Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Опора та рух
РОЗВИТОК І ПРОБЛЕМИ ОПОРНО-РУХОВОЇ СИСТЕМИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями розвитку та найбільш поширеними проблемами опорно-рухової системи, розглянути причини виникнення таких проблем і заходи їх профілактики;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів опорно-рухової системи;
- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування опорно-рухової системи для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці «Скелет людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини», «М'язи тіла людини», «Попередження викривлень хребта», «Попередження плоскостопості».
Базові поняття й терміни: вікові особливості, гіподинамія, дистрофія, лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава, розтягнення, забій, вивих, закриті й відкриті переломи, пов'язки, шини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Назвіть фізичні властивості м’язів.
2. Як визначити роботу м’язів?
3. Порівняйте статичну й динамічну роботу м’язів.
4. Що таке надвідновлення?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Вікові особливості опорно-рухової системи
Ріст кісток
Ріст і скостеніння кісток відбуваються в дитячому й підлітковому віці. Найбільший приріст у довжину — у перші два роки життя. Наступні підвищення інтенсивності приросту — 7-8 років і в період статевого дозрівання (у дівчат — у 12-13 років, у хлопчиків — у 13-14 років). Ріст кісток у довжину припиняється у 22-24 роки.
Ріст м'язів
Відбувається більш-менш рівномірно за винятком періоду 1416 років, коли інтенсивність росту найбільша.
Нормальний розвиток опорно-рухової системи можливий лише за наявності нормальної рухової активності, повноцінного живлення й нормальної діяльності залоз внутрішньої секреції.
Гіподинамія — знижена рухова активність.
Наслідки гіподинамії:
- дистрофія скелетних м’язів;
- послаблення сили скорочень серця й тонусу судин;
- зниження інтенсивності обміну речовин і енергії;
- порушення кровообігу й атеросклероз;
- погіршення перетравлення й засвоєння їжі;
- послаблення імунітету;
- емоційна нестійкість.
Пошкодження опорно-рухової системи
Пошкодження |
Стислий опис |
Перша допомога |
Розтягнення |
Перерозтягнення м’язів і зв’язок з розривом окремих волокон |
Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою бинта |
Пошкодження |
Стислий опис |
Перша допомога |
Забій |
Пошкодження м’яких тканин, часто з крововиливами під шкіру |
Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою бинта |
Вивихи |
Вихід головки суглоба із суглобової западини |
Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою шин, дощечок або інших твердих предметів |
Закриті переломи |
Порушення цілісності кісток без виходу уламків кістки через шкіряні покриви назовні |
Знерухомлювання пошкодженої кістки з допомогою шини або підручних засобів |
Відкриті переломи |
Порушення цілісності кісток з виходом уламків кістки через шкіряні покриви назовні |
Зупинка кровотечі, закриття рани пов’язкою. Знерухомлювання пошкодженої кістки з допомогою шини або підручних засобів |
Переломи черепа |
Порушення цілісності кісток черепа |
фіксація голови під час транспортування, закриття рани пов’язкою |
Переломи хребта |
Порушення цілісності хребців |
Забезпечення нерухомості потерпілого або транспортування його на твердій поверхні |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Які вікові зміни відбуваються зі скелетом?
2. Які вікові зміни відбуваються з м’язами?
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.