Повний новітній довідник школяра
Українська мова
Складне речення
Безсполучникове складне речення
Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні
Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність або сумісність дій, явищ і поєднуються інтонацією переліку:
На клумбах та на грядках цвітуть троянди, розквітають рожі, горять бузковим полум’ям зелені кущі, пахтить резеда, під легеньким вітерцем тихо погойдуються жоржини (За О. Ільченком).
Крапка з комою ставиться тоді, якщо частини безсполучникового складного речення досить самостійні за змістом або значно поширені, уже мають свої розділові знаки; крапка з комою та кома у багатьох випадках можуть взаємозамінюватися:
От зайнялася зоря, почало дніти, стало займатися на світ; небо ясніє, із темного-синього переходить у блакитне. От і горобці зацвірінькали; десь високо-високо чується пісня жайворонкова (За
О. Кониським).
Двокрапка в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли друга частина речення пояснює, доповнює чи розкриває зміст першої (після першої частини можна поставити а саме; що):
Я глянув на Гриця: він слухав і пильно дивився у вікно. Примічаю: зробився мій парубок зовсім другий чоловік. Йдемо ми вулицею; іще з другого кінця побачили: в хаті світиться (М. Вовчок). Чіпка чує: недалеко з-за жита хтось співає (П. Мирний).
Двокрапка ставиться також і тоді, коли наступна частина виражає причину того, про що говориться в попередній (після першої частини можна поставити сполучники бо, тому що):
На схід сонця квітнуть рожі: будуть дні погожі (П. Тичина). З ранку до вечора в господарстві кипіло: садили город, розбивали грядки, білили стіни (М. Олійник). Дорога була важка: то грузнули в болоті, то продиралися крізь хащі, то переходили вбрід через якісь калюжі, зарослі лепехою та осокою (І. Мележ).
Тире в безсполучниковому складному реченні ставиться:
— якщо зміст речення протиставляється чи зіставляється (можна вставити протиставний сполучник а):
Ти не кликав за собою — я йшла непрошена (Г. Чубач);
— якщо в першій частині речення зазначається час або умова того, про що йдеться в другій частині (можна вставити сполучники коли, якщо):
Приступила я до квітів ближче — всі лілеї раптом затремтіли, почали хилитись нижче, нижче та й пожовкли, далі почорніли (Леся Українка);
— при швидкій зміні подій, наслідку чи висновку з першої частини (можна вставити тому, через те, через це):
Холодніє сіре небо — більше радості не знать (Г. Чубач). До земських діл тобі нема діла, луччих людей свого краю ти не знаєш, знать не хочеш і не ціниш — я соромлюсь сидіть поруч з тобою за столом (І. Карпенко-Карий).