Усі уроки інформатики 7 клас - 2016
ТЕМА 6. ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ
Урок 35. ПОВТОРЕННЯ ЗА ІІ СЕМЕСТР
Цілі:
- навчальна: повторення вивченого матеріалу за ІІ семестр; ознайомлення з табличним процесором LibreOfficeCalc;
- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічого мислення; розвиток вмінь та навичок роботи в табличному процесорі LibreOfficeCalc;
- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.
Тип уроку: урок-практикум.
Обладнання: навчальна презентація, підручник, зошит, додаткові матеріали.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда
— Сьогодні у нас з вами останній урок з інформатики. І сьогодні ми закінчуємо ознайомлення з табличним процесором LibreOfficeCalc. Тож не змарнуймо часу та почнімо опрацьовувати дані в середовищі двох табличних процесорів.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь з елементами демонстрації
Учитель демонструє середовище LibreOfficeCalc та виконує там основні дії. Учні одночасно разом із вчителем виконують відповідні дії.
Діаграма — це графічне зображення, у якому числові дані подано геометричними фігурами.
Діаграму можна розташувати на одному аркуші з даними, які використано для побудови діаграми. Таку діаграму називають впровадженою. Крім того, діаграму можна розташувати на окремому аркуші, який називають діаграмним аркушем. У разі зміни даних діаграму буде автоматично оновлено.
Стандартні типи діаграм у LibreOfficeCalc та їхнє призначення
✵ Гістограма — цей тип діаграми використовують, як усталено. Відображає ряди даних вертикальними смугами. Показує зміну даних за певний період часу та ілюструє співвідношення окремих значень даних.
✵ Лінійчаста — відображає ряди даних горизонтальними смугами, порівнюють окремі значення серії даних, не акцентуючи уваги на координатах часу.
✵ Кругова — відображає коло, розбите на сектори, може відображати лише один ряд даних, кількість секторів відповідає кількості категорій. Використовують для відображення частки кожного значення серії даних в їхній сумі.
✵ Область — підкреслює величину зміни протягом певного періоду часу, показуючи суму уведених даних. Відображає внесок окремих значень у загальну суму. Має різновиди: об'ємна і з накопиченням.
✵ Лінія — має вигляд дискретних точок або графіка. Використовують для відображення зміни даних у часі. Для побудови графіків використовують саме цей тип діаграми.
✵ Діаграма XY — відображає взаємозв'язок між числовими величинами в кількох рядах і подає ряди точок у координатах ху.
✵ Buble — різновид типу Діаграма XY. Розмір маркера вказує значення третьої змінної.
✵ Сітчаста — використовують для пошуку найкращого сполучення двох наборів даних.
✵ Біржова — дані розташовано у стовпчиках або рядках відповідного порядку. Використовують для відображення зміни курсу біржових цін. Має різновиди для вибору з трьох значень: найвищий курс, найнижчий курс і курс закриття.
✵ Стовпчик та лінія — відображає «підвищення» та «спадання» для сукупності даних.
Найчастіше використовують Гістограму, Лінійчасту й Кругову.
До типу діаграм Гістограма належать такі види:
✵ звичайна діаграма;
✵ діаграма з накопиченням;
✵ відсоткова діаграма з накопиченням;
✵ тривимірна діаграма у глибину.
Форми фігур Гістограм бувають різними, зокрема:
✵ блок;
✵ циліндр;
✵ конус;
✵ піраміда.
Гістограма — це стовпчикова діаграма, стовпці якої розташовані вертикально. Такі діаграми доцільно створювати тоді, коли потрібно порівняти значення кількох наборів даних, графічно зобразити відмінності значень одних наборів порівняно з іншими, показати зміни даних з плином часу.

У звичайній гістограмі (а) прямокутники, які є графічними зображеннями числових даних з різних наборів, розташовано поруч один з одним, а в гістограмі з накопиченням (б) — один на одному. Це дає змогу в гістограмі з накопиченням оцінити сумарні дані і внесок кожної складової в загальну суму. У відсотковій діаграмі з накопиченням (в) вертикальна вісь має шкалу у відсотках. Це дає змогу оцінити відсоткову частину даних у загальній сумі.
Кругові діаграми доцільно використовувати тоді, коли потрібно відобразити частини одного цілого, порівняти співвідношення частин і частин цілого.

Кругові діаграми дають змогу відобразити тільки один ряд даних, вони не можуть бути побудовані, якщо дані містять від'ємні числа.
Об'єкти діаграми та їхні властивості
1. Область діаграми — стиль межі, її колір, колір та вид заливки, формат написів та інші.
2. Область побудови — стиль межі, її колір, колір та вид заливки, наявність сітки та інші.
3. Назва діаграми, назва осей — стиль межі, її колір, колір та вид заливки, текст, формат шрифту, вирівнювання та інші.
4. Ряд (даних) — кількість точок даних, їхні величини, розташування тощо.
5. Точка — геометрична фігура, її розміри, стиль межі, її колір, колір та вид заливки, наявність підписів даних та інші.
6. Легенда — розташування, стиль межі, її колір, колір та вид заливки, формат шрифту написів та ін.
7. Осі — найменша й найбільша величини, ціна основних і додаткових поділок, колір і тип ліній, вирівнювання та інші.

