Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Розмноження та розвиток людини
ЯК ПРАЦЮЄ РЕПРОДУКТИВНА СИСТЕМА
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями роботи органів репродуктивної системи й регуляцією її роботи в організмі людини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів репродуктивноїсистеми;
- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування репродуктивної системи для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці зі схемами будови чоловічих і жіночих статевих органів, схеми сперматогенезу та овогенезу, схеми будови яйцеклітини і сперматозоїда.
Базові поняття й терміни: сперматозоїди, яйцеклітини, сперматогенез, оогенез, дозрівання, поділ клітин, запліднення, менструальний цикл, штучне запліднення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Які органи належать до внутрішніх жіночих статевих органів?
2. Які органи належать до внутрішніх чоловічих статевих органів?
3. Де утворюються жіночі гамети?
4. Де утворюються чоловічі гамети?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Сперматогенез — це процес розвитку сперматозоїдів у людини. Сперматогенез відбувається в сім’яних канальцях чоловічої гонади — сім’янику. Процес сперматогенезу складний, він завершується в період статевої зрілості утворенням сперматозоїдів — зрілих чоловічих статевих клітин, здатних до запліднення. Повному дозріванню передує дворазовий (такий, що швидко настає один за одним) поділ, у результаті якого в ядрі статевої клітини залишається половина хромосом (23 замість 46).
Зрілий сперматозоїд людини складається з голівки, шийки і хвоста. У результаті коливальних рухів хвоста сперматозоїд може самостійно рухатися голівкою вперед зі швидкістю 2-3 мм за хвилину.
Оогенез — це процес розвитку яйцеклітин у людини. Процес розвитку яйцеклітин пов’язаний з ростом і розвитком первинних фолікулів, розміщених у корковому шарі яєчника. Первинний фолікул складається з незрілої яйцеклітини, оточеної шаром епітеліальних клітин і сполучною тканиною.
У першу (фолікулярну) фазу менструального циклу починається ріст одного або кількох первинних фолікулів, але стадії повного дозрівання досягає зазвичай один фолікул; інші зазнають регресу. Процес дозрівання фолікула за 28-денного менструального циклу вкладається в 14 днів (за 21-денного — у 10-11 днів).
Менструальний цикл
Менструальний цикл — це закономірні циклічні зміни в організмі жінки, що повторюються через певні проміжки часу й зовні виявляються менструацією. Менструація — періодична поява нерясних і нетривалих кров’яних виділень зі статевих шляхів, характерна для здорової невагітної жінки. Перша менструація настає частіше за все у віці 12-14 років. Протягом подальших 1,5-2 років завершується становлення менструальної функції, яка здійснюється надалі протягом 23-28 років репродуктивного періоду життя жінки.
Припинення менструацій, так звана фізіологічна аменорея, спостерігається у жінок під час вагітності й у багатьох з них — після пологів у період годування дитини грудьми. Протягом перехідного, пременопаузального, періоду життя жінки починається поступове згасання менструальної функції, яка повністю вичерпується, — настає клімакс.
Кожен нормальний менструальний цикл є підготовкою організму жінки до вагітності. Початком менструального циклу прийнято вважати перший день кров’яних виділень, а тривалість кожного циклу визначають від початку однієї й до початку подальшої менструації. Менструальна кровотеча є наслідком відторгнення слизової оболонки матки — ендометрію.
Запліднення
Заплідненням називають процес з’єднання (злиття) зрілої чоловічої (сперматозоїд) і жіночої (яйцеклітина) статевих клітин, у результаті якого утворюється одна клітина (зигота), що є початком нового організму.
Сперматозоїди мають властивість рухатися проти течії рідини. Із піхви вони переміщуються в матку і з неї в маткові труби, хоча рідина (секрет) у статевих шляхах тече в протилежному напрямі. Суміш сперматозоїдів із секретом сім’яних пухирців, передміхурової та куперової залоз називається сім’яною рідиною, або спермою. Під час статевих зносин у піхву випорскується 3-5 мл сперми, в якій міститься 200-500 млн сперматозоїдів.
Сперматозоїди, які самостійно рухаються, через 0,5-1 год досягають порожнини матки, через 1,5-2 год потрапляють у маткові труби, де й зустрічаються з яйцеклітиною.
Вагітність
Вагітність — це фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням яйцеклітини й розвитком зародка і плоду. Ознаки вагітності: посилення виділення гормонів яєчників, а потім плаценти; припинення менструацій; збільшення розмірів матки; збільшення молочних залоз; посилення обміну речовин; сонливість; нудота (токсикоз) тощо. Вагітність у жінки триває 270-280 днів.
Пологи
Пологи — це фізіологічний процес, яким закінчується вагітність, вихід з тіла матері зрілого плоду й посліду (плаценти та зародкових оболонок).
Родовий акт забезпечується в основному родовими зганяючими силами, які включають: 1) скорочення м’язів матки, що періодично повторюються, — перейми; 2) ритмічні скорочення м’язів черевного преса, які приєднуються до перейм, — потуги.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Що таке менструальний цикл?
2. Яка середня тривалість менструального циклу?
3. Як відбувається процес запліднення?
4. Що таке вагітність?
5. Навіщо потрібна плацента?
6. Що таке пологи?
Самостійна робота учнів
• Чому під час оогенезу утворюється лише одна повноцінна зріла гамета, а під час сперматогенезу — чотири? (Головне завдання оогенезу — накопичити в одній яйцеклітині якомога більше поживних речовин, а головне завдання сперматогенезу — сформувати якомога більше рухливих сперматозоїдів, кожен з яких має обмежений запас поживних речовин)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