Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ'Я
Урок 28. ХАРАКТЕР ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВИЗНАЧЕННЯ ПОЗИТИВНИХ І НЕГАТИВНИХ РИС ХАРАКТЕРУ КАЗКОВИХ ГЕРОЇВ
Мета: сформувати уявлення учнів про якості особистості; навчати школярів розпізнавати позитивні і негативні риси характеру, визначати риси характеру літературних персонажів; виховувати бажання вдосконалювати позитивні риси характеру і стримувати негативні.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Придивіться одне до одного. Які ви всі різні! Кожен із вас відрізняється зростом, рисами обличчя, кольором шкіри, очей. Та є між вами ще одна відмінність — де настрій.
З’ясуймо, з яким настроєм ви прийшли на сьогоднішній урок.
У кожного з вас на парті знаходяться картки, на яких зображено контури людського обличчя. Домалюйте, будь ласка, контур рота, який відповідає теперішньому вашому настрою: хороший настрій; нормальний настрій; поганий настрій.
— А тепер покажіть ці обличчя мені.
— Як бачимо, хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний настрій. Чому один з вас байдужий, другий — стривожений, а третій — спокійний?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ми починаємо вивчати новий розділ «Здоровий дух». У ньому ви дізнаєтесь про характер людини, самооцінку характеру, про уяву і здоров’я, про те, як навчитись учитися та відпочивати. Тема нашого уроку — «Характер людини».
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 121-122)
— Що таке характер, натура, вдача людини?
— Які бувають риси характеру?
— Розгляньте малюнок на с. 121. Наведіть приклади позитивних рис характеру.
— Наведіть приклади негативних рис характеру.
— З чого можна зробити висновок про характер людини?
— Що дає знання характеру людини?
— Що дає знання свого характеру?
— Розгляньте фотографії на с. 122. Доведіть, що характер позначається на здоров’ї самої людини та її оточення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 122-123)
1) Читання вірша І. Сварника «Найкраща риса».
— Назвіть героїв вірша І. Сварника «Найкраща риса».
— Про які людські риси говорили рослини? Перелічи ці риси.
— Яку думку висловила людина? Чи можна з нею погодитися?
— Про які риси характеру ви дізналися? Це позитивні чи негативні риси характеру?
2) Розгадування ребуса.
Характер.
3) Робота в парах.
Учні по черзі називають позитивні риси характеру сусіда по парті. Учитель пропонує скористатися таблицею «Риси характеру» (додаток).
Риси характеру
Позитивні |
Негативні |
акуратний |
байдужий |
вдумливий |
безтурботливий |
ввічливий |
боягузливий |
відвертий |
брехливий |
відповідальний |
вередливий |
дисциплінований |
грубий |
добрий |
егоїстичний |
доброзичливий |
жадібний |
довірливий |
заздрісний |
дотримується слова |
замкнутий |
життєрадісний |
злий |
ініціативний, завзятий |
зневажливий до інших |
лагідний |
легковірний |
має почуття власної гідності |
лінивий |
мужній |
невитриманий |
надійний |
недоброзичливий |
наполегливий |
недовірливий |
поступливий |
нескромний |
прагне подолати труднощі |
нечуйний |
працелюбний |
нещирий |
приємний |
образливий (постійно зосереджується на собі та своїх переживаннях) |
принциповий |
|
розумний |
|
скромний |
причіпливий |
сміливий |
потайний |
сором’язливий |
розв’язний |
стриманий |
самовпевнений |
сумлінний |
скупий |
терплячий |
страх перед труднощами |
товариський |
схильний до кепкування та глузування |
турботливий |
|
цілеспрямований |
схильний до суперечок |
чесний |
хвалькуватий |
чуйний |
|
щирий |
4) Практична робота.
— Розгляньте малюнок на с. 121. До якої казки цей малюнок?
— Визначте позитивні та негативні риси характеру героїв казки «Котигорошко».
— Чого навчає ця казка?
— Які ще риси характеру ви знаєте?
— Пригадайте і назвіть героїв казок з позитивними і негативними рисами характеру. Запишіть їх на дошці та проаналізуйте, які риси характеру вам подобаються, а які — ні. Які з них завдають шкоди здоров’ю, а які,— навпаки, зміцнюють його.
Запам’ятайте! Характер людини впливає на здоров’я. Людина може змінити риси свого характеру.
2. Гра «Угадай, хто це»
— Сукупність видимих ознак людини (колір очей, волосся, зріст) — це її зовнішність. Якості, що виявляються у поведінці людини,— це її характер.
Пограйте в гру. Ведучий виходить з класу, а всі решта домовляються, кого з них він має вгадати. Повернувшись до класу, ведучий може поставити три запитання про зовнішність або риси характеру людини, а після цього назвати її ім’я. Наступним ведучим стає той, чиє ім’я вгадали.
Наприклад:
— Це хлопчик?
— Ні!
— В неї довге волосся?
— Так!
— Вона сміхотлива?
— Так!
— Це Іринка.
— Правильно!
Запам’ятайте! Характер людини виявляється у її поведінці.
3. Чому так говорять?
— Як ви розумієте вислів: «Очі — дзеркало душі людини»?
— Що мають на увазі, коли кажуть про когось: «Людина з великої літери»?
— Що, на вашу думку, означають слова «добрий характер», «лагідна вдача»?
Запам’ятайте! Внутрішня краса людини важливіша за зовнішню.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Що таке характер?
— Які риси характеру притаманні і дівчаткам, і хлопчикам?
— Які риси маминого характеру вам подобаються? А татового?