Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 83. ДЕЦИМЕТР. ВИМІРЮВАННЯ І ЗАПИСУВАННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ ЗАДАНОЇ ДОВЖИНИ
Мета: ознайомити учнів з новою одиницею вимірювання — дециметром; розвивати вміння вимірювати і записувати довжини відрізків, будувати відрізки заданої довжини; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
7 + 3 =
6 - 4 =
8 + 0 =
10 - 5 =
2. Математичний диктант
✵ Запишіть числа, що стоять між числами 8 і 11.
✵ 9 зменшіть на 3.
✵ Запишіть «сусідів» числа 8.
✵ Перший доданок 6, другий — 4. Чому дорівнює сума?
✵ На скільки 17 більше 10?
Взаємоперевірка робіт. (9; 10; 6; 7; 9; 10; 7)
3. Розв'язування прикладів
1 варіант
2 варіант
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Бесіда
— Чим вимірюють масу?
— Чим вимірюють місткість?
— Чим вимірюють довжину відрізка?
— Сьогодні ви ознайомитеся з новою, більшою одиницею вимірювання довжини.
2. Робота в парах
— У вас на столі — дві смужки різної довжини: коротка (см) і довга (дм). Ви працюватимете в парах. Один накладає мірку, інший відзначає межу пальцем.
— Виміряйте довжину своєї парти.
— Хто з вас вибрав маленьку мірку?
— Якою міркою тут зручніше користуватися? (Більшого розміру)
— Чому?
— Тепер дізнаємось, скільки маленьких мірок вміщується у великій. (10)
— Візьміть лінійку і виміряйте велику і маленьку мірки.
— Отже, яка довжина великої мірки? (10 см)
— Ми одержали нову, більшу одиницю вимірювання довжини. Її називають дециметр (від латинського слова decem — десять).
— Скільки сантиметрів містить одна нова мірка?
— Який зв’язок бачите? Що спільного? (Десяток — більша одиниця обчислення, а дециметр — більша одиниця довжини.)
3. Робота за підручником (с. 90)
— Яка довжина кроку в хлопчика Крока? Яка довжина смужки, яку він вимірює?
10 см — це 1 дм.
Завдання 1
— Виміряйте на малюнку відстань від футболіста до м’яча. (7 см)
Завдання 2
— Скільки відрізків накреслено? Назвіть їх.
— Виміряйте довжину відрізків. (AB = 5 см, CD = 8 см, KM = 12 см)
— Який з них найкоротший? Який — найдовший?
Завдання 3
— Накресліть відрізки завдовжки 11 см і 13 см. Скільки це дециметрів і сантиметрів?
Завдання 4
— Складіть із 7 паличок 2 однакових квадрати.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів. самостійна робота
2. Складання задач за схемами
— Чим схожі задачі?
— Чим вони відрізняються?
3. Гра «Хто швидше?»
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— З якою одиницею вимірювання ви сьогодні ознайомилися?
— Скільки сантиметрів в 1 дм?