Підручник Фізика 8 клас - М. I. Шут - Перун 2016 рік

Частина I Теплові явища

РОЗДІЛ 1. ТЕПЛОВИЙ РУХ АТОМІВ І МОЛЕКУЛ. ТЕМПЕРАТУРА

ЗАДАЧІ ДО РОЗДІЛУ 1

1. Найбільш холодним озером в Україні є високогірне озеро Бребенескул (Чорногірський хребет найвищого гірського масиву Українських Карпат). Навіть спекотним літом вода у ньому прогрівається до максимальної температури 15°С. А якою є максимальна температура Бребенескула за шкалою Фаренгейта? Реомюра?

(Відповідь: 59°F; 12°К)

2. В Інституті монокристалів (м. Харків) виростили один з найбільших у світі кристалів. Об’єм кристалу 180000 см3, а густина 2800 . Визначте масу кристалу. (Відповідь: 504 кг).

3. Найбільший у світі монокристал золота був знайдений у Венесуелі. Він має об’єм 11284 мм3 та густину 19300 . Визначте масу цього монокристалу. (Відповідь: 217,78 г).

4. Однією з типових аморфних речовин є бурштин (окам’яніла смола стародавніх хвойних дерев). В Україні поклади бурштину знаходяться у багатьох областях, зокрема, у Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Волинській та Івано-Франківській. Один з найбільших шматків бурштину масою 1270 г і об’ємом 1200 см8 був знайдений у Львівській області. Визначте за цими даними густину бурштину.

(Відповідь: 1058 )

5. Завантаження нафтового танкера здійснювалося при температурі 30°С, при цьому в один з відсіків було налито 1600 м3 нафти. На скільки зменшиться об’єм нафти у цьому відсіку, якщо температура зменшиться до -5°С.

Відповідь: на 54 м3).

6. Поясніть, як зміниться число ударів молекул об броунівську частинку, якщо збільшити її масу. (Відповідь: число ударів молекул об броунівську частинку збільшиться, оскільки воно пропорційне до площі її поверхні).

7. Для підвищення міцності сталі її цементують, внаслідок чого одержують твердий загартований шару на поверхні сталевих виробів. Поясніть, на якому фізичному явище ґрунтується процес цементації сталі та який механізм цього процесу.

(Відповідь: при гартуванні сталевих виробів в суміші з вуглецю та різних солей атоми вуглецю дифундують в поверхневий шар сталі, що підвищую міцність виробу).

9. Чому атоми є основними об’єктами нанотехнологій? (Відповідь: тому що їх можна відокремлювати та розташовувати у новому порядку, що дозволяє одержувати нові речовини з унікальними властивостями).