Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 84. ЛІЧБА В МЕЖАХ 20. ДВОЦИФРОВІ ЧИСЛА. МНОЖИНА ОДНОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, МНОЖИНА ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. МНОЖИНА НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ І ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів навички лічби в межах 20; ознайомити з поняттями «двоцифрові числа», «множина одноцифрових чисел», «множина двоцифрових чисел», «множина натуральних чисел»; розвивати вміння розв'язувати і порівнювати задачі; виховувати акуратність, працьовитість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
✵ Полічіть від 11 до 20, від 20 до 7.
✵ Назвіть «сусідів» числа 15.
✵ Назвіть число, попереднє числу 17.
✵ Назвіть число, наступне числу 15.
✵ Яке число утвориться, якщо 12 збільшити на 1?
2. Кругові приклади
8 + 2 - 3 7 - 5 + 6 8 - 6 + 7
9 - 5 + 1 5 + 1 + 0 6 - 5 + 7
3. Робота за індивідуальними картками
Картка № 1
а) 10 - 7 =

б) У Каті 5 ляльок, а в Олі — на 3 менше. Скільки ляльок в Олі?
Картка № 2
а) 10 - 2 =

б) У Мишка 7 машинок, а в Сергійка — на 2 машинки більше. Скільки машинок у Сергійка?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 91)
Завдання 1
— Розгляньте ряд чисел. Назвіть пропущені числа. Запишіть усі числа.
— Ці числа записані за допомогою двох цифр. Їх називають двоцифровими. Наведіть свої приклади.
Завдання 2
— Прочитайте ряди чисел. У кожному ряді назвіть двоцифрові числа й одноцифрові числа.
— Запишіть числа, більші на 1; менші на 1.
Завдання 3
— Розгляньте ряд чисел. Назвіть множину одноцифрових чисел; множину двоцифрових чисел; множину натуральних чисел. Запишіть ці множини.
— Скільки елементів містить кожна множина?
Завдання 4
— Порівняйте вираз і число. Прочитайте рівності.
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «більше».
— Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше».
Завдання 5
— Складіть першу задачу. Скільки було нарцисів? Скільки було тюльпанів? Яке запитання задачі? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Прочитайте другу задачу. Скільки було нарцисів? Скільки було тюльпанів? Яке запитання задачі? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Порівняйте задачі. Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Завдання 6
— Хто з білочок назбирав грибочків найбільше, а хто — найменше? Що відомо про першу білочку? про другу? про третю?
Завдання 7
— Скільки було лелек у зграї?
— Скільки кілометрів пролетіла зграя лелек?
— Скільки кілометрів пролетів 1 лелека?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з геометричним матеріалом
— Накресліть відрізок завдовжки 10 см.
— Другий відрізок — на 2 см довший від першого.
— Чому дорівнює довжина другого відрізка? (12 см)
— Як дізналися? Чому використовували дію додавання?
12 см — це 1 дм 2 см.
— Накреслимо цей відрізок у зошиті і підпишемо його довжину: 1 дм 2 см.
2. Додавання і віднімання числа частинами
5 + 4 7 - 4
— Як інакше можна додати і відняти число 4 частинами?
5 + 3 + 1 = 9 7 - 1 - 3 = 3
5 + 1 + 3 = 9 7 - 3 - 1 = 3
3. Самостійна робота

4. Логічна задача
Стоїть у полі дуб. На дубі — три гілки. На кожній гілці — по три яблука. Скільки всього яблук?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Повторення прямої і зворотної лічби у межах 20.
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.