Підручник Фізика 9 клас - Т.М. Засєкіна - Оріон 2017 рік

Розділ 5 РУХ І ВЗАЄМОДІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ

§ 54. ВПЛИВ ФІЗИКИ НА СУСПІЛЬНИЙ РОЗВИТОК ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ПРОГРЕС

Ви дізнаєтесь

- Чи можливо прожити у світі, не знаючи фізику?

Пригадайте

- Що означають вислови «століття пари», «століття електрики», «століття атома»

І це все фізика. «Не буду вивчати фізику, вона така складна», «фізика мені не потрібна, я не планую вступати до технічних університетів», «обійдусь і без фізики — у мене є комп’ютер та Інтернет, і відповіді на складні питання я знайду там». Сподіваємося, що учнів, які так думають, серед вас немає. Ви завершуєте вивчати базовий курс фізики й уже сьогодні можете оцінити значущість впливу фізики як на ваше життя, так і на суспільний розвиток в цілому.

Мал. 246. Імплантовані технології. Зір як новий інтерфейс

У сучасному світі значення фізики надзвичайно велике. Усе те, чим відрізняється сучасне суспільство від суспільства минулих віків, з’явилося в результаті застосування на практиці фізичних відкриттів.

Розвиток фізики приніс не лише фундаментальні зміни в уявлення про матеріальний світ. Відбуваються прогресивні зміни в суспільстві.

Імплантовані технології, зір як новий інтерфейс (мал. 246), кишеньковий суперкомп’ютер — це фантастика чи реальність? Чи здатні нанотехнології й роботехніка змінити уявлення людства про майбутнє?

Нанотехнологія сьогодні вже дозволила створити нові фізичні матеріали — наприклад, квантові точки, які є революційними електронними пристроями. З’являються більш ефективні комп’ютери й телевізори з високою роздільною здатністю екрана. А матеріал «графен» можна використовувати для створення різноманітних речей — від найлегших протезів до надпровідного дроту. Сучасна робототехніка — це не тільки роботи, що акуратно пилососять підлогу в квартирі. Це безпілотники й наземні роботи (мал. 247), незамінні у військовій галузі й мирному житті (наприклад, безпілотні кур’єри).

Хочете, щоб ваше майбутнє було пов’язано з новими відкриттями (мал. 248), що змінюють світ, — вивчайте фізику!

Мал. 247. Безпілотники. Роботи

Мал. 248. Технології майбутнього

Завдяки розвитку науки й інформаційних технологій люди стали ближчими, перебуваючи в єдиному інформаційному просторі. Тепер уже не здається, що Земля нескінченно велика й на її поверхні та в її надрах можна робити все що заманеться. Необдумані дії людини, озброєної досягненнями науки і техніки призводять до безповоротних і часто руйнівних наслідків для природи й самої людини.

Підбиваємо підсумки

- З розвитком фізики суттєво прискорюється науково-технічний прогрес. Сталися глибокі, якісні зміни в багатьох галузях науки і техніки. Розвиток фізики приносить не тількифундаментальні зміни в уявлення про матеріальний світ, а й зміни в суспільстві.

ФОРМУЄМО КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Я поміркую й зможу пояснити

1. Чому важливо вивчати фізику?

2. Який вплив фізики на суспільний розвиток та науково-технічний прогрес?

3. Що розуміють під технологіями майбутнього? Які галузі інтенсивно розвиваються з впровадженням інноваційних технологій?