ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС - Т.Є. Бойченко
Розділ 3. Психічна і духовна складові здоров'я
ЗВИЧКИ І ЗДОРОВ’Я
§ 14. ПСИХОАКТИВНІ РЕЧОВИНИ І ЗДОРОВ’Я
Дізнаєшся про вплив психоактивних речовин на здоров’я; наслідки активного й пасивного куріння; як протидіяти тиску й маніпуляціям
Пригадай
Чому на пачках сигарет та в рекламі алкогольних напоїв розміщують інформацію про їх шкідливий вплив на здоров’я?
Нікотин, алкоголь, наркотичні речовини, токсичні (отруйні) речовини, що містяться в деяких засобах побутової хімії та деяких ліках, — це психоактивні речовини. Знаючи, що нікотин і алкоголь шкодять здоров’ю, люди, на жаль, курять сигарети і вживають алкогольні напої. Дехто не зважає на застереження від використання ліків і засобів побутової хімії не за призначенням. Які ж причини цього?
Причини вживання психоактивних речовин. Найпоширеніші міфи і реальність
Міф. Бажання бути сучасним, модним, дорослим.
Реальність. Звичка вживати психоактивні речовини не додає здоров’я й авторитету, людину вважають безхарактерною. Нині у світі пропагується відмова від куріння, вживання алкоголю, наркотиків. У багатьох країнах за куріння в громадських місцях стягують штраф. Поява ранніх зморщок, жовтуватий наліт на зубах у курців, порушення працездатності, швидка втома ніколи не були і не будуть ознаками дорослої людини. Щоб швидше подорослішати, слід розвивати інтелект і набувати корисних навичок. Модно займатися спортом, вести здоровий спосіб життя.
Міф. Вживання не таке небезпечне, як застерігають.
Реальність. Куріння і алкоголь — загроза здоров’ю та життю, причина багатьох хвороб серця, шлункового тракту. Хімічні сполуки цигаркового диму уражають сітківку ока, що може призвести до сліпоти. Під дією алкоголю порушується функція головного мозку, переоцінюються можливості й недооцінюється складність ситуації. Багато людей втрачає життя від необачних вчинків, здійснених під впливом алкоголю, від отруєння великими дозами напоїв, від хвороб, спричинених залежністю від уживання.
Міф. Бажання заспокоїтися, розслабитися, звільнитися від якогось негативного почуття (наприклад, образи чи страху).
Реальність. Куріння й алкоголь збуджують, а не заспокоюють діяльність нервової системи, мозку, згодом пригнічують їх діяльність. Їх уживання не вирішує проблем, а спричиняє нові, пов’язані зі здоров’ям. Негативні почуття не зникають самі. Усі проблеми, суперечки, непорозуміння треба вчитися вирішувати, приймаючи зважені рішення.
Міф. Прагнення до незалежності, підвищення самооцінки, вияв протиріччя.
Реальність. Щоб бути насправді незалежним, самостійним у рішеннях і поведінці, слід формувати навички впевненої поведінки, доброзичливого спілкування. Шкідливими звичками нічого не довести, а здоров’ю можна зашкодити назавжди. Щоб підвищити самооцінку, треба вдосконалювати власні риси характеру, розвивати силу волі.
Міф. Якщо всі в компанії курять і вживають алкогольні напої, не можна не підтримати.
Реальність. Не піддавайся тиску компанії. Ті, хто вмовляють закурити і випити всупереч твоїм бажанням, — несправжні друзі. Не слід боятися, що тебе більше не запросять у таку компанію чи глузуватимуть з тебе. Це вияв їхньої слабкості. Шукай компанію однодумців, які додержуються здорового способу життя.
Міф. Якщо покурити або вжити слабоалкогольний напій один раз, це здоров’ю не зашкодить.
Реальність. Алкоголь з газованих напоїв засвоюється швидше, ніж з вина або горілки. Пляшка пива містить стільки само алкоголю, скільки чарка горілки. Отруєння психоактивними речовинами може виникнути вже після першого вживання.
Міф. Можна відмовитися від вживання в будь-який момент.
Реальність. Це самообман. Залежність виникає дуже швидко. Багато людей втратили здоров’я або навіть життя через залежність від вживання психоактивних речовин.
Перш ніж закурити або випити алкогольний напій, слід замислитися над наслідками. Залежність від дії психоактивних речовин виникає швидко. А ось звільнитися від такої залежності дуже важко.
Небезпеки вживання психоактивних речовин
Куріння
Сигарети містять шкідливі речовини, що спричинюють важкі захворювання: нікотин, чадний газ, інші речовини (смоли).
Нікотин — сильна отрута, швидко всмоктується в кров і розноситься по всьому організму, потрапляє в мозок;
Чадний газ — заміщує кисень у крові, може виникнути задуха, отруїтися можна навіть перебуваючи в накуреному приміщенні:
Після першої сигарети у підлітків можуть виникнути симптоми отруєння: холодний піт, нудота, блювання. Якщо із часом куріння стає звичкою, зуби і шкіра набувають жовтуватого кольору, з’являється неприємний запах з рота, волосся втрачає блиск, нігті стають ламкими, з’являється постійний кашель, виникають хвороби легенів і серця, погіршується пам’ять. Формується залежність від куріння. Людина передчасно старіє.
