Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 90. ЗАПИСУВАННЯ ЧИСЕЛ ПІД ДИКТОВКУ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 12 + 1; 13 - 1. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ І ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів уміння записувати числа під диктовку, виконувати додавання і віднімання виду 12 + 1; 13 - 1 на основі знань про попереднє й наступне число, порівнювати числа й одиниці вимірювання довжини, розв'язувати задачі; розвивати увагу, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба. Робота з числовим віялом
✵ Чому дорівнює різниця в прикладах: 10 - 3; 7 - 5; 9 - 6?
✵ Чому дорівнює сума в прикладах: 4 + 6; 2 + 8; 4 + 4?
✵ Із прикладу на додавання складіть два приклади на віднімання.
2 + 8 = 10
✵ Скільки сантиметрів в 1 дм 4 см; 1 дм 7 см; 2 дм?
✵ Збільшіть на 1 числа: 0; 1; 9.
✵ Зменшіть на 1 числа: 1; 8; 10.
2. Гра «Назви пропущені числа»
![]()
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовча робота
На дошці записані приклади.
1 + 1 2 + 1 3 + 1 4 + 1 5 + 1
6 + 1 7 + 1 8 + 1 9 + 1
— Прочитайте тільки відповідь. Що ви одержали? (Послідовний ряд чисел від 2 до 10)
— Як він утворювався? (Додавали до числа 1.)
— Тоді, що означає додати до числа? (Одержати наступне число.)
2. Пояснення нового матеріалу
— Продовжимо додавати по 1, починаючи з 10 і до 20.
— Які числа одержали? (Наступні)
— А тепер будемо віднімати по 1, починаючи з 20.
— Які числа одержали? (Попередні)
3. Робота за підручником (с. 97)
Завдання 1
Математичний диктант
✵ Назвіть число, наступне до числа: 17; 19; 10; 15.
✵ Назвіть число, що передує числу: 16; 17; 12; 20; 6.
✵ Запишіть числа від 10 до 20.
✵ Запишіть числа від 20 до 10.
Завдання 2
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (12 + 1; 14 - 1.14 + 1; 16 - 1)
— Решту прикладів прочитайте так, щоб відповіді звучали у порядку спадання. (19 + 1; 18 + 1; 17 + 1; 15 + 1; 13 - 1; 11 - 1)
— Прочитайте суми. Прочитайте різниці.
Завдання 3
— Знайдіть суму і різницю чисел 10 і 1. Запишіть відповідні рівності.
Завдання 4
— Розв’яжіть чарівні «ланцюжки».
— Прочитайте вирази так, щоб відповіді були у порядку зростання. (14 - 1 + 1 - 1; 11 + 1 + 1 + 1; 15 + 1 + 1 - 1; 18 - 1 - 1 + 1)
Завдання 5
— Порівняйте за зразком.
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «більше».
— Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше».
Завдання 6
— Скільки літрів узвару в каструлі? Скільки узвару в глечику? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 7
— Скільки льодяників лежало в цукерниці? Скільки льодяників поклали в цукерницю? Скільки льодяників стало? Скільки льодяників було в цукерниці спочатку? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 8
— Скільки горішків було у Захарка? Скільки горішків було у Тарасика? Скільки горішків віддав Захарко Тарасику? (2)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна вправа
— До якого числа необхідно додати 1, щоб одержати 13; 16; 20?
— Від якого числа треба відняти 1, щоб одержати 10; 14; 12?
2. Робота над текстовою задачею
Було — 9 пиріжків З’їли — 7 пиріжків Залишилося — ?
— Яку дію використали для розв’язання задачі? (Віднімання)
9 - 7 = 2 (п.)
3. Логічна задача
Марійка має дві ляльки, три яблуки, одну шоколадку, два апельсини, п’ять персиків і один велосипед. Скільки фруктів має Марійка?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Наведіть приклади на додавання і віднімання одиниці у межах 20.
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.