Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 14. ЩО ТАКЕ ТОЛЕРАНТНІСТЬ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ОБГОВОРЕННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ ПРО ТОЛЕРАНТНІСТЬ
Мета: підвищити рівень обізнаності молодших школярів з питань толерантності та моральності; пояснити, що всі люди різні, що відмінності роблять їх унікальними і цікавими для інших; виховувати толерантне і позитивне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров'ям.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Розкажіть про свої обов’язки в сім’ї. Чи завжди ви їх виконуєте? Хто вам допомагає?
— Чим ваші обов’язки відрізняються від обов’язків батьків? дідуся? бабусі? Які обов’язки у вас спільні?
Робота в парах
— Складіть розповідь за малюнком «Допомога в сім’ї» (с. 58).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке толерантність.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мозковий штурм «Толерантність — це...»
Толерантність (від лат. tolerantia) — терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її достоїнствами і недоліками.
2. Робота за підручником (с. 59-60)
— Доведіть, що всі люди різні. Чим вони відрізняються?
— Що таке толерантність?
— Розгляньте малюнки на с. 59 унизу. Як слід ставитися до людей, які мають проблеми зі здоров’ям?
— Сформулюйте «золоте правило» спілкування.
— Що потрібно робити, щоб виховати в собі толерантність?
— Коли відзначають Міжнародний день толерантності?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання казки «Чия їжа смачніша»
ЧИЯ ЇЖА СМАЧНІША
Жили в лісі різні звірі. Якось зібралися вони на березі Нілу і засперечалися, чия їжа найсмачніша.
— Найсмачніше у світі — це м’ясо,— сказав Лев.
— Ні, соковите листя,— не погодився Жираф.
— Найсмачніші — банани! — встряла Мавпа.
— Найкраща їжа — зелена трава,— сказав Віл.
І так вони довго сперечалися, мало не побилися!
— Як ви вважаєте, хто з них має рацію?
— Чи існує у світі їжа, що смакує всім?
— Як можна уникнути суперечок?
2. Робота в групах
— На нашій планеті живуть люди різних національностей. Кожна нація має свою мову, звичаї, національні страви. Щоб уникнути конфліктів між народами, потрібно поважати ці відмінності, бути толерантним.
Толерантність означає вміння поважати і приймати різноманіття культур, здатність сприймати думки, поведінку і спосіб життя інших людей.
— Чи доводилося вам подорожувати світом, бувати в інших країнах? Розкажіть про це. Що вас найбільше здивувало?
— Чи знайомі ви з дітьми, які приїхали з інших країн? Чим вони схожі на вас і чим відрізняються?
— Улаштуйте свято народів світу. Об’єднайтесь у групи та оберіть країни, про які будете розповідати. Підготуйте повідомлення про обрані вами народи (їх одяг, страви, традиції).
Запам’ятайте! Бути толерантним — означає поважати відмінності, які існують між людьми.
3. Фронтальна бесіда
— Ми часто хочемо бути такими ж, як усі. Але не менш важливо почуватися особливим і неповторним.
По черзі назвіть те, що відрізняє вас від однокласників. Це може бути зовнішня ознака чи якесь особливе вміння.
— Як ви розумієте слова французького письменника Антуана де Сент Екзюпері: «Якщо я чимось не схожий на тебе, я цим зовсім не ображаю тебе, а навпаки — обдаровую»?
— Виріжте листочки з кольорового паперу. Напишіть на них ознаки толе рантності й прикріпіть їх на дереві толерантності.
Запам’ятайте! Бути толерантним — означає звертати увагу на те, що зближує, а не роз’єднує людей.
4. Практична робота
— Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (додаток).
ГОРБАТЕНЬКА ДІВЧИНКА
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
— Відчини двері й подивись, хто там стукає,— сказав учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, швидко відчинив двері.
До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку. Вона була горбатенька.
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ані подиву, ані насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивилися на незнайому дівчинку й лагідно всміхалися.
Учитель полегшено перевів дух.
— Цю дівчинку звуть Оля,— сказав директор.— Вона приїхала до нас здалеку. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за передніми партами, піднесли руки:
— Я...
Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит.
В. Сухомлинський
Обговоріть:
✵ Чим незнайомка відрізнялася від дітей?
✵ Як почувається людина, коли потрапляє туди, де вона «не така, як усі»?
✵ Що ми можемо зробити для такої людини?
5. Робота в парах
— Обговоріть, у яких випадках, на вашу думку, не можна бути толерантними.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Які проблеми виникають у людей з фізичними обмеженнями?
— Наведіть приклади спілкування з такими людьми.
— З якими труднощами вони щодня стикаються?
— Що таке толерантність?