Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008
Різноманітність тварини
Молюски (3 год.)
Роль молюсків у екосистемах, їх значення для людини
Освітні цілі: а) навчальна — перевірити та узагальнити знання учнів з теми «Загальна характеристика молюсків.
Класи: Черевоногі, Двостулкові, Головоногі», сприяти застосуванню теоретичного матеріалу, ознайомити учнів із значенням молюсків в природі і житті людини;
б) виховна — виховувати вміння звертатися до свого досвіду, виховувати науковий світогляд;
в) розвиваюча — розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів, продовжувати формувати вміння працювати з роздатковим матеріалом, додатковою літературою, порівнювати, узагальнювати, робити висновки.
Тип уроку: урок-екскурсія.
Методи навчання: словесні (розповідь, бесіда), наочні (таблиці, колекції молюсків).
Обладнання: таблиця «Молюски», набір листівок «3 глибин моря», колекції молюсків, виставка досягнень народного господарства.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Робота з кольоровою карткою «Мозаїка».
Завдання: малюнок можна відкрити після того, як дати відповіді на запитання:
1. Молюсків якого класу вважають найбільш високоорганізованими? (Головоногих.)
2. Яких молюсків занесено до Червоної книги України? (Перлова скойка, устриця.)
3. Яка назва підводного апарата капітана Немо? (Наутілус.)
4. Синонім слова «молюск». (М’якун.)
5. Шкірна складка, яка вкриває тіло молюсків. (Мантія.)
6. Якого кольору кров у молюсків? (Голуба.)
7. Для яких молюсків характерний реактивний рух? (Кальмари, каракатиці.)
Вчитель: Малюнок відкритий. Яка тварина зображена на малюнку? (Ставковик великий.) Визначити його систематичне положення.
2. Класифікація молюсків.
На магнітній дошці викладені карточки з назвами молюсків (три колонки).
Завдання: Вибрати з кожної групи «зайву тварину», пояснити, за якою ознакою ви це визначили.
Після виконання цього завдання учні записують на дошці схему "Класифікація молюсків».
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Господарське значення молюсків.
Проводиться рольова гра. Дійові особи — екскурсоводи ВДНГ.
Вчитель: Діти, сьогодні ми відвідаємо виставку досягнень народного господарства. Під час екскурсії ми дізнаємося про господарське значення молюсків.
Починаємо нашу незвичайну екскурсію з відділу «Дари моря». Екскурсоводи нам розкажуть про те, які страви можна приготувати з молюсків.
Екскурсовод: На вітрині ви бачите консерви «Плов із мідій». їх потрібно тільки підігріти, і ви скуштуєте дуже смачну страву. В ресторанах м. Керчі вам можуть запропонувати біля 100 страв із мідій: пиріжки з мідій, мідії смажені, мідії в соусі. З деякими рецептами приготування страв із молюсків ви можете ознайомитися на нашій виставці.
Вам цікаво буде почути, що це таке мідії?
(Екскурсовод демонструє колекцію черепашок мідій і розповідає про них.)
Мідія — це двостулковий молюск, який живе в солоній воді морів. Вона живе на скелях, хвилерізах, прикріплюючись до них ниточками біссуса. Мідія живиться, пропускаючи через себе воду і одночасно очищаючи її. Цей молюск є природним біофільтром. Одна доросла мідія за годину «прокачує» біля трьох літрів води, за добу — біля 70 л. Вони очищають велику кількість води якраз там, де море перевантажене пляжними зонами.
В 1235 році біля західного берега Франції корабель, на якому плив ірландський Робінзон Уілтон, розбився під час шторму. Уілтон опинився на безлюдному березі. їжі в нього не було. Щоб не померти з голоду, чоловік сплів із морської трави сітку, натягнув на гілки дерева, закріпив у воді. На ранок сітку обліпили чорно-сині черепашки. З голоду потерпілець вирішив скуштувати м'ясо мідій. Виявилося, смачне. Французи і тепер розводять мідій способом, відкритим ірландським Робінзоном.
Чорноморські мідії невеликі, зате мідії, які живуть в морях Далекого Сходу (Мідія Граяна) сягають 500-700 г, а деякі ще більші — до 2 кг. Живуть на дні, на глибині від 1 до 60 м, звідти їх дістають водолази. їх варять, готують консерви. В Голландії виловлюють до 12 кг мідій на кожного жителя.
Екскурсовод: Якщо мідій найбільше їдять законсервованими, то інших молюсків — устриць, вживають у їжу сирими. Можна порадити любителям устриць поїхати на Великий Бар’єрний риф. Там живуть устриці-велетні, вагою до 2—3 кг.
