лузі, у лісі, в квітнику. Вони такі гарні, яскраві, різнобарвні!
Сонечко ще не зійшло, квіточки сплять. Оченята у них заплющені, дихають глибоко, рівно, спокійно.
Але ось: «Дзинь»,— визирнув перший промінчик сонечка.
Квіточки розплющили спочатку одне око, потім — друге, подивилися вниз, вліво, вправо, вгору. Замружилися від яскравого сонечка.
Розплющили очі широко і посміхнулися.
Як раді квіточки сонечку!
Задзвеніли дзвіночки: «Дінь-дінь-дінь».
Їм відповіли ромашки: «Тік-так, тік-так»... Почали квіточки вмиватися росою: щічки, вічка, плічка, спинку.
Ось які чисті і свіжі!
Подивилися один на одного і всі разом сказали: «Здрастуй, день!».
2. Мотиваційна хвилинка
— Найцікавіші пам’ятки Харківської області мало відомі більшості українців.
Слобожанщина — дивовижний край! Треба тільки вміти побачити незвичайне у звичному, розгледіти красу в кожному куточку природи.
— Чи все ми пам’ятаємо про них?
3. Актуалізація опорних знань
1) Аналіз контрольної роботи.
✵ Оголошення результатів виконання роботи.
✵ Колективна робота над типовими помилками.
✵ Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
а) Гра «Математична естафета» (з використанням прийому «Тихе опитування»).
Хід гри
Учитель заздалегідь на трьох аркушах записує приклади. Об’єднує клас у три команди (три ряди). За сигналом учителя учні розв’язують приклади.
Виграє команда, яка швидше розв’яже всі завдання.

б) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
Записати числа у порядку зростання.
Варіант 2
Записати числа у порядку спадання,
в) Розумова хвилинка.
Числові ребуси
Завдання: підставити замість букв цифри (однаковим буквам відповідають однакові цифри), розшифрувати ребуси й скласти приклади.

Відповідь. 8937 + 1937 = 10 874.
РАК[ ]РАК = БАБАК
Відповідь. 201 ∙ 201 = 40 401.
КІТ[ ]КІТ = МАРКІЗ
Відповідь. 403 ∙ 403 = 162 409.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Практична робота з геометричним матеріалом — №751; 752 (с. 122)
— Запропонуйте, як можна поділити цілий круг на дві частини?
— Спробуйте спочатку це на паперових хлібинах, які лежать у вас на партах. (Діти пробують, учитель може їх спровокувати неправильним згинанням, викликає учня показати ділення.)
— На скільки частин розділили цілий круг? (На дві)
— Скільки таких частин може дістатися кожному? (Половина)
— Як інакше можна назвати кожну таку частину? (Одна з двох; одна друга)
— У математиці це називають так: одна друга.
— У побуті користуються словом половина або префіксом пів: півкілограма (1/2 кг); півлітра (1/2 л).
— Знайдіть 1/2 від чисел 8; 100; 1 кг (№ 751, с. 122).
— Запишіть усі частини від найбільшої до найменшої (№ 752, с. 122).
Відповідь: 1/2; 1/3; 1/4; 1/16.
— Розгляньте задачі на знаходження частини числа і числа за його частиною — № 753, с. 122-123 (з використанням прийому «Коментування»).
— Складіть дві подібні задачі.
— Яка тема уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)
— А для чого потрібно вміти знаходити частини числа і числа за його частиною, порівнювати частини?
— Де в житті нам знадобляться ці знання?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 123-124).
а) Самостійне виконання завдання № 755 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Розв’язання:
3 ∙ 3 = 9 (см)
Відповідь: 9 см — довжина шуканого відрізка.
б) Обчислення прикладів № 756 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
— Знайдіть значення виразів, якщо а = 43.
Відповідь:

2) Фізкультхвилинка.
3) Робота над задачею № 757 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Які компоненти відомі?
— Про що задача?
Розв’язання:
1) 240 : 4 = 60 (кв.) — у цирк;
2) 420 : 6 = 70 (кв.) — у театр.
3) 60 + 70 = 130 (кв.) — усього.
Відповідь: 130 квитків віддали учням початкових класів.
Коментування дітей (корекція вчителя).
4) Робота в «Географічно-літературній» студії.
а) Гра «Доповни твір» (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
МІЙ КРАЙ
Чим славиться наш край, так це своєю природою.
Вона (єдина і неповторна) у всьому світі. Тільки у нас ростуть (могутні) дуби і (ніжні) берізки, (густі) ялини й (широколисті) клени. (Яскраві) квіти, (духмяні) трави, (розкішні) галявини і (столітні) ліси — все це (неоціненний) дар матінки-землі, яка так щедро обдарувала наш край.
Нашим завданням залишається тільки берегти цю розкіш,
б) Гра «7 чудес Слобожанщини».
Чудеса Слобожанщини |
Інформація про неповторність природи |
Інформація про тварин, птахів, рослин |
Парк «Дворічанський» |
||
Солоне озеро |
||
Кицівська пустеля |
||
Семиозер’я |
||
Гомільшанські ліси |
||
Великобурлуцький степ |
||
Парк «Слобожанський» |
в) Гімнастика для очей «Неповторність природи Харківщини».
Учні обирають сюжет малюнка на власний розсуд.
— Природа рідного краю вимагає дбайливого до неї ставлення, вона вселяє в нас сили, спонукає до чогось нового і незвіданого. Вона велична і прекрасна настільки, наскільки це можливо.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 124, № 758; 759.
2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)
✵ Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?
✵ Де можна використати отримані на уроці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?
Перша публікація: 01/01/2018
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.