Усі уроки інформатики 7 клас - 2016
ТЕМА 3. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ І РОЗГАЛУЖЕННЯМ
Урок 13. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5 «СКЛАДАННЯ ТА ВИКОНАННЯ АЛГОРИТМІВ ІЗ ПОВТОРЕННЯМ І РОЗГАЛУЖЕННЯМ У ВИЗНАЧЕНОМУ НАВЧАЛЬНОМУ СЕРЕДОВИЩІ»
Цілі:
- навчальна: продовження формування навичок створювати алгоритми з повторенням і розгалуженням;
- розвивальна: розвиток логічного й алгоритмічного мислення; продовжувати розвиток навичок та вмінь створювати та виконувати алгоритми з повторенням і розгалуженням;
- виховна: виховання інформаційної культури учнів, дбайливого ставлення до шкільної комп'ютерної техніки.
Тип уроку: формування та вдосконалення практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, зошит, завдання практичної роботи.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання з учнями. Перевірка присутності учнів на уроці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Вхідне оцінювання (перевірка теоретичної підготовки)
Учитель роздає учням завдання, які вони виконують протягом 20 хв, потім вчитель виставляє оцінки за завдання (у межах 12 балів).
Варіант 1
Кожну правильну відповідь оцінюють в 2,4 бала, частково правильну — 1,2 бала, неправильну — 0 балів.
1. Який фрагмент алгоритму називається лінійним?
2. Чим характеризується розгалуження як фрагмент алгоритму?
3. Чим відрізняється розгалуження від циклу?
4. Що таке розгалуження в алгоритмі?
5. Як організувати повторення в Скретч?
Варіант 2
Кожну правильну відповідь оцінюють в 2,4 бала, частково правильну — 1,2 бала, неправильну — 0 балів.
1. Чим відрізняється лінійний фрагмент алгоритму від циклу?
2. Які два види розгалуження використовують в алгоритмах? Як виконується кожний із них?
3. Що таке повторення в алгоритмі?
4. Коли в середовищі Скретч під час складання алгоритмів використовують числові величини?
5. Як організувати розгалуження в Скретч?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Розповідь учителя
— Сьогодні на уроці ми закріпимо набуті на попередніх уроках навички створення алгоритмів із повторенням та розгалуженням.
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Практична робота № 5 «Складання та виконання алгоритмів із повторенням і розгалуженням у визначеному навчальному середовищі»
Учитель роздає учням завдання для практичної роботи. Учні в зошитах фіксують назву практичної роботи та її основну мету.
Мета: закріплення набутих навичок та вмінь створювати та виконувати алгоритми з повторенням та розгалуженням.
✵ Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйте правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
— У зошиті запишіть тему і мету практичної роботи.
За наявності розробок практичних робіт на індивідуальних аркушах для кожного учня записувати в зошит не потрібно.
Завдання 1. Створити проект, у якому було б реалізовано роз'язування такої задачі. Пес вирішив з'ясувати, чи знаєте ви таблицю множення. Для цього він кілька разів (наприклад, 5) подасть приклади на множення чисел від 1 до 10 і перевірятиме вашу відповідь.
Вказівки до роботи
1. У проекті потрібно використати дві змінні a та b, яким випадковим чином потрібно надавати величини.
![]()
Має бути запит щодо результату множення чисел.
![]()
2. Після отримання відповіді потрібно перевірити відповідь на істинність (правильність). Для цього нам знадобиться конструкція Якщо — інакше. Саме тут потрібно прописати варіанти подальшого розвитку подій залежно від правильності відповіді.

Скрипт

3. Запускаємо проект на виконання, натиснувши на зелений прапорець у правому верхньому куті програмного вікна.
Подумайте!
1. Що необхідно змінити, аби значення змінних а та b з'являлись не у віконцях програми, а безпосередньо в запитанні?

2. Як змінити скрипт, щоб у ньому не раз відбувалась перевірка підрахунку кількості правильних відповідей?
Завдання 2 («Рисування»). Для спрайту Рудий кіт нарисувати квадрат із довжиною сторін 150 (кроків), використавши вказівки керування, руху й рисування та повторення.
Завдання 3. («Орнамент»). Скласти програму для створення орнаменту з довжиною відрізків 20.
Вказівки до виконання
1. Визначити елемент рисунка, що повторюється, та вибрати вказівки для його створення. Перевірити виконання програми.
2. Скласти програму для такого рисунка й долучити вказівку початку програми, вказівку переміщення Спрайта у початкове положення — точку сцени (-230;0), очищення сцени, вказівки групи Олівець.
3. Скласти цикл з лічильником: в середину вказівки Повторювати 10 вставити послідовність вказівок для створення елемента.
4. Додати цикл у програму.
5. Перевірити програму.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
За підсумками уроку вчитель виставляє оцінки за практичну роботу.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відповідний матеріал підручника.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.