Алкогольні напої
Згубний вплив на нервову систему і мозок. Зниження швидкості реакції. Порушення координації рухів, погіршення уваги, уповільнення мислення. Різкі зміни настрою. Схильність до ризикованої поведінки, дратівливість, зухвалість. Захворювання печінки, нирок, серця. У деяких випадках — тяжке отруєння. У підлітків швидше, ніж у дорослих, виникає залежність від вживання, згодом — алкоголізм.
Засоби побутової хімії
Містять отруйні (токсичні) речовини й домішки. При вдиханні отруйні речовини можуть спричинити набряк легенів, згубно діють на мозок.
Ліки
Стають небезпечними, якщо вживати без призначення лікаря або перевищити рекомендовану дозу. Можуть спричинити отруєння.
Наркотики, наркотичні речовини
Згубна дія на організм. Уражають мозок, нервову систему, серце. Спричинюють залежність.
Тютюновий дим шкідливий також для тих, хто не курить, але вдихає дим від сигарети курця. Це так зване пасивне куріння. Наслідки для здоров’я тих, хто курить пасивно, такі самі, як і для активних курців. Слабшає імунітет, люди частіше застуджуються, іноді можуть виникати хвороби легенів.
В Україні ухвалено закон про заборону курити в громадських місцях, на зупинках транспорту, в аеропортах, у навчальних закладах, кафе, ресторанах (додаток 8).
За продаж сигарет і алкогольних напоїв особам до 18 років передбачено відповідальність за законом. Підлітків, які вживають алкогольні напої, можуть притягти до відповідальності.
Наслідуй позитивні приклади. У світі багато людей, які досягли успіху в житті і не курять та не вживають алкоголь.
Причини, з яких люди не курять і не вживають алкоголь
Займаються фізичною культурою і спортом
Прагнуть бути прикладом для інших
Ведуть здоровий спосіб життя
Хочуть керувати власними вчинками і життям
Вирішуй самостійно, що обрати: міцне здоров’я і довге життя чи залежність від шкідливих звичок і хвороби.
Позитивні і негативні впливи однолітків
Ти знаєш, що на поведінку і рішення впливає оточення. Учися розрізняти позитивний і негативний вплив.
Позитивний
Негативний
Важко уявити, що хтось не хоче бути здоровим. Але протистояти впливу, а іноді й тиску компанії однолітків дуже важко. Якщо не можеш упоратися зі своїми проблемами, попроси допомоги в дорослих і друзів.
Протидія тиску й маніпуляціям
Щоб протистояти тиску, треба навчитися розпізнавати маніпуляції — прийоми, до яких вдаються, змушуючи інших робити те, що не хочуть.
Протистояти тиску й маніпуляціям допоможе вміння приймати зважені рішення і навички ефективної відмови.
Ефективна відмова
Підлітки часто починають вживати психоактивні речовини тому, що не знають, як цікаво провести дозвілля. Але куріння й алкоголь спричиняють серйозні проблеми. Тому треба вчитися відпочивати без вживання психоактивних речовин.
Куріння і вживання алкоголю небезпечні для здоров’я і життя. На твою поведінку, рішення щодо дозвілля впливають, зокрема, однолітки. їхній вплив може бути позитивним і негативним. Щоб протистояти негативному впливу, треба навчитися розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм. Учися відмовлятися від небезпечних пропозицій, набувай навичок ефективної відмови. Треба вміти організовувати дозвілля так, щоб не шкодити здоров’ю.
Завдання
1. Наведи приклади психоактивних речовин. Чому психоактивні речовини так назвали?
2. Як куріння впливає на організм людини?
3. Назви наслідки на здоров'я підлітків зловживання алкоголем.
4. Як протидіяти негативному впливу однолітків, тиску і маніпуляціям?
5. Дехто стверджує, що пасивне куріння не шкодить здоров’ю. А як думаєш ти?
6. Назви найпоширеніші міфи й реальність про вживання психоактивних речовин.
7. Поміркуй, чому заборонено курити на території навчального закладу. Де ще заборонено курити законом України?
8. Поміркуй, чи бажають тобі добра однолітки, які пропонують вжити психоактивні речовини.
Ситуаційні завдання
Як діятимеш, якщо:
• у компанії підлітків пропонують закурити і ніхто не відмовляється;
• на святкуванні дня народження однокласника пропонують випити вина за здоров’я іменинника.
Скористайся додатком 9.
Поміркуй, як діятимуть за таких обставин підлітки з різними видами самооцінки.
Моделюй — набувай життєвих навичок
Курець викурює за добу одну пачку сигарет за середньою ціною 10 грн. Поміркуй, скільки грошей можна зекономити, якщо не купувати сигарети протягом одного місяця, трьох місяців, одного року? На що можна витратити ці гроші?