Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 7. АФРИКА

Населення та політична карта Африки

На Африканському континенті були знайдені найдавніші, виготовлені 2,6 млн. років тому кам’яні знаряддя праці. Цей факт дає вченим підстави робити припущення про те, що Африка є найдавнішою батьківщиною людства. В Африці сформувалися народи трьох основних рас. Представники південної гілки європеоїдної раси — араби та бербери — проживають в основному на півночі Африки. Для них характерними є смаглява шкіра, темні волосся й очі, вузький ніс та овальне обличчя.

Південніше від Сахари проживають представники негроїдної раси. Для них характерним є темний колір шкіри, чорне кучеряве волосся, широкий ніс. Населення «чорної» Африки відрізняється надзвичайною розмаїтістю. Найбільш високорослі народи Африки — пілоти, тутсі, хіна — проживають у саванах північної частини материка. Їхній середній зріст становить 180—200 см. Центральні райони займають народи банту, а в екваторіальних лісах невеликими групами проживають найменші на планеті люди — пігмеї, найвищі з яких ледь сягають 150 см. У напівпустелях і пустелях Південної Африки живуть бушмени та готтентоти. Для них характерними є жовтувато-коричневий колір шкіри, широке плоске лице, що надає їм подібності до монголоїдів. Північно-східна частина Африки є батьківщиною ефіопів, яких відносять до проміжної раси. У них темна, як у негроїдів, але з червонуватим відтінком шкіра, а риси обличчя подібні до європеоїдів. Населення острова Мадагаскар — малагасійці — належить до монголоїдної раси. Вона сформувалася в результаті змішання азіатських народів з африканськими.

Усього в Африці проживає кілька тисяч народів. Найпоширенішою мовою жителів Північної Африки є арабська, південніше, в екваторіальній Африці, поширені мови банту та суахілі.

Африка посідає друге місце у світі серед інших материків за кількістю населення — близько 900 мільйонів осіб, і перше за його природним приростом — 3 % на рік.

Розміщено населення по території материка нерівномірно. Найбільша густота населення (1000 осіб на 1 км2) спостерігається в долині Нілу. Густо заселеними є узбережжя Гвінейської затоки і Середземного моря. На півдні Африки, у пустелях, густих лісах і високогір’ях, густота населення дуже низька — менш як 1 особа на 1 км2.

Більша частина населення Африки — близько 60 % — проживає в сільській місцевості, займається землеробством і скотарством.