(Екскурсовод демонструє черепашки чорноморської устриці, устриці гігантської, устриці Віргінської.)
Устриці смачніші і поживніші, ніж мідії. В устрицях є багато вітамінів А і В, є вітаміни С і Д. Люди, які харчуються морськими устрицями, вважають їх делікатесом. Для тих, хто вперше їх покуштував, ці молюски здаються несмачними і неприємними. Присмак устриць залежить від великої кількості в них йоду. Устриці впрошують у спеціальних устричних парках. Устричні парки обов’язково відгороджують від моря. Як ви думаєте, для чого?
Недавно в Чорному морі з’явився красивий великий молюск — рапана (екскурсовод демонструє черепашку рапани). Черепашки ра- пани дуже гарні, м’ясо їх їстівне. Але рапана — злий ворог устриць і мідій. Якщо рапана набреде на устричник, то його обов’язково знищить.
Рапана випадково був завезений в Чорне море з Японського моря на днищах кораблів. 1947 року її вперше знайдено в Чорному морі.
Екскурсовод: Я би радила вам попробувати страви із молюска, який добре вам відомий. Це виноградний слимак (демонструє черепашки цього молюска). Звичайний виноградний слимак — це шматочок нежирного прекрасного м’яса, прикритого черепашкою. У країнах Західної Європи виноградного слимака вважають делікатесом. У Латвії його заготовляють і експортують. А недавно там почали розводити виноградного слимака штучним способом.
А ось ще один смачний молюск. Господині з задоволенням купують морських гребінців (демонстрація колекції). А для тих, хто ще не оцінив кулінарних якостей цього молюска, ми прикріпили ще жартівливе оголошення: «Ви хочете підрости, стати сильним і непереможним Геркулесом? їжте морських гребінців! В них вітаміну росту А більше, ніж у яловичині!».
У далекі часи в Греції люди розрізали щупальця восьминога на частини, голову начиняли спеціями і запікали її, як пиріг.
У Давній Спарті варили знаменитий чорний суп. Готували його так: брали каракатицю, вибирали внутрішні органи, а чорнильний мішок не викидали, так разом із ним і готували. Чорнило надавало супові бурого кольору, хорошого смаку, який високо цінувався.
В іспанських та італійських куховарних книгах можна знайти багато рецептів приготування страв із каракатиць і восьминогів. Наприклад, як вам сподобається фарширований восьминіг у шоколаді? Або каракатиця в молоці?
Тушкованого восьминога їдять з молодою картоплею та часником.
У Португалії консерви з каракатиці готують у її власному чорнилі й вивозять на продаж за кордон. У Японії є заповідник, де восьминогів підгодовують і охороняють.
Вчитель: Є багато інших їстівних молюсків. Це морське вушко, серцевидки, кальмари (демонструє колекцію та малюнки).
А зараз ми заходимо до ювелірного відділу.
Екскурсовод: Напевно, вам сподобались ці прикраси. Вони із перлин. А перлини давно люди знаходили в черепашках деяких морських і річкових молюсків. Перлина подібна на краплину ртуті, пухирець повітря. Вона світиться і переливається. В давнину люди вважали, що в місячні ночі, коли стулки перлівниці відкривалися, туди проникала краплина місячного сяйва; з неї і виростала перлина. Блищить перлина тому, що на її поверхні багато дрібненьких призмочок, вони відбивають світло під різними кутами, іскряться і переливаються різними кольорами й відтінками. Натуральні перли дуже дорогі. Зараз в магазинах дуже багато штучних перлів. Виготовляють їх так: скляні кульки покривають особливою «перламутровою» есенцією, виготовленого з луски деяких риб — оселедця, сардини.
За часів Київської Русі в Європі дуже цінувалися «руські перли», які добували з прісноводної перлової скойки. Раніше цей вид був поширений і в річках України, проте внаслідок масового відлову цей молюск став рідкісним.
У 1886 році на Індійській виставці в Лондоні відвідувачі були в захваті від дивовижного експонату: це було 9 з’єднаних одна з одною перлин, вони утворювали фігуру, трохи схожу на хрест. Ці перли назвали «Південний хрест». В 1917 році біля берегів Австралії знайшли перлину «Зорю Заходу» розміром з горобине яйце масою 10 г.
В 1938 році у Нью-Йорку було виставлено у вітрині відомого торгового будинку гігантську, але неправильної форми перлину. Вона переливалася яскравим шовковистим блиском. Розміри її були як людська голова, вага 6 кг 35 г, довжина — 23 см, а товщина — 14 см.
