Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 27. ЩОБ НЕ ЗАБЛУКАТИ... ЯК УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕЧНИХ СИТУАЦІЙ НА ПРИРОДІ
Мета: ознайомити учнів з правилами поведінки під час грози в лісі, в степу; навчати уникати зустрічі з дикими тваринами; розповісти, як діяти, якщо загубився чи заблукав; розвивати навички правильної поведінки; виховувати впевненість та силу волі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
— Який одяг і взуття слід обирати для прогулянок?
— Розкажіть, як ви одягаєтеся на прогулянку на природу влітку, взимку.
— У які ігри на природі ви любите грати?
— Ви вже знаєте, як безпечно поводитись у різних життєвих ситуаціях, до кого можна звернутися по допомогу. А от якщо поблизу нікого немає — людина залишається наодинці? Як діяти? Які небезпеки можуть загрожувати на природі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як діяти під час грози в лісі, в степу, а також,— у випадках, якщо загубився, заблукав у лісі, горах, степу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 115-119)
— Розгляньте фотографію на с. 115. Чому не можна вирушати на природу самому, без дорослих — батьків, учителів?
— Розгляньте малюнок на с. 116. Як слід поводитися, щоб не заблукати?
— Що слід робити, якщо ви загубили-таки дорогу, відстали від дорослих?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розповідь учителя
— Що може трапитися на відпочинку
Прогулянку на природі можуть зіпсувати погана погода, зустріч зі зловмисниками чи дикими звірами, інші несподіванки. Небезпечна ситуація може статися будь з ким і будь-якої миті. Тому дітям вашого віку не можна ходити далеко без дорослих.
— Пригадайте свій найменш удалий відпочинок на природі. Розкажіть, що його зіпсувало.
— Назвіть неприємності, які підстерігають на відпочинку.
— Які ще небезпечні ситуації можуть трапитися?
2. Руханка
— Утворіть коло, оберіть ведучого і пограйте в гру «Безпечно — небезпечно» . Ведучий називає певну дію (користуватися мобільним телефоном, ховатися у низинці...) та запитує будь-кого, чи безпечно це робити під час грози. Той, хто припустився помилки, стає ведучим.
Запам’ятайте! Блискавка влучає у найвищу точку на місцевості.
3. Продовження роботи за підручником (с б)
— Розгляньте малюнки на с. 118-119. Як поводитися, якщо гроза застала тебе в лісі?
— Як поводитися, якщо гроза застала тебе на відкритій місцевості, наприклад, у степу?
— Як поводитися, якщо гроза застала тебе у горах?
— Чого не можна робити під час грози?
— Яких диких тварин можна зустріти у лісі?
— Розгляньте малюнки на с. 120. Як поводитися, якщо натрапив на дику тварину?
4. Робота над загадками
✵ Навпіл небо розтинає,
У цей час іде гроза.
Діток гуркотом лякає.
Жалить землю, як оса. (Гроза)
✵ Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі навкруги —
Скрізь у мене вороги. (Заєць)
✵ Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є,— жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно,... (вовк).
5. Гра «Так чи ні?»
✵ Збираючись на прогулянку до лісу, із собою потрібно взяти ліхтарик, аптечку, сірники, воду, їжу. (Так)
✵ 3 продуктів треба взяти консервовані овочі, варення у скляних банках. (Ні)
✵ Зустрічей з хижими звірами краще уникати. (Так)
✵ Під час грози краще захиститися парасолькою. (Ні)
✵ Хороша схованка під час грози — високе дерево. (Ні)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Інтерв'ю»
— Що робитимеш, коли заблукаєш у лісі, горах чи степу?
— Чого не робитимеш?
— Які поради запам’ятав?
— Що було новим і незвичним?
— Розкажи, як слід поводитися під час грози. Чого робити не можна?
— Як не натрапити на диких тварин?
— Що треба робити, натрапивши на дику тварину?