Усі об'єкти діаграми розташовано в Області діаграми (1). Власне діаграму розташовано в Області побудови діаграми (2). Над областю побудови діаграми або безпосередньо в ній може бути розташовано Назву діаграми (3). Набір даних, які деяким чином пов'язані між собою, називають Рядом даних (4). Ці дані розташовано зазвичай в одному рядку або стовпці, а на діаграмі подано геометричними фігурами. Назви рядів і відповідні їм кольори можуть бути відображені у поясненні до діаграми, яке називають Легендою (6). Як усталено, назви рядів є назвами рядків (або стовпців) діапазону даних, на основі яких побудовано діаграму.
Плоскі діаграми, крім кругових та сітчастих, мають осі х та у. Вісь х називають Головною горизонтальною віссю (7). Її ще називають Віссю категорій. На ній позначають значення певної властивості даних. Вісь у називають Головною вертикальною віссю (7). Її ще називають Віссю значень.
Побудова діаграм
Для побудови діаграми потрібно виділити діапазон клітинок з даними, на основі яких будуватиметься діаграма. Виділений діапазон клітинок може бути як зв'язним, так і незв'язним. Бажано, щоб до нього увійшли підписи рядків і стовпців.

На панелі інструментів Стандарт натиснути кнопку
Майстер діаграм.
Під керівництвом Майстра діаграм виконують 4 кроки (можна пропустити один чи два кроки, натискаючи одразу на кнопку Далі). Щоб завершити (можна достроково) роботу Майстра діаграм і отримати діаграму, натискають на кнопку Готово.
Крок 1. Вибір типу діаграми.

Крок 2. Вибір діапазонів даних.

Крок 3. Налаштування діапазону даних для кожного ряду.

Крок 4. Встановлення параметрів діаграми (заголовка, легенди).

Отримуємо готову діаграму.

Редагування діаграм полягає у:
✵ зміні способу форматування ряду даних: з даних рядка або з даних стовпця;
✵ зміні діапазону клітинок, за даними в яких будують діаграму; S зміні типу, виду або макету діаграми;
✵ вставленні, переміщенні, видаленні або заміні назв діаграми і осей, легенди, підписів даних та ін.;
✵ заміні відображення осей і ліній сітки;
✵ редагуванні окремих об'єктів діаграми тощо.
Побудовану діаграму можна редагувати, викликавши контекстне меню її складових та вибравши відповідний пункт.
Форматування діаграми
Для того щоб змінити форматування будь-якого елемента діаграми, необхідно на ньому викликати контекстне меню та вибрати відповідний пункт.

Вибрати Формат області діаграми... для того, щоб викликати вікно діалогу Область діаграми з такими закладками:
✵ Обрамлення;
✵ Область;
✵ Прозорість.

Вибрати Формат клітинки для того, щоб викликати вікно діалогу Область побудови діаграми з такими закладками:
✵ Обрамлення;
✵ Область;
✵ Прозорість.

Вибрати Формат заголовка для того, щоб викликати вікно діалогу Головний заголовок з такими закладками:
✵ Обрамлення;
✵ Область;
✵ Прозорість.
✵ Шрифт;
✵ Ефекти шрифту;
✵ Вирівнювання.

Вибрати Формат рядів даних для того, щоб викликати вікно діалогу Ряд даних з такими закладками:
✵ Параметри;
✵ Розмітка;
✵ Область.
✵ Прозорість;
✵ Обрамлення.

Вибрати Формат легенди для того, щоб викликати вікно діалогу Легенда з такими закладками:
✵ Обрамлення;
✵ Область;
✵ Прозорість.
✵ Шрифт;
✵ Ефекти шрифту;
✵ Позиція.

Вибрати Формат осі для того, щоб викликати вікно діалогу Вісь Х чи Вісь У з такими закладками:
✵ Масштаб;
✵ Позиціювання;
✵ Лінія;
✵ Підпис;
✵ Числа;
✵ Шрифт;
✵ Ефекти шрифту.

Вибрати Тип діаграми для того, щоб змінити тип діаграми.

V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота за комп'ютером
Учитель роздає учням завдання для практичної частини уроку, які діти виконують за комп'ютером.
Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Учні створюють діаграму за підготовленими вдома даними.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Метод «Недописана теза»
Учитель пропонує учням дописати речення.
✵ Мені вдалося...
✵ Мені сподобалося.
✵ Мені не вдалося ...
✵ Мені не сподобалося ...
✵ Я сумніваюся ...
✵ Я змінив би ...
✵ Мені було на уроці ...
За підсумками вчитель може виставляти оцінки учням.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.