Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008
II частина
Ссавці. Клас Ссавці (7 год.)
Плацентарні ссавці. Ряди Парнокопитні, Непарнокопитій та Примати
Освітні цілі: ознайомити учнів з особливостями будови та різноманітністю копитних і приматів; показати пристосування цих тварин до середовища існування, їх значення в природі та житті людини; закріпити вміння працювати з підручником.
Основні поняття та терміни: копитні тварини, жуйні, нежуйні тварини, парно- і непарнокопитні тварини, примати, напівпримати, мавпи, широконосі та вузьконосі мавпи.
Обладнання: малюнки представників копитних тварин, приматів, картки «Червона книга», муляж — копито коня, роги ВРХ, діафільм «Примати».
Структура уроку, основний зміст і методи роботи
I. Актуалізація знань учнів про ряд Хижі. (Бесіда за запитаннями.)
— Які характерні ознаки представників ряду Хижі?
— Які родини об’єднує ряд Хижі?
— Назвати представників цих родин.
— Які відмінності у представників родини Вовчі і родини Котячі?
— Які особливості представників родин Куницеві і Ведмедеві?
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Пристосування копитних до умов існування. Різноманітність копитних тварин. (Розповідь учителя з використанням малюнків, елементами бесіди.)
Характерні ознаки:
— здатність до швидкого бігу;
— редукуються ключиці;
— зменшення кількості пальців;
— наявність копит.
2. Особливості будови та різноманітність представників ряду Парнокопитні. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням малюнків і складанням схеми.)
Жуйні парнокопитні характеризуються стрункими кінцівками, шлунок складається з чотирьох відділів: рубця, сітки, книжки, сичуга.
3. Особливості будови та різноманітність представників ряду Непарнокопитні. (Розповідь учителя з елементами бесіди, використанням малюнків.)
Характерні ознаки:
— великі тварини з непарною кількістю пальців на кінцівках;
— шлунок однокамерний;
— у перетравленні їжі допомагають симбіотичні бактерії, які знаходяться у відділі товстого кишечника.
4. Характерні особливості представників ряду Примати як найбільш високоорганізованих ссавців. (Розповідь учителя з використанням діафільму.)
Ознаки приматів: п’ятипала кінцівка, великий палець протистоїть іншим, на пальцях — нігті, добре розвинутий головний мозок, півкулі переднього мозку вкриті сірою речовиною та мають борозни і звивини, мозковий відділ черепа збільшений, щелепи вкорочені, краще розвинені органи слуху та зору.
5. Різноманітність приматів. (Розповідь учителя з елементами бесіди і складанням схеми.)
Напівмавпи — це дрібні або середніх розмірів тварини 8 см — 1 м). Очні ямки широко розставлені. Більшість має довгий пухкий хвіст, ведуть нічний або сутінковий спосіб життя. Пальці вкриті кігтями. Поверхня півкуль може бути гладенькою або з невеликою кількістю борозн.
Мавпи мають на пальцях нігті, одну пару грудних сосків, добре розвинутий головний мозок, очні ямки спрямовані вперед, здатні до бінокулярного зору. У людиноподібних мавп (орангутанів, шимпанзе, горил) відсутній хвіст, живуть стадами.
6. Спорідненість людиноподібних мавп і людини. Встановлення рис подібності та суттєвих ознак людини, шо пов’язані з трудовою діяльністю. (Бесіда з елементами розповіді учителя.)
7. Причини скорочення чисельності приматів і копитних тварин на Землі, заходи з їхньої охорони. (Розповідь учителя з використанням Червоної книги.)
ІІІ. Закріплення знань учнів про копитних тварин і приматів.
Заповнити таблицю.
Назва ряду |
Представники |
Особливості |
IV. Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника. Подумай!
— Які особливості будови та поведінки зближують людиноподібних мавп та людину?
— Чому у мавпи легше, ніж у інших ссавців, утворюються умовні рефлекси?