Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 15. ТИ — СПІВРОЗМОВНИК. ПРАКТИЧНІ РОБОТИ. ЯК ЗРОБИТИ ПРИЄМНІСТЬ ІНШОМУ. ЯК ПОПРОСИТИ ПРО ПОСЛУГУ ЧИ ДОПОМОГУ
Мета: пояснити учням, чому вміння слухати є не менш важливим, ніж уміння говорити; розповісти про переваги впевненого і толерантного спілкування та недоліки пасивного й агресивного спілкування; навчати розпізнавати вербальні і невербальні ознаки активного слухання; виховувати толерантне ставлення до точки зору інших.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Що таке толерантність?
— Як слід ставитися до людей, які мають проблеми зі здоров’ям?
— Яку людину можна назвати толерантною?
— Поміркуйте, чим ви можете допомогти людям, які мають проблеми зі здоров’ям.
— Для чого людині потрібне спілкування? (Щоб обмінюватися новинами, допомагати одне одному, дружити, підтримувати, підбадьорювати тощо.)
— З якою людиною вам приємно спілкуватися? (Ввічливою, доброзичливою, привітною, вдячною, чемною, яка вміє слухати, не перебиває тощо — таку людину називають приємним співрозмовником.)
— Що треба вміти робити, щоб бути приємним співрозмовником? (Уважно слухати, тактовно висловлюватися, чемно попросити, не забувати дякувати людям, доброзичливо вітатися і прощатися, обов’язково вибачатися тощо.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроді ви дізнаєтеся, яким буває спілкування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 61-64)
— Що дає людині спілкування?
— Розгляньте малюнки на с. 61. Як потрібно слухати співрозмовника?
— Що свідчить про те, що людина уважно слухає (опишіть Ті вираз обличчя, положення тіла, міміку, жести...)?
— Як можна зрозуміти, що тебе не слухають?
— Про кого кажуть: «В одне вухо влітає, а в друге — вилітає»?
— Як підтвердити, що ти згоден з думкою мовця?
Запам’ятайте! Уміння слухати — найважливіше у спілкуванні.
— Розгляньте малюнки на с. 62 вгорі. Яку поведінку називають впевненою?
— Розгляньте малюнки на с. 62 внизу. Яку поведінку називають пасивною?
— Розгляньте малюнки на с. 63. Яку поведінку називають агресивною?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 63)
— Що ви дізналися про мову жестів?
2. Читання вірша Лесі Вознюк
НЕВИГАДАНА ІСТОРІЯ ПРО ПОЯВУ МОВИ
Колись первісні люди не знали ані слова,
не вміли пояснити: це — мамонт, то — корова.
Вони порозумітись старались між собою —
показували пальцем, кивали головою.
Якщо чужинці раптом з’являлися з-за лісу,
нахмурювали брови, хапалися за списа.
Стрічали друзів з миром, усміхнено, охоче,
і дивувались щиро, до неба звівши очі.
А потім, щоб онукам про все це розказати,
то вигадали мову і стали розмовляти.
— Утворіть коло і по черзі привітайтесь одне з одним за допомогою «мови жестів» (намагайтеся не повторюватися).
Запам’ятайте! Люди спілкуються словами і без слів. «Мова жестів» сприяє взаєморозумінню.
3. Читання вірша Ігоря Січовика «Невихований ведмідь»
НЕВИХОВАНИЙ ВЕДМІДЬ
В лісі жив Ведмідь-гультяй,
Знав єдине слово: «Дай!»
— Дайте меду і малини!
Дайте рибки і калини!
Дорікали звірі вслід:
— Ну й неввічливий ведмідь!
Чи тобі завчити важко
Чарівні слова: «Будь ласка!»
— Розкажіть, які чарівні слова ви знаєте і коли їх потрібно вживати.
4. Робота над прислів'ями
✵ Як ти до людей, так і люди до тебе.
✵ Щире вітання дорожче за частування.
✵ Від теплого слова і лід розтає.
✵ Слово — не горобець, випустиш — не впіймаєш.
✵ Ніщо не коштує так дешево і не цінується так дорого, як увічливість. Запам’ятайте! Ввічливість сприяє спілкуванню і добрим стосункам.
5. Практична робота
— Прочитайте пам’ятку, як правильно висловити прохання.
Як висловити прохання
✵ Приязно подивись на співрозмовника.
✵ Чемно привітайся.
✵ Поясни, чого ти хочеш.
✵ Увічливо попроси допомогти.
✵ Якщо тобі допомогли, щиро подякуй.
✵ Якщо відмовили, перепроси («Вибачте, що потурбував»).
6. Робота в парах
— Об’єднайтесь у пари. Нехай один із вас буде «ведмедем», а інший — «пасічником».
Розіграйте сценку, як ведмідь просить у пасічника скуштувати меду.
Потім поміняйтеся ролями і ще раз розіграйте сценку.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Поясніть, що означає для вас спілкування.
— Яку людину ви назвали би гарним слухачем?
— Назвіть слова, які не підходять для характеристики доброго спілкування.
— Як ви розумієте прислів’я: «Умій сказати, умій і змовчати»?