Історія цієї перлини така. Син одного вождя на Філіппінських островах плавав і пірнав разом із своїми товаришами. Руку він просунув між підступно розкриті стулки велетенської тридакни і виявився в полоні у молюска. Не маючи сил звільнитися з цієї живої пастки, він гине. Друзі знаходять його тіло, стулки тридакни розкривають ломом. В ній знаходять велетенську перлину, зморщену, дольками, подібну на голову мусульманина у чалмі. Забобонні тубільці вважали цю перлину чарівною. Через деякий час після цього випадку захворів син вождя. Його зумів вилікувати лікар. Як нагороду, він отримав страшну і прекрасну перлину.
Вчитель. Ми не можемо пройти мимо галантерейного відділу. Не забувайте, що ви завжди можете зустріти на своїй одежі вироби із молюсків. Звичайно, це гудзики, звичайні перламутрові гудзики. Ось як вони переливаються, то зелені, то рожеві. (Демонстрація різних перламутрових виробів.)
Екскурсовод. Зараз багато гудзиків виготовляють із пластмаси, але перламутрові, які виготовляють із стулок черепашок перлівниці, беззубки та інших молюсків все ж таки не на прилавках.
У галантерейних магазинах Венеції вам запропонують панчохи, рукавички і мережива, виткані із якогось шовковистого волокна. Покупці не вірять, що отримують його із молюсків. Деякі двостулкові молюски виділяють особливу речовину — біссус, довгими міцними нитками вони його прикріплюються до твердих підводних предметів. Особливо міцні нитки (30 см) утворює молюск пінні (Середземне море. Атлантичний океан). Із цих ниток ще в глибоку давнину люди навчилися виготовляти особливу тканину вісон.
В магазині на нашій виставці ви можете придбати сувеніри, виготовлені з черепашок молюсків.
Вчитель. Варто зазирнути у відділ, де можна побачити різні господарські товари з молюсків.
Екскурсовод: Не дивуйтеся, якраз тут ви можете побачити скло для вікон, різні фарби, шифер для ремонту даху. Ви чули, що існує перламутровий дах? На о. Сахаліні десятки будинків покриті великими, як чайна тарілка, черепашками морського гребінця (демонструє колекцію черепашок морського гребінця). Незвичайні дахи переливаються на сонці ніжними рожевими, голубими, фіолетовими кольорами.
Місцеві жителі запевняють, що черепашки не тільки гарний, а й практичний будівельний матеріал. Ці дахи більше 10 років не потребують ремонту і витримують всі примхи сахалінського клімату.
Але якщо ви виготовили собі дах із черепашок, то вам напевно захочеться засклити незвичайним матеріалом і вікна в будинку. Тут вам допоможуть також молюски. В тропічних лісах Тихого і Індійського океанів живе двостулковий молюск плакун. Черепашка його велика і дуже прозора. В Китаї та Японії з неї вирізають пластинки (6—7 см впоперек), вставляють їх у вікна будинків замість скла. Жителі Філіппінських островів із стулок тридакни виготовляють сокири, риболовні гачки. Саму черепашку використовували, як посуд для рідини і випаровування морської води.
На полицях нашої виставки ви бачите різні фарби. Одну з стародавніх фарб — пурпур — добувають із морського молюска му- рекса. Цей молюск виділяє слиз для захисту ніжного тіла від пошкоджень. Майже білий у воді слиз стає на світлі жовтим, потім зеленим, синім, темно-червоним і нарешті — пурпуровим. Фарба сотні років не вицвітає. Нею фарбували тканини для римських імператорів, з неї виготовляли рум’яна, чорнила. Добувати цю фарбу дуже дорого, адже десятки тисяч молюсків дають лише 1 г пурпуру. Зараз хіміки створюють різноманітні фарби, виробництво яких набагато дешевше.
Вчитель. Діти, зараз ми переходимо до останнього відділу «Патенти природи».
Екскурсовод: Протягом всієї своєї історії людина вчилася у природи, створювала штучні системи за принципом природних. Вивченням біологічних систем, їх властивостей, принципів і закономірностей з метою використання для вирішення інженерних завдань, принципів і закономірностей при створенні штучних систем займається наука біоніка.
Так, вчені-біоніки зацікавилися будовою черепашки виноградного слимака. Ви знаєте, що черепашка цього молюска, скручена спірально, утворює 4—5 витків, які швидко розширюються і закінчуються широким устям. Придивившись до черепашки, архітектори побачили, що її форма зручна і може бути застосована при будівництві громадських будівель.
