Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік

НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ

Урок 126. ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗА ГОДИННИКОМ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ. ЗАДАЧІ НА ЧАС. РОЗПІЗНАВАННЯ ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР

Мета: закріпити вміння визначати час за годинником; вчити учнів додавати і віднімати одиниці вимірювання часу; формувати вміння розв'язувати задачі на час, розпізнавати геометричні фігури; розвивати логічне мислення, просторову уяву; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Відгадай число»

— Якщо відняти від задуманого числа 6, то залишиться 11. Яке число задумали? (17)

— Якщо 19 зменшити на задумане число, то вийде 12. Яке число задумане? (7)

— Я задумала число, відняла його від 19 і отримала 9. Яке число я задумала? (10)

2. Розв'язування прикладів з «віконцями»

— Як називаються числа при відніманні? (Зменшуване, від’ємник, різниця)

— Прочитайте приклади різними способами.

Висновок: якщо від суми відняти один з доданків, дістанемо інший доданок; якщо до різниці додати від’ємник, дістанемо зменшуване. Як знайти від’ємник?

3. Хвилинка каліграфії

Повторення написання цифр: 3; 6; 9.

— Випишіть двоцифрові числа, починаючи з найменшого.

79; 7; 17; 91; 70; 9; 97; 99; 19; 71; 90; 77.

— Зменшіть ці числа на 2 і запишіть.

Взаємоперевірка.

4. Гра «Розв'яжи та обери»

— Випишіть приклади, значення яких дорівнює 58.

45 + 13 90 - (60 - 40) 57 + 10 + 1

26 + 31 60 - 20 + 18 77 - 10 + 21

ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Робота за підручником (с. 133)

Завдання 1

— Розгляньте годинники. Визначте час на кожному годиннику. Який час показуватиме кожний годинник через 10 хв?

Завдання 2

— Визначте частину доби за зразком: 1 год — ніч, 19 год — вечір.

Завдання 3

— Скільки часу гостювала у бабусі Софійка? Скільки днів провела Софійка у бабусі? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?

Завдання 4

— О котрій годині електричка відправилася з Одеси? Скільки вона рухалася? Визначте час прибуття електрички до села Петрівка.

Завдання 5

— Виконайте додавання і віднімання одиниць вимірювання часу.

Завдання 6

— Скільки днів живе бджола? Скільки днів живе метелик шовкопряд? На скільки довше живе бджола, ніж метелик шовкопряд? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?

Завдання 7

— Скільки часу їхали в одному автобусі Андрій, Миколка та Гліб? Скільки часу був у дорозі кожен хлопчик?

Завдання 8

— Чи може іти дощ 2 дні підряд? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?

Завдання 9

— Розгляньте малюнок. Які геометричні фігури ви бачите? Скільки чотирикутників заховалося на малюнку? (6)

Фізкультхвилинка

2. Розв'язування задачі

У Тетянки було 7 значків. Вона подарувала подрузі 2 значки. Скільки значків залишилося у Тетянки?

— Складіть і розв’яжіть обернену задачу.

Короткий запис і креслення до задачі учитель під час бесіди з дітьми виконує на дошці.

Було — 7 знач.

Подарувала — ?

Залишилося — 5 знач.

— Обведіть у зошиті стільки клітин, скільки значків було у Тетянки.

— Що ще відомо в задачі?

— Зафарбуйте стільки клітин, скільки значків залишилося у Тетянки.

— Скільки незафарбованих клітинок?

— Отже, скільки значків Тетянка подарувала подрузі?

— Яку дію треба виконати, щоб дізнатися, скільки значків Тетянка подарувала подрузі?

— Прочитайте розв’язання. Скажіть відповідь.

— Складіть і розв’яжіть іншу обернену задачу до поданої.

3. Розв'язування прикладів

1 варіант

36 + 20 + 2 55 + 4 + 30 76 + 10 - 3

36 - 20 - 5 55 - 4 + 30 78 - 10 - 20

2 варіант

36 + 20 - 5 52 + 7 - 30 76 - 10 + 3

36 - 20 - 2 59 - 6 - 30 73 + 10 + 2

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чи сподобалося вам розв’язувати задачі на час?

— Чому час слід берегти?