Загальний курс транспорту
РОЗДІЛ 12 МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ КОРИДОРИ
12.3. ТАРИФНА ПОЛІТИКА
Програмою створення та функціонування національної мережі народних транспортних коридорів в Україні, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 1998 року №346, передбачено виконання дослідних робіт з визначення шляхів і тенденцій економічного розвитку України і зарубіжних регіонів, що формують перевезення транспортними коридорами, з прогнозування обсягів і напрямків перевезень по кожному, окремо взятому коридору.
Одним із визначних питань у залученні транспортних потоків на територію України є ефективно діюча, пристосована до постійних змін міжнародних вимог, тарифна політика та система інших зборів і платежів за міжнародні перевезення. Тарифні правила і умови, система інших зборів і платежів, що діють нині на Україні, не повною мірою відповідають цим вимогам. Незважаючи на низькі загальні тарифи на перевезення, кінцеві транспортні витрати, у зв'язку з обтяженням їх додатковими платежами, значною мірою відштовхують споживачів транспортної продукції.
Програмою передбачені роботи з удосконалення тарифної політики на всіх видах транспорту, в тому числі їх взаємодії між собою і застосування наскрізних тарифів.
Прогнозований обсяг транзитних перевезень автомобільним транспортом за загальними напрямками.
Можна зробити висновок, що інтеграція транспортних мереж і транспорту України в Міжнародну транспортну систему не тільки сприятиме приросту валютних надходжень в країну за рахунок експортних послуг, але й сприятиме позитивному ставленню до країни потенційних партнерів та інвесторів. В усіх галузях економіки Україна стане привабливим регіоном для інвестицій, що забезпечить потужний приплив інвестицій в економіку вже в перші роки нового тисячоліття.
Контрейлерні перевезення
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.98 р. затверджена Програма встановлення і функціонування національної мережі міжнародних транспортних коридорів України, яка представлена Міністерством транспорту України.
З усіх видів комбінованих перевезень залізницями України освоєні сьогодні тільки контейнерні. В той же час її територію щорічно перетинають тисячі автопоїздів вітчизняних та закордонних власників. За даними ДержавтотрансНДІпроекта Україна має стабільні автомобільні зв'язки з багатьма країнами Європи та СНД. В таких умовах більш економічною та ефективною може бути нова для України технологія транспортування вантажів - контрейлерні перевезення.
По території України проходять чотири транспортні коридори, з яких коридор Берлін-Дрезден-Вроцлав-Мостиська-Львів-Київ-Москва планується продовжити до Луганська і далі до Центальної Азії.
В зв'язку з цим кафедрою «Управління експлуатаційною роботою Дніпропетровського державного технічного університета залізнодорожнього транспорту виконана комплексна робота на тему: «Організація контрейлерних перевезень на залізницях України»».
В роботі вивчена технологія перевезення контрейлерів спеціалізованими поїздами в межах транспортного коридору від станції Луганськ Донецької залізниці до станції Стрий Львівської залізниці. Розглядались два варіанти побудови графіка руху контрейлерного поїзда регулярного повідомлення в цьому коридорі між країнами Західної Європи та Центральної Азії в напрямку Луганськ-Дебальцево-Червоноармійськ-Нижньодніпровськ-Вузел-П'ятихатки-Знаменка-ім.Т.Г. Шевченка-Миронівка-Фастів-Козятин-Шепетівка-Здолбунов-Красне-Львів-Стрий. Встановлено, що при оптимальній базі (1750 т) контрейлерного поїзда, сформованого з 22-ох спеціальних платформ для перевезення багатотоннажних автомобілів з причепами та двох пасажирських вагонів, забезпечуються ходові швидкості пасажирських поїздів.
При другому варіанті побудови графіка оборот рухомого складу можливо скоротити на одну добу, кількість складів щоденного курсування таких поїздів з чотирьох до трьох, час зупинок в дорозі в напрямку Луганськ-Стрий на 4,25 год., а в зворотньому (Стрий-Луганськ) на 5,38 год. при середній технічній швидкості 54 км/год. та збільшенні ділянкової швидкості від 41 до 47 км/год.
Таким чином, виконана робота підтверджує, що використання міжнародних транспортних коридорів для контрейлерних перевезень означає підвищення рівня економічної незалежності країни та галузі, збільшення валютних надходжень в бюджет за послуги при транспортних перевезеннях вантажів та пасажирів, можливість, за рахунок міжнародних фінансових коштів, реконструювати національну транспортну мережу України на основних лініях, які співпадають з міжнародними транспортними коридорами.