У США побудовано початкову школу, яка своєю формою нагадує черепашку молюска. Із основної частини школи зручно потрапляти в приміщення, які розміщені по спіралі. Від кімнати вчителів №5 близько розмішені навчальні приміщення №1, кабінет з наочними посібниками №3, дитячий театр №2, приміщення для адміністрації №4.
У будові тіла сучасних наутілусів збереглися риси їхніх давніх предків. Наприклад, черепашка, в якій живуть ці молюски. Спіралеподібна черепашка наутілусів — одна з прекрасних творінь природи. Всередині вона розділена перегородками на декілька камер, в найостанніший — живе молюск. Кожна перегородка має отвір. Коли наутілус хоче заглибитися (іноді до 700 м), він витісняє воду. Черепашка стає легкою і спливає. Все відбувається, як у сучасного глибоководного човна батискафа, модель якого природа створила в своїй майстерні 500 млн. років тому.
Вчитель: Ось і закінчилася наша незвичайна екскурсія. Ви дізналися багато цікавого про молюсків. Але ви знаєте, що молюски в житті людини мають як позитивне, так і негативне значення.
2. Значення молюсків у природі та житті людини.
У процесі фронтальної бесіди учні записують схему.
Значення молюсків
Позитивне |
Негативне |
Споживає людина |
Проміжні хазяї сисунів |
Джерело добування перлин, перламутру, фарби |
Шкодять городнім культурам |
Будівельний матеріал |
Пошкоджують дерев’яні днища кораблів, підводні споруди |
Сприяють "обростанню» шлюзів, днищ корабля. Є отруйні види |
Вчитель: Яке значення молюсків у природі?
III. Закріплення учнями вивченого матеріалу.
Виконання тестового завдання «Морський бій».
І варіант
1. До класу Двостулкові молюски належать
Е — голий слизун;
С — мідія;
П — устриця;
У — перлівниця;
Б — тридакна.
2. Органи дихання двостулкових:
К — легені;
А — зябра.
3. Головоногий молюск, який має черепашку:
Р — восьминіг;
С — наутілус.
4. Проміжним хазяїном печінкового сисуна є:
І — кальмар;
К — ставковик малий;
А — жабурниця.
5. Молюски, які можуть утворювати перлини:
Р — перлівниця;
Е — перлова скойка;
С — тридакна;
П — рапана.
6. Молюск, для якого характерний реактивний рух:
І — мідія;
К — кальмар;
А — ставковик великий.
7. Людина споживає їжу:
Р — ставковика великого;
Е — кальмара;
С — мідію;
П — устрицю;
У — рапану.
8. Молюски, які пошкоджують сільськогосподарські насадження:
Б — ставковик великий;
Л — виноградний слимак;
І — голий слизун;
К — восьминіг.
9. Фарби, які добувають із молюсків:
К — хна;
Л — сепія;
І — пурпур.
10. Молюски, які утворюють «чорнильні бомби»:
П — кальмари;
У — восьминоги;
Б — устриці;
Л — мідії.
II варіант
1. Прісноводні молюски:
Б — кальмар;
Л — ставковик малий;
І — перлівниця;
К — беззубка;
А — виноградний слимак.
2. Представники класу Черевоногі:
Р — виноградний слимак;
Е — слизень;
С — ставковик малий;
П — ставковик великий;
У — восьминіг;
Б — каракатиця.
3. Молюски, які мають голову і «ріжки»:
Б — черевоногі;
Л — двостулкові;
І — головоногі.
4. Молюски, які є об’єктами вивчення вчених-біоніків:
Б — серцевидка;
Л — рапана;
І — виноградний слимак;
К — кальмар;
А — наутілус.
5. Молюски, які мають негативне значення:
Р — серцевидка;
Е — дрейсена;
С — корабельний черв’як;
П — устриця.
6. Газообмін у ставковика звичайного відбувається у:
І — легенях;
К — зябрах.
7. Молюски-біофільтри:
І — голий слизун;
К — виноградний слимак;
А — каракатиця.
8. Молюски, слинні залози яких виробляють отруту:
У — конуси;
Б — восьминоги;
Л — серцевидки.
9. Представники класу Головоногі молюски:
Р — кальмар;
Е — восьминіг;
С — мідія.
10. Молюск, випадково завезений в Чорне море, злий ворог устриць і мідій:
Л — серцевидка;
І — морський гребінець;
К — восьминіг;
А — panaна.
IV. Домашнє завдання. Значення молюсків у природі і житті людини.